Není mnoho cyklistů, kteří by s nadšením vyráželi na kolo během mrazivých dní nebo podzimních plískanic, a řada nadšenců tak volí najíždění kilometrů někde v teple. Profláknutá Mallorca je pro cyklisty doslova rájem, ale přece jen je to ostrov zaslíbený spíše silničářům, a bikeři postrádají vyšší kopce. Zato Kanárské ostrovy a z nich největší Tenerife je s vulkánem Pico de Teide, tyčícím se 3718 metrů nad mořskou hladinu, trochu jiná káva.
My se na Tenerife podíváme prostřednictvím Davida Cachona, což je dvojnásobný mistr světa v biketrialu a dobrodruh, který neváhá s kolem na zádech vylézt na skálu, aby se pak někudy mohl spustit dolů. Jeho trialové kousky na cyklokrosovém či silničním kole rovněž nejsou zrovna běžnou záležitostí, takže půjde opravdu o povolaného průvodce.
Od úpatí sopky
Tohle dobrodružství začalo přímo u Pico de Teide, nejvyšší hory celého Španělska a třetí nejvyšší sopky na světě, měřeno od jejího úpatí na mořském dně. Když se občas rozhlížíte po nových bikových lokalitách, jediným vaším cílem je to, aby vám při tom hlavně svítilo slunce do tváře. V tuto zimní dobu nás touha po slunečních paprscích a jejich příjemném teple zavála na Kanárské ostrovy, konkrétně na největší ze sedmičky, Tenerife. Tohle je totiž opravdový ráj na Zemi, kde si zima a léto doslova potřásají rukama, a ne nadarmo se tomuto místu říká ostrovy věčného jara. Když se probudíte s prvními slunečními parsky a spatříte, jak všechno v typickém klidu začíná plynout, najednou se před vámi zjeví obří stín. Je to Teide, sopka, která dokáže za úsvitu vrhnout na moře stín dlouhý až dvě stě kilometrů, a jen se obdivujete její majestátnosti. Pak není jiná možnost, než se rozhodnout objet ji dokola za každou cenu.
Poté, co jsme projížděli krajinou téměř jako z jiné planety, když jsme dýchali svěží vzduch při výjezdu na nejvyšší španělský vrchol a procházeli mezi dávno vychladlými lávovými poli, nemohli jsme si pomoct, ale měli jsme pocit úplné malosti. Byli jsme tak malí mezi tou obrovskou přírodní krásou kolem, která tvoří Národní park Teide, jenž je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Ale nejen krásou okolní přírody je cyklista živý, takže jsme se rozhodli při cestě zastavit v Parador Nacional del Teide a okusit některou z místních specialit, které jsou hodně vyhlášené. Tenerife je totiž proslulé svým gatronomickým bohatstvím. Jídla jako polévkové nudle s cizrnou, králík na různé způsoby, řeřichová polévka nebo speciality z pražené mouky Gofio, a zapomenout nemůžu ani na bramborové plátky s pikantní omáčkou Mojo. Jen si na to všechno vzpomenu, už se mi sbíhají sliny.
Restaurace s hotelem leží na úbočí sopky ve výšce 2000 metrů na mořem, takže po vydatném posilnění místními lahůdkami už nás většinou čekala jen jízda z kopce. Díky průvodcům Ivanovi z firmy Teno Activo a Unaiovi z Canari Bike Tour jsme si mohli dokonale užívat všech stezek a silnic, aniž bychom se obávali, že zabloudíme při pokusech najít každý magický kout ostrova. Místa s úžasně různorodou přírodou, jako třeba El Palmar (Buenavista) Forest Crown nebo Mount Water, byla v hlubokém kontrastu s jinými poušť připomínajícími oblastmi. Ty jsou více na jihu ostrova, ale jsou plné úžasných ukrytých míst, která stojí za to objevit. Na Tenerife je totiž krásně vidět výšková pásmovitost, kdy dochází ke změně teploty i charakteru počasí s narůstající výškou. Tenerife je jižně od Evropy, a teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C. Na nejvyšším vrcholu však může i v létě být velmi chladno a na podzim není výjimkou mráz a sněžení. Počasí je velmi odlišné v jižní a severní části ostrova. Na jihu bývá teplejší suché klima, zatímco na severu je více vlhko a díky pasátům tam častěji prší nebo se vyskytují mlhy. Zatímco na jihu jsou hlavně pláže nebo i místa pouštního charakteru, na severu můžete jezdit ve vlhkých lesích nebo mezi úrodnými poli. Charakter prostředí a teplota se přitom mění každých pár kilometrů, takže na moment si připadáte jako v kanadské divočině a za pár kilometrů jste v marocké poušti. Tahle úžasná pestrost vás rozhodně nebude nudit a musíte jí přizpůsobovat také jízdní styl.
Pravdou je, že tohle místo můžete navštívit jen tehdy, když máte čas vychutnat si ho opravdu pomalu a v klidu. Ve velkém klidu, protože jen tak máte šanci zažít a vychutnat si ostrov i jeho přátelské obyvatele. Možnost vidět a stále objevovat nové věci je zde na každém kroku a je téměř nevyčerpatelná, takže si Tenerife vychutnejte, tady totiž neexistují žádné limity.
Proč jsme tu byli?
Návštěvu tohoto ostrova jsem nosil v hlavě už dlouho. Tenerife je totiž místem s mnoha možnostmi, jak strávit dovolenou v naprosto ideálním podnebí. Vždyť průměrná roční teplota je zde 22 stupňů a třeba kolem Vánoc je zde skoro 15 stupňů. Rozdíl mezi zimou a létem zde tudíž není tak výrazný, takže i tohle byl jeden z důvodů, proč sem jet bikovat, ale ne jediný.
Vždyť sem jezdí každý rok téměř pět milionů turistů, aby viděli přírodu se subtropickými lesy, nekonečné pláže a hned vedle třeba národní park Teide, který je krásnou ukázkou místa sopečného původu. Historická centra, stovky neuvěřitelných tradic a neskutečně čerstvá a osvěžující kuchyně, to jsou další důvody, proč navštívit tuhle inovativní a moderní destinaci. No a v neposlední řadě je to i dostupnost, protože za dvě až čtyři hodiny jste tu letecky buď ze Španělska, nebo jiných evropských zemí. Více jak sto padesát leteckých spojení se světem obsluhují hned dvě letiště na severu a jihu ostrova.
Pro biking má pak tenhle ostrov ty nejlepší předpoklady a skoro se zdá, že jej někdo projektoval pro tuhle činnost. Milovníci technického ježdění zde najdou kolem dvou set kilometrů trailů, které protínají celý ostrov. Většinou vedou ve výše položené části ostrova známé jako Crown Forest a bývá na nich zázemí pro turisty, parkování či transporty. Trailů jsou tisíce a jsou velice dobře udržované, přesto jsou nyní některé z nich dostupné kvůli ochraně prostředí pouze pro pěší turisty. Pro jistotu ideálního období na biking a také nalezení těch nejlepších tras je dobré využít místních průvodců, kteří jsou velcí profesionálové a milují tenhle sport i svou práci.
Pokud máte chuť užít si Tenerife spíše na silničce, rozsáhlá silniční síť tomu rozhodně nebrání. Dokonale upravené silnice, z nichž na mnoha z nich je jen minimální provoz, umožní absolvovat jízdu jak ve výšce kolem dvou tisíc metrů na úpatí Pico de Teide, tak podél pobřeží v téměř nulové výšce. Vzhledem k průměrným teplotám a více jak třem tisícům slunných hodin za rok je to doslova cyklistický ráj.
David Cachon
Užitečné
Průvodci: www.tenoactivo.com www.canarybiketours.com
Ubytování: Parador de Canadas del Teide (La Orotava) // www.parador.es
Hotel Silken Atlantida (Santa Cruz de Tenerife) www.hoteles-silken.com
Informace: www.webtenerife.com
V neděli odpoledne kolem 16.hodiny někdo vykradl sídlo firmy N Distribution! Zloděj přeřezal mříže oken a vnikl dovnitř. I přes alarm a…
V tomto týdnu vyjde již 21. letošní vydání časopisu Cykloservis. Ještě nám zbývá do konce roku dvaadvacítka a úspěšně tak zakončíme dvacátý…