Náš redakční mullet obul pláště Continental a test zadní sedmadvacítky Kryptotal už jsme přinesli, takže nyní došlo na přední devětadvacítku Xynotal. Tenhle plášť s nižšími až středně vysokými profily je univerzální, tedy na přední i zadní kolo, je na tvrdý povrch a máme jej v enduro verzi, tedy s měkkou směsí a enduro vyztuženými boky. Xynotal se ale vyrábí i s tvrdší Trail směsí a tenčími boky nebo v DH variantě se stejnou směsí a nejpevnějšími boky nebo v nejměkčí DH Super Soft variantě. Shrňme to tedy tak, že existují tři provedení bočnic, kdy my máme prostřední se 3 x 120 TPI vrstvami a tři tvrdosti směsi a náš model má opět tu střední.
Verze s rozměrem 60 až 620 odpovídá značení 2,4 x 2 palců a plášti jsme navážili 1193 gramů, což není zrovna málo, ale na trail a enduro to není nic abnormálního. Úhledné balení v papírovém osmihranu nepostrádá všechny údaje o konstrukci pláště i jeho určení a na ráfek s vnitřní šířkou 30 mm jsme jej dostali naprosto komfortně i bez montpáky. Kompresorem naskočil napoprvé a nevykazoval žádnou házivost, rovněž těsnicí tmel nepronikal nikde skrz stěny. Určení na tvrdší povrch je cítit už od prvních metrů, jelikož profily jsou na běhoun posázené hustěji a jejich střední výška i větší styčná plocha s terénem jasně ukazují, že do hrabanky a bláta jim chybí nějaký agresivnější ostřejší výstupek. Dva typy ostřejších bočních profilů doplňují dvě varianty těch střídajících se uprostřed běhounu, a byť jsou všechny se středovým otvorem pro lepší „obejmutí“ terénu, celkově je plocha pláště kompaktnější. Díky tomu guma opravdu jede a snadno odvaluje, takže jde sice o středně agresivní, ale rychlý plášť se skvělou čitelností v náklonu. Průřez běhounu je sice plošší, ale bez ostré přechodové hrany, takže dobře navádí i v náklonu a je podobnější kruhovým průřezům. Na kamenech se směs ukázala až neskutečně jistá a plášť občas překvapil až nečekanou mírou jistoty, což přes naměřenou maximální 60mm šíři nebylo s ohledem na tlumicí schopnosti a tvar vzorku očekávané s takovou samozřejmostí. I kluzké kameny dokázal přelstít a ostré hrany jej nepoškodily, takže nebýt průměrného tlumení a opticky štíhlejšího tvaru, byl by to schopný plášť třeba na vyschlé Finale Ligure. Tam by ale určitě byla lepší objemnější 2,6“ varianta, objem prostě nenahradíš a dva čtyřka je za nás vhodnější spíš na trail než enduro. Každopádně sucho i mokro a tvrdý podklad nebo rychlé odvalování jsou silnou stránku a i pod brzdu guma sedí spolehlivě. Dozadu bychom to pak brali jako univerzálnější vzorek, ovšem dopředu by byl výhodnější nějaký agresivnější model, protože Xynotal tady trochu ztrácí na jehličí a v blátě nebo na trávě, protože vzorku chybí výška i agresivita, aby v zatáčkách nebo v mírném náklonu zakousl zoubek trochu víc. Na jehličí občas umí podklouznout a v blátě se vzorek sice nezacpává tak extrémně, ale jeho výška už není dostatečná, aby podržel. Tvrdý, suchý podklad naprosto super, a to jak rychlost, přilnavost i odolnost směsi, měkčí podklad a mix terénu, tam už trochu ztrácí. Tenhle plášť je prostě pro ty jezdce, kteří přezouvají podle terénu, nebo u nich prostě tvrdý podklad dominuje, pak budou naprosto spokojeni. Případně využijí Xynotal jako rychlý plášť dozadu a dopředu naopak nasadí něco agresivnějšího.
(už)
Novinkou v sorimentu značky Haven jsou světla Perform Mini a Flash USB, která jsme prověřili na silnici i v terénu během stále časněji…
Když vyrábíte omotávky na kdeco, a gripy dokonce i na herní ovladače konzolí Xbox či PS5, je jasné, že na řídítka zvládnete gripy či…