Émonda je v nabídce Treku považována za ideální silniční univerzál – rychlý, současně dostatečně pohodlný a svým jízdním projevem uspokojující požadavky závodníků i hobby jezdců. Sezóna 2021 přináší novou generaci Émondy, již jsme ve verzi SL6 Pro, s cenovkou 102 990 korun a karbonovými ráfky, důkladně otestovali. Několik set kilometrů po jihočeských a pošumavských silničkách ukázalo, jak univerzálním naladěním novinka disponuje.
Na úvod se zaměřme na mezigenerační změny, co všechno je jinak oproti verzi dosavadní? Je to jednoduché, nové je úplně všechno – geometrie, konstrukce i profilace jednotlivých rámových partií. Jediné, co přetrvalo, je karbon s označením OCLV. Nešlo o to „jen“ vylepšit původní Émondu. Požadavkem závodníků stáje Trek-Segafredo byla ještě vyšší rychlost, tudíž rám disponuje novými aerodynamickými prvky, byť ne tak ultimativními jako u modelu Madone. Aero-profilace se týkají partie hlavy s působivým přechodem do typicky prohnuté, široké horní trubky, dále přední vidlice nebo poměrně útlých sedlových vzpěr. Průřez dolní trubky zohledňuje redukci odporu vzduchu společně se zachováním boční tuhosti, tudíž je zde výchozí široký obdélníkový profil doplněn o spodní zakulacení usměrňující právě proudění vzduchu. I z dalších řešení je patrné zaměření na oba parametry, takže sedlová trubka mění ve své polovině průřez z kruhového na téměř obdélníkový, navíc s kónickým rozšířením směrem ke středovému pouzdru.
Typických prvků by se našla celá řada – od sedlovky se zažitou „opačnou“ konstrukcí, kdy je nosník sedla nasunován na komínek, jenž je součástí rámu, přes hodně výrazný rozestup sedlových vzpěr, plynule přecházejících v boční hrany horní trubky, až třeba po sníženou hlavu, jejíž horní krytka řízení navazuje na rám. Výsledek působí propracovaně a přitom čistě. Tomu nahrává i vnitřní vedení hadic hydrauliky či bovdenů řazení, jež najdeme také v útrobách hlavového složení či přední vidlice. Řídítka a představec jsou sice klasické konstrukce, nicméně vybízejí, aby se integrace hadic a bovdenů odehrála také zde. To je však už na potenciálním majiteli, stejně jako volba ze dvou barevných variant kola. V této souvislosti musíme zmínit, že nám obě přijdou trochu málo výrazné a i přes obří logo mohlo být té červené či bílé na testovaném modelu více. Je to otázka vkusu, ale tmavá silniční kola nepatří k našim oblíbencům...
Geometrie H1.5, klíč ke spokojenosti
V úvodu jsme zmínili, že kompletně nová je nejen konstrukce, ale i použitá geometrie. Trek pro modelový rok 2021 sjednotil dosavadní ryze závodní naladění s označením H1 a na hobby jezdce zaměřené H2, výsledek je naprosto famózní. Vlastně právě geometrie je tím, čím nás nová generace Émondy nadchla nejvíce, přitom normálně nebýváme zastánci jakýchkoli kompromisů, z nichž nejednou vzejde jakýsi kočkopes, teoreticky sice univerzální, ale v reálu ne právě ideální pro kteroukoli ze zmíněných skupin. To se nové Émondy rozhodně netýká a naladění geometrie H1.5 je přesně takové, že svými reakcemi uspokojí závodníka, ale současně hobby jezdci nabídne nečekaně přátelský projev. Na jednu stranu lze na kole nastavit ryze závodní, nekompromisní posed, současně sériová verze disponuje vysokou sestavou podložek pod představcem a dokonce si můžeme vybrat ze dvou různých délek nástavců sedlovky, takže variabilita posedu je hodně nadstandardní, což u podobně „aero“ laděných závodních kol nebývá pravidlem.
Jedna věc je ovšem posed či míra přizpůsobení konkrétní postavě a jízdnímu stylu, a něco úplně jiného je naladění reakcí, ostrosti řízení či ochoty držet přímý směr bez nutnosti pevného svírání řídítek. A právě v tomto ohledu je nová generace Émondy vynikající. Na první osahání se totiž jeví extra klidná, s výbornou směrovou stabilitou, až by skoro člověka svou přátelskou povahou ukolébala. Zkrátka je to jedno z kol, u nichž se nebojíme v šedesátce pustit řídítka, aniž bychom chtěli kohokoli k nějakým vylomeninám navádět. To vše je ovšem jen první dojem, byť velmi důležitý třeba při jízdě v balíku, kde je klid vedení kola vyloženě žádoucí. Druhý dojem přichází v okamžiku, kdy přijdou do cesty zatáčky. V nich totiž zjistíme, že i zde kolo reaguje přesně tak, jak chceme. Není sice superostré, ale to ani nebylo jeho cílem. Serpentiny projíždí velmi čistě, bez nutnosti neustálých korekcí směru, a položení do zatáčky proto ve výsledku působí stejně přirozeně jako již zmiňovaná jízda přímým směrem. Je to podobné, jako když je dobře naladěný podvozek a řízení u auta – automaticky přestaneme přemýšlet o jízdě, o řízení, přestaneme se soustředit a pouze si užíváme to, jak všechno skvěle funguje. Aniž bychom vůbec vnímali, že to funguje. To je známka precizního naladění jízdního projevu – ať už u kola či auta.
Rychlost kontra pohodlí
Varianta SL6 Pro je prvním modelem řady Émonda využívajícím karbonové ráfky, jmenovitě kola Bontrager Aeolus Elite 35 s konstrukcí karbon OCLV, použitou i v případě rámu a vidlice. Výška profilu ráfku 35 milimetrů se zdá být oním ideálním univerzálem, jenž nás znatelně podpoří ve vyšších rychlostech, aniž by nás omezoval v rozletu v akceleraci, v kopcích či při nepříjemném bočním větru. Trek nabízí tentýž model Émondy i ve variantě SL6 bez přídomku Pro, tedy s klasickými duralovými ráfky a cenovkou 88 990 korun, ovšem z našeho pohledu má investice do testovaných karbonových Bontragerů určitě smysl. Z hlediska rychlosti funguje testovaný model parádně a čím rychleji jedeme, tím více cítíme, jak nám kolo v našem snažení pomáhá. Je to klasická vlastnost kol s vyššími karbonovými ráfky, o jejichž přínosu začínáme vědět při rychlosti circa nad třicet kilometrů za hodinu. Jestliže chtěli Američané stvořit opravdu rychlou Émondu, pak se jim to povedlo.
Rychlost je skoro opojná, pakliže dále akcelerujeme třeba z třiceti pětatřiceti kilometrů za hodinu. Ani v kopcích nemáme dojem, že bychom strádali, a to i díky celkové hmotnosti 8,05 kilogramu, nicméně pocitově se kolo cítí lépe na rovinatějších tratích nežli tam, kde musíme využít silovější způsob jízdy. Z hlediska torzní tuhosti patří rám k lepšímu průměru své třídy, nelze jej proto zařadit k těm nejtužším – na silové nástupy odpovídá sice dostatečně razantně, ale ne vyloženě ostře. Možná to byl záměr konstruktérů, kteří se snažili naladit univerzalitu i v poměru tuhost / nabízený jízdní komfort. Právě z hlediska schopnosti pohlcovat rázy od nekvalitního asfaltu nás totiž rám potěšil a i na úzkých silničkách s nekvalitním asfaltem byl ve výsledku pohodlnější, než jsme od něj čekali. To je rovněž zásluha konstrukce sedlovky, jejíž vnější stavitelný nástavec nebrání předozadnímu pružení této partie rámu – atypická konstrukce zde není jen pro oko či pro odlišení se od konkurence. Předek kola se sice ve srovnání se zadní partií jeví tvrdší, ale ne natolik, aby to působilo rušivě.
Pár slov závěrem
Potěšilo nás, že námi navážená hmotnost přesně odpovídala materiálům uváděným Trekem a ani z hlediska osazení není kolu co vytknout. Kompletní ultegra řadila i brzdila luxusně, byť brzdy se nám chvílemi zdály ostřejší, přece jen kotouče průměru 160 mm udělají hodně. Potěší i sestava převodníků 52/36, adekvátní schopnostem kola. Z výroby je vše připraveno pro montáž bezdušových plášťů, přičemž rám i vidlice si poradí se šířkou obutí až třicet milimetrů. Ale už dost popisování detailů kola. Máme-li napsat finální verdikt, pak nás nová generace Émondy přesvědčila rychlostí a hlavně univerzálním, velmi přátelským naladěním geometrie. Pokud máte v plánu investovat do kola sto tisíc, pak vám model SL6 Pro nabídne odpovídající schopnosti a hlavně nebudete muset přemýšlet o tom, jaká karbonová kola si následně pořídit. Zde jsou již v ceně.
Technické specifikace:
Rám: karbon OCLV řady 500
Vidlice: Émonda SL karbon
Kliky: Shimano Ultegra 52/36
Brzdy: Shimano Ultegra flatmount, 160 mm
Řazení: Shimano Ultegra
Přehazovačka: Shimano Ultegra
Přesmykač: Shimano Ultegra
Kola: Bontrager Aeolus Elite 35, karbon OCLV
Kazeta: Shimano Ultegra 11-30 (11)
Pláště: Bontrager R2 Hard-Case Lite, 700x25c.
Řídítka: Bontrager Elite VR-C
Představec: Bontrager Pro
Sedlový nástavec: Bontrager karbon, offset 20 mm
Sedlo: Bontrager Aeolus Comp
Hmotnost: 8,05 kg (vel. 56 cm)
Cena: 102 990 Kč
Z nabídky českobudějovického Leader Foxu jsme si tentokrát do testu nevybrali elektrokolo, ale standardní devětadvacítkový bike. Model Zero…
Prodigy Team je druhým nejvýše postaveným duralovým hardtailem v nabídce domácího 4everu, nad ním najdeme ještě lépe vybavené Prodigy Race…