Italská Vittoria se v případě treter může pochlubit hodně širokou nabídkou s unikátním topmodelem Ikon, který obouvají třeba jezdci stáje Nippo Vini Fantini. Konstrukce tohoto modelu maximálně využívá anatomických a ergonomických zásad, jež se promítly i do dalších treter kolekce 2017. My jsme otestovali silniční vyšší střední třídu, konkrétně model Fusion CNS, jenž je v mnoha ohledech plně srovnatelný s ryze závodní obuví. A to jak nízkou hmotností a usazením na noze, tak především dokonalým přenosem energie. Zkoušené tretry s cenovkou 5390 korun jsou tedy podle našeho názoru čistě závodním materiálem, přestože nad nimi v hierarchii značky Vittoria nalezneme několik dalších modelů, včetně unikátních retro-designovek.
Základem treter se stala propracovaná podešev kombinující nylon s uhlíkovými vlákny, přičemž středová partie podrážky je tvořena pouze karbonem s označením CNS. Tuhost podešve je jedním slovem dokonalá a velmi podstatným detailem je i její tenká konstrukce usazující chodidlo co nejblíže ose pedálu. Toto je prvek, na nějž u Vittorie kladou značný důraz, což rozhodně chválíme, neboť přenos energie při záběru je u špičkových treter alfou a omegou. Líbilo se nám i provedení zdvojené paty, zlepšující stabilitu při nejnutnější chůzi. Na špičce a patě podešve nalezneme i menší průduchy, které však nemají výraznější význam.
Pokud se přesuneme ke svrchní části, zaujme její kompaktní provedení bez zbytečných švů, ovšem současně s důrazem na maximálně anatomický tvar a poddajnost. Asymetrické provedení špičky poskytuje prstům ideální prostor a nejvíce spokojeni jsme byli se schopností tvarového přizpůsobení chodidlu v místě vnějšího malíkového kloubu, či naopak z vnitřní strany, u kloubu palce. Právě v těchto partiích treter totiž mívají problémy uživatelé s jakoukoli atypičností tvaru chodidla, a Vittoria jim vychází vstříc, neboť zde nepoužila zbytečné zesílení či dokonce švy. I „nevyšlápnutá“ tretra se díky tomu již od prvních kilometrů velmi dobře přizpůsobila chodidlu. Podobně nám vyhovoval také střih s vyšší patou, jež stabilizovala chodidlo i při záběru vzad a nahoru. Přestože zde není zevnitř paty použit jednosměrně protiskluzový materiál, tak tyto tretry vyloženě nabádají k optimálnímu záběru a šlapání „do kruhu“. Jediné, co nám na patě scházelo, byl reflexní materiál, za což od nás také Italové dostávají jediné minusové body.
Usazení na noze má zespodu na starosti vhodně tvarovaná stélka a shora pak decentně polstrovaný jazyk překrytý stahováním. Standardní pásek se suchým zipem a nad ním otočné kolečko jsou dnes v závodním segmentu klasikou. Zde použitý mechanismus SSP, s nímž máme bohatou zkušenost již ze zimního modelu Frost, se maximálně osvědčil jak velmi citlivou regulací stažení a povolení, tak ergonomií ovládání. Rozložení tlaku na nártu je i při silnějším stažení příkladné a totéž platí o polstrování pod kotníkem.
Hmotnost páru treter v testované velikosti 44 je příznivých 545 gramů. V nabídce jsou tři barevné varianty, konkrétně černá, bílá a červená. Vedle námi zkoušené verze s dodatkem CNS je v nabídce ještě dostupnější varianta s označením Nylon Carbon.
(kad)
Jedna z důležitých novinek španělské značky Catlike nese název Yelmo a je určena pro enduro jezdce. A proč zrovna „Yelmo“? Byl to původně…
Z nabídky značky Silvini jsme si tentokrát vybrali pánský týmový set, který je díky použité grafice i rozměrným logům zcela…