Ne všichni potřebují mít o své jízdě všemožné i nemožné údaje. Ne všichni potřebují vědět, jakou kadencí šlapali, jakou silou, jaké převýšení překonali, nebo dokonce, kde se v danou minutu pohybovali. Většinou se stejně na tyto údaje nikdo doma ani nepodívá. Ale má je uložené. Jistě budete souhlasit, že běžnému cyklistovi stačí o své jízdě základní údaje. A těmi jsou počet ujetých kilometrů, doba jízdy a rychlostní průměr. Samozřejmě, okamžitá rychlost také není na škodu, případně se mrknout na displej, kolik je hodin.
Takovým cyklocomputerem, který vám toto všechno řekne, je rozhodně Sigma BC 7.16 ATS. Cyklocomputery Sigma snad není třeba blíže představovat. Řídítka našich cyklistů zdobí nejrůznější přístroje od této značky hezkých pár let a jedná se o jednu z nejprodávanějších značek na našem trhu. V nabídce má celou škálu těchto cyklistických měřičů. Od těch jednoduchých až po velmi sofistikovaná zařízení s GPS.
Náš model, který jsme vyzkoušeli, má označení BC 7.16 a patří do té nižší kategorie. Nižší kategorii ale musíme chápat pouze ve smyslu omezeného počtu funkcí. Kvalita je u všech Sigma modelů velmi vysoká. Sedm šestnáctka disponuje sedmi funkcemi: ujetou denní vzdáleností, dobou jízdy, průměrnou rychlostí, hodinami (své Rolexky tedy můžete nechat doma), totální vzdáleností (celková ujetá), celkovou dobou jízdy. Tyto údaje se na displeji zobrazují na spodním řádku s tím, že nad údajem vidíme, jakou hodnotu právě sledujeme. Údaje přepínáme pohodlným širokým přepínačem na spodní hraně přístroje. Na horním řádku se nám neustále zobrazuje rychlost jízdy. Velmi příjemné je, že číslice jsou opravdu velké (horní údaj 16 mm, spodní 8 mm), což ocení ti, kdo musí nosit brýle.
BC 7.16 je bezdrátový computer, takže odpadá pro někoho neestetické tažení kabelů po vidlici a bovdenech. Na druhou stranu musí počítat s tím, že si bude časem pořizovat dvě baterie. Jednu do přijímače – cyklocomputeru, a druhou do vysílače, který je připevněn na vidlici a který také snímá z magnetu otáčky předního kola. Baterie u těchto přístrojů vydrží od jednoho roku až třeba do tří let. Podle toho, jak často kolo používáte. Montáž je velmi primitivní a nevyžaduje nějakou přílišnou zručnost nebo nástroje. Nastavení computeru je také jednoduché a intuitivní a provádí se za pomoci dvou tlačítek. Computer se vkládá do držáku, který je přichycen na řídítka pomoci velkého O-kroužku. Vysílač se připevňuje k vidlici stahovacími pásky. Zbývá dodat, že vysílač s přijímačem by neměly od sebe překročit vzdálenost cca 70 cm, aby se "slyšely". Cena této Sigmy se pohybuje na našem trhu od 650 Kč, podle prodejce. Dobrá cena za pěknou věcičku, kterou budete mít na kole asi pár let.
(kany)
V těchto dnech přichází na pulty cyklistických prodejen a novinových stánků již páté letošní vydání časopisu cykloservis. Představíme vám v…
Novinek kolekce Apache 2017 je opravdu hodně, a to nejen mezi stále populárnějšími elektrokoly, jejichž nabídka se s každým dalším rokem…