Skládačky Tern nejsou jen dopravní prostředek pro dojíždění, který lze snadno složit a vozit v autě nebo ve vlaku, ale jsou to i plnohodnotné sportovní stroje. V případě testovaného modelu zcela určitě, navíc s docela překvapivou porcí výkonu a skvělou ovladatelností.
Skládačka nebo silnička?
Nedělejme ukvapené závěry a hned přiznejme, že pé dvacítka je v první řadě skládačka, jelikož má všechny atributy této kategorie. Pro Tern typická technická řešení jsou vidět téměř na každém místě rámu, jen je tohle kolo o něco větší než dvacítkové modely. Šestadvacítkové výplety tady jasně odkazují na rychlost a delší vzdálenosti, které jsou upřednostněny před typickým skládačkovským minimalismem, diktovaným především skladností. Ta je zde ovšem řešena úplně stejně jako u menších modelů od Ternu. Jediná rámová trubka masivního průřezu nese spojovací kloub s jednoduchou zajišťovací pákou s pojistkou. Odpor páky lze samozřejmě nastavit dotažením šroubu táhla rukou, ale za jízdy jsme nezaznamenali v tomto místě žádnou vůli nebo nepříjemné zvuky. Druhý skládací mechanismus je na sloupku řízení Physis, jehož délka je 250 mm. Obě tyto partie umožní bleskové rozložení kola do kvádru nižšího než jeden metr. Samozřejmostí je extrémně dlouhá sedlovka velkého průměru, která nabídne dostatečně vysokou pozici velice komfortního sedla i skoro dvoumetrovému jezdci, a k tomu lze díky čtveřici objímek na pouhé dva šrouby ještě naladit výšku a předozadní pozici řídítek.
Tohle kombo od Syntace je opravdu povedené a vše lze nastavit i kdekoliv na cestě, jelikož pohodlné ergo gripy mají speciální zátku ukrývající imbusový klíč. Variabilita posedu je tedy typicky skládačkovská, a opomenout nesmíme ani magnety jistící ve složeném stavu osu předního kola u zadního.
Druhý pohled už ale není skládačkovský, nýbrž ryze cyklistický, a nelze přehlédnout, že šestadvacítky s párovým výpletem a 1.35 palce širokými plášti už se hodně blíží standardnímu kolu. Rovněž lehčí silniční převody a standardní měniče nemají se speciály ze světa skládaček nic společného. Osazení je prostě ze světa běžné cyklistiky a vtipně mixuje horská a silniční kola.
Ač jsou zadní patky na rychloupínák, třmen zadní hydraulické brzdy je dle poslední módy na vnitřní straně zadní stavby. Silniční kliky sice ctí čtyřhran, ale převodníky v kombinaci s bikovou kazetou nabídnou docela široký rozsah. A k tomu všemu výkon kotoučovek, který dodá slušnou porci jistoty. Jestli jsme někdy pochybovali, co vlastně sedláme za kategorii kola, pak v tomhle případě je to úplná schizofrenie. Rám je samozřejmě skládačka, ovšem hladké pláště, převody nebo posed hodně zavání silnicí. Jenže průměr kol, možnost nastavit řídítka výš a hlavně výkon brzd spolu s obratností kola, to vše už je více ze světa biků. Navíc světlost vidlice či zadní stavby umožňuje obout i pláště šíře 1.75 palce. Tedy vpředu určitě, takže zde máme v podstatě skládací gravel kategorii, protože oproti dvacítkovým skládačkám jsou větší kola o úplně jiném komfortu, co se týče tlumení rázů a schopnosti zvládat mnohem horší povrch.
Radost z jízdy
Jinak snad ani svezení na pé dvacítce definovat nelze, protože od prvního okamžiku tenhle stroj jednak padne dokonale do ruky, ale díky tuhému rámu a skvělé akceleraci vybízí ke svižné jízdě. Spolu s vynikající obratností a dokonalou ovladatelností si jezdec nemusí na nic zvykat a obávat se nějakých vrtochů ve vyšší rychlosti. Kolo je dostatečně stabilní, a přitom má vlohy maximální živosti. Nižší těžiště pak v zatáčkách dovolí opravdu razantní náklon, ovšem pozor na pedál ve spodní úvrati na vnitřní straně při výrazném sklopení do zatáčky, tady se opomenutí správné pozice trestá rizikem škrtnutí o asfalt. Celkově je ale jízda až neskutečně příjemná a dalo by se říci, že v mnoha ohledech předčí i některé modely konkrétních kategorií. Těžko jsme hledali slabiny, protože na silnici jsou pláště dostatečně pohodlné a na polní cestě můžeme vytýkat snad jen horší tlumení rámu a pevné vidlice, ale to lze opět částečně řešit šířkou obutí.
Univerzálnost je zde splněna v maximální možné míře, a jestli je zapotřebí seskočit třeba z chodníku nebo dostat kolo před dírou v asfaltu do vzduchu, tak prosím, jak je libo, i tohle zvládá téměř bravurně. Dostatečně natažený posed pak neprotestuje ani proti jízdě ze sedla, takže ani výjezdy nejsou v ostřejším tempu problém, a v opačném směru je nízké těžiště zárukou jistoty. Obavy z horší ovladatelnosti pod brzdou nejsou na místě a tendence ke zvedání na předek díky délce kola jsme nezaznamenali.
V podstatě bychom mohli o jízdních vlastnostech a celé koncepci hovořit jen v samých superlativech. Jasně že „silnička“ na Tiagře za téměř čtyřicet tisíc je trochu dost, ale tady je k tomu bonus snadného složení celého stroje a možnost volit i horší cestu. Drobnou kritiku si možná dovolíme k pozici přesmykače a jeho ovládacímu lanku taženému přes kladku, jelikož řešení této sestavy nevypadá i přes maximální funkčnost zrovna elegantně.
Tahle silniční skládačka celkem zajímavě řeší otázku, zda si pořídit silniční nebo gravel kolo když máte omezené prostory, a přitom nejste vyloženě ryzí silničář vyžadující karbonový rám, nejlehčí komponenty a závodní posed. Univerzál na silnici, případně do lehčího terénu, schopný vejít se do kufru malého auta, i tohle může být řešení.
Technické specifikace
Rám: Alu 7005
Vidlice: Tarsus, Alu 6061
Kliky: FSA Vero, 34/50
Brzdy: Tektro Auriga, 160 mm
Řazení: Shimano Tiagra, 2x10
Přehazovačka: Shimano Tiagra
Přesmykač: Shimano Tiagra
Kola: Kinetix Pro
Pláště: Schwalbe Kojak, 26x1.3“
Kazeta: Shimano, 11-32
Sedlo: BioLogic Phia
Sedlovka: Super Oversize, Alu 6061
Řídítka: Kinetix Comp, Al 6061, VRO
Představec: Syntace VRO
Hmotnost: 12,18 kg
Nosnost: 105 kg
Cena: 39 990 Kč
Kategorie souhrnně označovaná jako „gravel“ je skutečně nebývale praktická a nabízí rychlost i dostatečné terénní schopnosti. Slovo…
Do kategorie 27,5+ hardtailů zamířila pro letošek i značka Felt s trojicí modelů nazvaných Surplus. V tištěném vydání si pak můžete přečíst…