Asi každý, kdo má se zrakem potíže a jezdí na kole, dobře ví, jaké nevýhody s sebou přináší používání dioptrických brýlí. Pomineme-li zmenšené zorné pole, které už samo o sobě poskytuje zhoršený komfort a přináší nutnost častějšího otáčení hlavy, největším negativem je zarosení dioptrických skel při jízdě v dešti nebo v mlze. To má často za následek úplné "oslepení" cyklisty. Posledním záporem je stále větší robustnost dioptrických cyklistických brýlí oproti klasickým. I když se v posledních letech výrobci v tomto oboru hodně polepšili, stále zůstává nevyřešen fakt, že brýle tvoří dvě vrstvy. Díky tomu je vrchní krycí sklo posazeno vždy o něco dále od obličeje a pak za něj ve většině případů nepříjemně fouká. Výrobky firem, které se snažily s tímto problémem vypořádat použitím většího vrchního zorníku, často připomínají spíš ochranný plexisklový štít z laboratoře. Z toho vyplývá, že dioptrické brýle asi nebudou pro každého to pravé.
Další možností je používání kontaktních čoček. Jejich velkou výhodou je skutečnost, že se nemlží a nijak neomezují zorné pole. Dá se říci, že veškeré zápory, které jsme vyjmenovali při použití dioptrických cyklistických brýlí, v případě použití kontaktních čoček odpadají. Složitější je pouze samotná manipulace s čočkou. Jediní, pro koho nejsou čočky úplně ideální, jsou alergici. Například v pylové sezóně, kdy bývají jejich oči zarudlé, eventuálně slzí, je použití kontaktních čoček zcela nevhodné.
Přiblížili jsme si dvě možnosti, jak se běžně řeší problém krátkozrakosti. Je tu však ještě jedna možnost, v poslední době hojně využívaná. Jedná se o laserovou operaci oka. Většina lidí je na své oči velice citlivá, proto představa nějakého lékařského zákroku v oku je z jejich pohledu absolutně nepřijatelná. Ochota podstoupit takový zákrok nastává často až v situaci, kdy není jiné východisko. Pak člověk většinou zjistí, že to nebylo nic strašného a že obavy byly neoprávněné. Operace oka je řešení maximálně účinné a pro cyklisty nebo sportovce všeobecně asi nejvýhodnější. Proto jsme se snažili na tento problém zaměřit a pokusíme se vám nabídnout co nejširší informace.
Na pomoc jsme si přizvali osobu k tomu nejpovolanější, a sice primáře očního oddělení Baťovy nemocnice Zlín, MUDr. Pavla Stodůlku. Říkáme nejpovolanější, neboť primář Stodůlka provedl jako první v České republice operaci oka metodou LASIK, kterou si v následujících řádcích přiblížíme, a jako prvnímu na světě se mu podařilo chirurgicky vycentrovat vychýlenou oční čočku. Vychýlená čočka byla do té doby nahrazována čočkou umělou. Pavel Stodůlka je aktivním cyklistou, najezdí ročně mnoho kilometrů a to nejen při každodenních cestách do práce a zpět. Jak sám říká, cyklistika je pro něho tělesným i duševním dopingem před a po náročné práci. Problematiku nelehkého spojení krátkozrakosti s cyklistikou zná velmi dobře, nechme si tedy poradit a vysvětlit pojem laserová operace oka.
Co je laserová operace očí LASIK?
LASIK je bezbolestná laserová operace očních vad. Na rozdíl od starších metod při LASIKu působí laserový paprsek až pod povrchem oka. Výsledkem je nebolestivý pooperační průběh a rychlý návrat zraku. Většinou jsou lidé již druhý den po operaci schopni vykonávat běžné činnosti. Cyklistiku bych však doporučoval až tak za 2 týdny po operaci a to raději s ochrannými brýlemi. Vítr by mohl oko v pooperační době podráždit.
Jak dlouho operace LASIK trvá a je nutné uspání pacienta? Je pro operaci nezbytný pobyt v nemocnici?
Při této operaci se pacient neuspává. Ráno se člověk normálně nasnídá a přijede k nám. Operace trvá asi 15 minut a pacient odchází ihned po skončení zákroku domů. V den operace bývá vidění ještě rozmlžené, ale během následujících dnů se velmi rychle zaostřuje. V normálním případě pak stačí pouze jedna kontrola za týden po operaci. Na tuto kontrolu ještě není vhodné přijet na kole, ale řada klientů už přijede bez brýlí vozem.
Co je pro výsledek operace důležitější, zkušenost chirurga nebo kvalita jeho vybavení?
Moje zkušenost je, že ideální je kombinace obojího. Protože jsem v ČR začal s LASIKem první, nasbíral jsem dost zkušeností. Od roku 1997 používáme jako jediní v ČR americký systém, který umožňuje laserovému paprsku působit až pod povrchem oka. Vše, co přichází do styku s okem v první kritické fázi operace, je jednorázové. Výrobce garantuje přesnost a sterilitu. To je velká výhoda proti jiným systémům, i když náklady jsou o něco vyšší.
Pro jaké vady se operace hodí? Jaká je nejmenší vada zraku, při které se operace doporučuje?
LASIK používáme především u krátkozrakosti a krátkozrakého astigmatismu, tedy vad s minusovými dioptriemi. Dnes je možno operovat vady od 1 dioptrie a výjimečně i nižší.
Jsou nějaké vady, pro které se LASIK nehodí? Existuje pro tyto vady nějaká jiná metoda?
Metodou LASIK neoperujeme dalekozrakost, tedy plusové dioptrie. Pro dalekozrakost a její kombinaci s brýlemi na čtení používáme jinou laserovou metodu, kterou operujeme uvnitř v oku čočku. U dalekozrakosti tento postup dává větší kvalitu vidění i stabilitu výsledku. Navíc tato operace řeší zároveň problém očních zákalů. V zásadě se dá říci, že na našem pracovišti jsme dnes schopni nabídnout chirurgické řešení pro téměř všechny typy očních vad.
V souvislosti s oční čočkou jsme v TV slyšeli, že jste nějakou operaci čočky provedl jako první na světě. Můžete nám to více přiblížit?
Jako první jsem provedl dva druhy operace čočky. Jednak výše popsanou operaci čočky laserem pro korekci dalekozrakosti, tzv. laserovou fakolýzu Dodickovým laserem. Dále pak se mi podařilo chirurgicky vycentrovat vychýlenou oční čočku. Takováto operace se před námi ještě nikomu nepodařila a vychýlené čočky byly nahrazovány čočkou umělou. Náš první pacient byl patnáctiletý chlapec s nemocí zvanou Marfanův syndrom a přestože před operací byl silně slabozraký, po chirurgické centraci čočky je schopen bez brýlí vidět velmi dobře do dálky i číst.
O Vašem úspěchu se ví i v zahraničí, přednášíte často na mezinárodních kongresech. Které své přednášky nebo publikace si vážíte nejvíce?
Ačkoliv třeba výše popsaná operace vychýlené čočky vzbudila na mezinárodním kongrese v Amsterodamu obrovský zájem a publikum si nechalo videozáznam operace 3x zopakovat, tak já považuji za největší úspěch elektronmikroskopické snímky oka po operaci LASIK, které jsem publikoval v New Yorku společně s mezinárodním kolektivem autorů v knize LASIK vydané prestižním odborným nakladatelstvím.
Kolik je u nás pracovišť, která laserové korekce očí provádějí? Jak si mezi nimi vybrat?
Laserových pracovišť je hodně, více než 15. Já říkám, že dnes je možné si nechat oči laserovat "v každé trafice". Jen několik pracovišť však provádí bezbolestný LASIK, mnohé ještě stále dělají starší bolestivou metodu, které se říká také PRK. Při té laser působí přímo na citlivém povrchu oka a první dva dny po operaci bývají velmi bolestivé. Některá pracoviště začala LASIK provádět v loňském roce, to vzhledem k limitované zkušenosti asi není nejlepší volba. Myslím, že vybírat by si měl člověk především podle zkušenosti a kvality operatéra. Dalším hlediskem bude určitě cena a vzdálenost.
Jak dlouhé jsou čekací lhůty a kolik operace stojí?
U nás máme "vyprodáno" asi na 3 měsíce dopředu. Pokud ale klient opravdu spěchá, snažíme se mu vyjít s termínem vstříc. Vím, že jsou laserová pracoviště, kde vás vezmou do týdne. Jen si nejsem jist, že je to vizitkou kvality jejich práce. Cena za LASIK se pohybuje od 14 do 20 tisíc korun za operaci jednoho oka.
Jaké negativní vlivy na zrak může mít pro cyklistu jízda bez cyklistických brýlí?
Pokud pominu jízdu bez dioptrických brýlí u cyklisty s oční vadou, kde hrozí riziko nehody doslova na každém metru, pak při delší a rychlé jízdě bez brýlí jsou oči každého cyklisty určitě více vystaveny negativním vlivům prostředí, tedy větru a eventuálně výfukovým zplodinám. Vítr způsobuje osychání očí a výfukové zplodiny mohou způsobit alergickou reakci.
Kontakt na MUDr. Stodůlku naleznete v tištěném vydání Cykloservisu.