Podle nadpisu si někteří znalí problematiky středových složení asi budou klepat na čelo, že jsme se zbláznili. Press-Fit je přece do středového pouzdra lisované středové složení usazené jen napevno „v díře“. Závitové složení BSA je přece něco úplně jiného a tyhle dva systémy nelze zaměnit. To je sice pravda, ale i nalisovaný PF systém může mít drobné mouchy.
Press-Fit je zkrátka standard, kdy se do středového pouzdra bez jakéhokoliv vnitřního osazení nalisují ložiska v plastových či hliníkových miskách. V případě standardu PF30 má středové pouzdro vnitřní průměr 46 mm a je určeno pro osu klik se 30mm průměrem. Případně může jít o redukované středové složení s vnějším průměrem standardu PF30, ale vnitřním na 24mm integrovanou osu. Pokud nejde o standard PF30, ale o klasický Press-Fit přímo na standardní 24mm osu, pak je vnitřní průměr středového pouzdra jen 41 mm. Jeden by se do toho rychle zamotal, takže pozor na standardy a navíc pak ještě na šířky středového pouzdra.
Tím jsme nakousli lisovaná středová složení sestávající vždy ze dvou misek, vybavených ještě spojovacím středovým tubusem, aby se k ložiskům nedostala tak snadno voda skrz sedlovou trubku. Nalisování do středového pouzdra a hotovo, pak jen užívat spokojené chvilky s bezproblémovým otáčením klik bez nějakého povrzávání. Jenže i Press-Fit může časem v rámu získat nepatrnou vůli, začít vrzat, případně se zadře ložisko a celá miska se může v karbonovém pouzdře začít točit a vydře ho. Navíc kvůli demontáži z rámu je nutné misky zase vyrazit, což může jejich materiál poškodit a nedoporučuje se lisovat je tam zase nazpátek. Závitové řešení Sting ST-LKPF30 kombinuje standardní hliníkové Press-Fit misky s vnějším průměrem 46 mm a vnitřním na 24mm osu klik shimanovského standardu, ovšem s integrovaným spojovacím tubusem misek, jenž má závit. Do rámu se středovým pouzdrem šířky 68 až 73 mm (šíře je důležitá, tato verze nepasuje do pouzder šíře 92 mm) se tak mohou obě misky částečně nalisovat, ale lze je díky závitu proti sobě jednoduše našroubovat, takže do středového pouzdra krásně najedou a díky závitu spolehlivě drží. Pro montáž přitom slouží standardní klíč pro montáž středových misek Hollowtech II, tedy ideálně dva takové klíče proti sobě.
Sting svým středovým složením řeší jeho pevnější zajištění v rámu, kdy třeba může u některých karbonových kousků být už částečně poškozené středové pouzdro a plastová klasika by se mohla časem vychýlit z přesné pozice. Sting tvoří po sešroubování jeden homogenní celek, což navíc s pojištěním závitovým tmelem může znamenat mnohem lepší zajištění i v případě poškození a přidření ložiska. Mimochodem výrobce v tomto případě používá ložiska s označením 6805RS, takže je lze v případě opotřebení vyměnit, pouze je nutné z nich patrně vyjmout a pak nainstalovat plastové krycí vložky vymezující je vůči ose klik. Hmotnost středového složení je 131 gramů a nechybí mu třeba dvojice drážek s gumovým O kroužkem jako pojistkou proti povolení či pronikání vlhkosti. Přesazení vnější hrany s ložisky uvnitř je od rámu 10,5 mm na každé straně, na což je rovněž třeba brát ohled a zmínili jsme to výše, že díky tomuto přesazení je komplet o 21 mm širší, než vyžadují 92mm pouzdra pro standardní PF30 složení. Sting má ale v nabídce celou řadu speciálních středových složení, ať už se závitovým spojem nebo bez něj, takže s nimi lze vyřešit často na pohled nestandardní kombinace klik a rámu, jako v tomto případě.
(už)
Titulek možná evokuje cosi o vkusu a leckdo se ohradí věkovou hranicí nebo typem postavy, ale nejsme ryze pánský časopis a nejde o…
Říká se, že v jednoduchosti je síla. Ale nejen říká, ono tomu tak opravdu je. Rozhodně v případě zcela nového kola Merida BIG.TRAIL, které…