Italská značka Briko je nejen ve své domovině vnímána jako prémiový výrobce přinášející vysokou kvalitu a současně výjimečné designy, ať už pozornost zaměříme na cyklistické brýle, přilby nebo textil. Větrovka nazvaná Packable Piuma je typickým příkladem – její extrémně nízká gramáž, perfektně padnoucí střih a luxusní zpracování jsou tím, co bude uživatel milovat. Pakliže máme bundu složenou (či zmuchlanou...) v kapse dresu, skoro o její přítomnosti nevíme, současně nás dokáže dokonale ochránit před chladným vzduchem, větrem a převážně i vodou. Použitý materiál s označením „H2O Aistream Lite 50 gr“ však současně respektuje použití pro rychlou jízdu, při níž si klade za úkol odvádět v nejvyšší možné míře přebytečné teplo i vlhko od těla a předcházet tak zapaření. Zdárně mu v tom pomáhají rozměrné zádové průduchy tvořené vzájemným překrytím materiálu nebo síťovina v podpaží. Z našeho pohledu patří bunda právě z hlediska ventilace k tomu nejlepšímu, a to i ve srovnání s mnohdy dražší konkurencí.
Proč jsme do nadpisu článku použili slovo superleggera? Tento nápis známe například z mnoha klasických italských sportovních a závodních vozů, především s hliníkovými malosériovými karoseriemi. Bunda Briko Packable Piuma si dala tentýž úkol, jaký si předsevzali konstruktéři zmíněných unikátních automobilů, a sice zredukovat každý přebytečný gram. Větrovka po smotání do balíčku zabere v kapse dresu asi tolik místa jako lehká šestadvacítková duše - když onen malý balíček vyndáme z kapsy a následně oblečeme skutečně plnohodnotnou bundu, naši spolujezdci budou dost možná překvapeni. Použitý materiál se přitom zdá být pocitově pevnější a odolnější, než býváme u podobných superlehkých větrovek zvyklí, přitom zde ani nemusí být použita „berlička“ typu ripstopové struktury. Překvapením je i solidní odolnost vůči prvotnímu promočení.
Z hlediska střihu není bundě co vytknout a bezvadně poslouží po celou sezónu, tedy od jara do podzimu. Standardem je prodloužený zadní díl oproti přednímu a pružný tenký spodní lem, který se opakuje na manžetách rukávů. Vyhovoval nám poměrně robustní přední zip, jemuž nechybí jak podložení proti profouknutí, tak i „garáž“ pro jezdce, aby nepřišel do kontaktu s pokožkou na krku. Pochvalu zasluhuje provedení límce, sice postrádajícího možnost stahování, ale obepnutí krku je ideální jak z hlediska šířky límce, tak i jeho výšky. Připomínky nemáme ani k reflexním prvkům,neboť všechna tři loga na zádech, na krku i vpředu na prsou plní funkci odrazky. Vtipně je řešena kapsa na zádech, která je na větrovku až nečekaně rozměrná a v jejích útrobách najdeme přišitý transportní sáček, do něhož lze větrovku sbalit a stáhnout zdrhovadlem.
Jediné, na co je třeba při výběru myslet, jsou lehce posunuté velikosti, což je klasika u produktů z Apeninského poloostrova, takže zkoušené eLko odpovídalo spíše našemu eMku. V nabídce jsou čtyři barevné varianty, převážně nepřehlédnutelné, což rozhodně chválíme, neboť podobnou lehkou bundu na sebe jezdec zpravidla obléká, když se ochlazuje či mění počasí, a s tím mnohdy souvisí zhoršené viditelnostní podmínky. Takže vedle „Flame“ oranžové Briko nabízí stejně tak výraznou „fluo“ zelenou, dále bílou se žlutým lemováním nebo černou se žlutým lemem. Cena bundy je 1650 korun.
(kad)
Tak tohle se namáhaným chodidlům cyklisty rozhodl dopřát výrobce oblečení GripGrab a rovnou to hlásá na svých vlněných ponožkách Merino…
Superlehká větrovka, nabízející vedle bezkonkurenční skladnosti také dokonalou ochranu před dotěrným chladným vzduchem – taková je bunda…