Ať už najdeme dodatek „Sonic“ u kteréhokoli modelu rakouské značky, můžeme si být zcela jisti, že něco ještě lepšího a lehčího lze z karbonu jen stěží vyrobit. Platí to jak o ultimativním závodním hardtailu Myroon Sonic s hmotností rámu pouhých 975 gramů, tak o špičkovém celoodpruženém modelu Scarp Sonic, který jsme tentokrát zařadili do naší VIP sekce.
Model Scarp patří od své první generace mezi čistokrevné závodní mašiny, a to s určením pro cross-country a maratony. Tento lehký full to nikdy příliš nepřeháněl se zdvihy a jeho prioritou byla rychlost, k níž konstruktéři KTM jen tak mimochodem přidali něco toho komfortu. Zatím poslední generace sází stále na podobný recept, kdy byl devadesátkový zdvih na zadní ose doplněn rovnými sto milimetry vpředu. Více zkrátka není potřeba a jakékoli navyšování zdvihu by bylo kontraproduktivní jak z hlediska tuhosti a přenosu síly, tak z toho hmotnostního. Abyste si udělali přibližnou představu, v jakých váhových dimenzích se pohybujeme, tak se špičková verze Scarp Sonic dostala na pouhých 9,2 kilogramu, a to prosím s 29“ koly!
Od závodníků pro závodníky – přesně tak KTM prezentuje svůj ultimativní full, jehož holý rám váží jen 1750 gramů. Dodatek Sonic v názvu topmodelů jednotlivých řad znamená, že konstruktéři dostali z uhlíkového kompozitu maximum a že další redukce materiálu při zachování požadované tuhosti už v tento moment zkrátka není možná. Materiál s označením UD Performance Carbon je použit nejen na předním trojúhelníku, ale rovněž u zadní stavby. Nechybí boostové osy a prakticky všechny moderní konstrukční prvky, které si lze představit.
Z rámu sálá minimalismus, který však není v praxi vykoupen jakýmkoli snížením tuhosti. To potvrdil také praktický test tohoto kola, s jehož výsledkem se s vámi během letošního jara podělíme. Aktuální verze modelu Scarp vsadila na zjednodušenou koncepci, kdy je kyvka prosta jakéhokoli zadního čepu, jenž byl nahrazen pružností velmi útlých sedlových vzpěr, stlačujících tlumič přes karbonové ramínko, chcete-li vahadlo. Z nízkého obdélníkového profilu spodní rámové trubky čiší požadavek vysoké boční tuhosti a totéž, byť v kruhové podobě, se opakuje u lehce kónické trubky sedlové. Výrazný sloping s nepřehlédnutelným předsazením sedlové trubky je další z aspektů kladně ovlivňujících tuhost předního trojúhelníku, stranou zájmu nebyl ani prostor pro manévrování nad rámem. Tlumič situovaný pod horní trubkou je i nadále „nejzávodnějším“ řešením, k němuž se postupně uchýlila většina značek, byť některé se poté opět navrátily ke svislé pozici. My máme toto umístění jednotky rádi už z prostého faktu, že je zde mnohem méně vystavena blátu a mokru.
Scarp Sonic je také o pěkných detailech, mezi něž patří třeba plastický nápis na horní trubce. Přestože na první pohled vypadá, jakoby vznikl již ve formě při prvotním tvarování, realita je jiná. Jedná se totiž o tlustou plastickou nálepku, finálně přestříkanou matně černým lakem současně s celým rámem. Hezký detail.
Pakliže pozornost zaměříme na osazení, tak i zde si lze stěží představit něco lepšího, potažmo lehčího. Obě jednotky dodal Fox, a sice v elitní verzi Factory, tudíž s nazlátlou kluznou „supervrstvou“ Kashima. Obrovské plus vidíme v jediném sdruženém dálkovém ovládání lockoutu obou jednotek. Komponentová sada Sram XX1 Eagle s převody 1x12 je pak přesně tím, co osloví závodníky, přičemž kazeta 10-50 v kombinaci s jediným převodníkem se čtyřiatřiceti zuby by měla být na závodní tratě dostatečná, byť osobně bychom možná upřednostnili šestatřicítkový převodník. Jinou alternativu, nežli tu „jednoplackovou“, ovšem KTM nenabízí, vyznavači dvojpřevodníku mají zkrátka smůlu. Brzdy Magura MT8 opět patří k tomu nejlehčímu a totéž platí u bezdušových kol na ráfcích DT Swiss XRC 1200 Spline, obutých do plášťů Schwalbe Thunder Burt s velmi jemným, superrychlým vzorkem.
Další díly již nesou logo KTM Prime, což platí jak o karbonové sedlovce či řídítkách, případně o představci. Třešničkou na dortu je sedlo Selle Italia s karbonovými ližinami – zde se skutečně řešil každý gram.
(kad)
Aktuální trend jednopřevodníků sice odstartoval koncern Sram, ovšem další velcí výrobci se mu rychle přizpůsobili a své dostupné…
V sortimentu gripů domácí značky Author jsou jak sportovní modely, tak vyloženě rekreační dámské kousky či univerzální komfortní provedení.…