Podtitulkem tohoto testu by mohlo být: „Uvidíte svět dorůžova!“ Brýle 3F Levity s kódovým označením 1710 totiž disponují samozabarvovacími zorníky s velmi příjemným narůžovělým nádechem. Technologie Photochromic zde navíc funguje v hodně nadstandardním rozsahu a v okamžiku výraznějšího zatmavení (filtr kategorie 3) na ostrém slunci působí kouřová úprava skel spíše dohněda, zatímco v lesním šeru přijde ke slovu automatický rozjasňující efekt (filtr kategorie 1) právě s lehce růžovým zabarvením. V paketu nalezneme ještě čiré zorníky, brýle Levity 1710 proto splní rozličné požadavky a nároky při silniční či horské cyklistice, případně při kterékoli jiné outdoorové aktivitě.
Domácí značka 3F se ve své aktuální kolekci zaměřila na perfektní přizpůsobení konkrétním podmínkám a především konkrétnímu uživateli. Z tohoto důvodu většina novinek, včetně řady Levity, disponuje například plně seřiditelným nánosníkem ErgonomicNose. Jeho konstrukce využívá kovový základ, pryžové dosedací plochy si tak můžeme seřídit v závislosti na šířce kořenu nosu a především si brýle snadno výškově nastavit vůči očím. Samotná obruba spoléhá na vysoce odolný a pružný materiál Grilamid TR90, námi zkoušená varianta vsadila na atraktivní bílou povrchovou úpravu s výrazně zelenými pryžovými inserty.
Z hlediska usazení je tvar brýlí univerzální a bude perfektně vyhovovat jak užšímu, tak i širšímu obličeji, nejen v tomto ohledu je flexibilita konstrukce výhodou. Pochvalu zasluhuje také provedení skel, která jsou spíše vyšší a mezi jejich spodní hranou a lícními kostmi zbývá tak akorát prostoru pro nezbytnou ventilaci, ale současně je maximálně předejito nežádoucímu foukání do očí ve vyšších rychlostech. Zamlžování v zimě, při pomalé jízdě, brání svislé úzké průduchy na bocích.
Funkci Photochromic musíme v tomto případě hodně pochválit. Měnící se intenzita zatmavení a tón zabarvení, to je v praxi opravdu velmi příjemné. Ke změně zatmavení dochází rychle v závislosti na světelných podmínkách a jezdec průběh této „operace“ neregistruje – vnímá pouze vyšší stupeň zatmavení na ostrém slunečním světle a naopak jen lehké kouřové (narůžovělé) zabarvení za snížené viditelnosti. Rozjasňující efekt přijde ke slovu především na biku – v okamžiku, než se oči „rozkoukají“ při přejezdu ze sluncem zalité louky do lesního pološera.
K funkci skel nelze mít sebemenší výhradu a totéž platí o usazení na obličeji. Výměna zorníků je klasickou operací a jejich zacvaknutí v rámečku je hodně jisté. Na vysoké úrovni je rovněž kvalita skel z hlediska prakticky nulových tendencí ke zkreslování, a to i na obvodu našeho periferního vidění. Přítomnost čirých skel se hodí při nočních vyjížďkách, jinak ale není důvod fotochromatické zorníky měnit – zamilujeme si je prakticky v jakýchkoli podmínkách.
Cena 1599 korun zahrnuje také pevné transportní pouzdro se zapínáním na zip a navíc i textilní sáček, jenž může sloužit i k vyleštění zorníků.
(kad)
Vyjíždět do technicky náročného terénu, například na stále se rozšiřující počet trailových tratí, vyžaduje nejen správné kolo, ale i…
V případě silničních treter většinou máme na výběr buď z provedení na kufry s tříšroubovým upevněním pro rozteč Look, nebo další podobné…