Extrémně rychlý bike, doslova vzor ryzího výkonu, ovšem s přihlédnutím k co nejvyšší porci jízdního pohodlí – takový je testovaný model XP 969. Dokáže v sobě velmi přesvědčivě spojit téměř protichůdné vlastnosti a výsledek je impozantní. Pakliže bychom měli dát Formuli 1 podobu horského kola, vypadala by pravděpodobně nějak takhle. Konstruktéři Superioru odvedli u letošní kolekce fantastickou práci a z karbonu vyždímali naprosté maximum. Jinými slovy, máme před sebou bike s nejlepším možným rámem, který je vlastně jen pouhou náhodou osazený kombinací dílů Deore XT / SLX, přestože by byl naprosto vyrovnaným partnerem sadám XTR či Sram XX1 Eagle. Nejde pouze o kombinaci fantastické tuhosti, nízké hmotnosti a schopnosti nadstandardně pohlcovat rázy od terénu, do světa profesionálního XC nás okamžitě nasměruje také použitá geometrie, která si od prvního okamžiku říká o nejnižší možnou pozici řídítek, ve jménu výkonu. Pakliže se dnes mnozí snaží postavit bike rychlý a současně hravý, tak na podobného „kočkopsa“ se zde nehraje. Byla by to chyba – od Ferrari také nikdo nevyžaduje metrovou brodivost. Elitní hardtaily Superioru se vydaly cestou rychlosti, chtějí totiž vyhrávat a mají k tomu ty nejlepší předpoklady.
Podívejme se nejprve na konstrukci karbonového rámu. Všechny prvky zde dávají smysl – od působivého, extrémně širokého průřezu spodní trubky, přes kónickou trubku sedlovou, až po naprosto minimalistické sedlové vzpěry, jež vedou každá samostatně, bez jakékoli monostay koncepce. Logiku věci podtrhuje horní zahnutí sedlových vzpěr, stejně jako mohutný profil těch řetězových, jež se ve své půlce najednou velmi ostře zeštíhlují. Přesně takto by vypadal náš recept na dosažení ideální torzní i boční tuhosti za současné maximalizace dovednosti absorbovat nemalou část rázů od terénu. Jsou zde i další parádní detaily, třeba precizně provedené vnitřní vedení lanek řazení i hadice zadní brzdy. Nemohou chybět pevné osy, úchyt přesmykače systému Side-Swing nebo ultralehká objímka sedlovky.
Ani z hlediska osazení nebylo cokoli podceněno. Vidlice DT Swiss OPM se stovkovým zdvihem a minimalistickou páčkou dálkového lockoutu na řídítkách je adekvátním parťákem rámu, jak váhově, tak svým projevem. Možná nepatří mezi ty, které by od prvních milimetrů chodu omračovaly svou supercitlivostí, ovšem průběh zdvihu s poměrně plynulou progresivitou je doslova ukázkový. Podobná spokojenost vládla s koly DT Swiss, velmi lehkými a současně tuhými. Stejně tak kombinace obutí od Schwalbe je namíchána přesně tak, jak bychom si u podobně laděného závodního biku přáli, tedy osvědčený mix vzorků Rocket Ron a Racing Ralph. Jakoukoli připomínku nelze mít ke komponentům vlastní značky One, konkrétně k řadě s dodatkem Race na postu řídítek, představce či sedlovky. Lehké, krásně propracované díly a podobná spokojenost z naší strany vládla se sedlem Fi'zi:k.
Již samotný fakt, že má závodně laděná devětadvacítka hmotnost pod desetikilovou hranicí, je většinou zárukou raketové akcelerace. Ta je zde samozřejmě podpořena i redukcí obvodové hmotnosti kol a hlavně nekompromisní tuhostí rámu, takže zrychlení je vyloženě návykové. Prakticky od prvních metrů kolo vybízí k silovým nástupům a k co nejrychlejšímu pokoření výjezdů. Zatímco u trailbiku si obvykle hrajeme s točivostí, nadhazujeme si se zálibou předek na kteroukoli překážku a odskakujeme si terénní hrany, zde nám stačila k podobným hrátkám již samotná rychlost. Pocitové vnímání reakce na záběr do pedálů bylo v každý okamžik stoprocentní. Ano, u testovaného Superioru nám zajistila úsměv od ucha k uchu právě akcelerace a nebudeme zastírat, že je i znatelným mentálním dopingem. Vybičovat se k nadstandardnímu fyzickému výkonu na kole, které reaguje takto citlivě na naši sílu, je zkrátka mnohem snazší než u běžného sportovního biku.
Výjezdy jsou další silnou zbraní kola, a to jak ty táhlé, tak krátké prudké stojky. Souhra použité geometrie a nízké hmotnosti nám pomůže minimálně stejnou měrou jako ideální adhezní plocha 29“ kol, byť se standardní šířkou obutí 2,1 palce. Příkré sjezdy jsou pak takové, jak od závodně laděného chrta vlastně podvědomě očekáváme, zvlášť po našem prvotním zásahu s maximálním možným snížením řídítek. Takže pocitově je třeba zprvu trochu obezřetnosti, abychom ovšem vzápětí zjistili, že velká kola a dobře zvolená geometrie se o spoustu problémů postarají za nás. Jízdní stabilita, jistota i při průjezdu náročnější pasáže a okamžité reakce na podněty od řídítek jsou jasnou známkou dobře naladěných rámových úhlů. Takže ani „chrtí“ nastavení se záměrně nataženějším posedem nemusí být vůbec problematické ani ve tvrdším terénu.
Jistě, vše zmíněné by mělo u dobře postaveného závodního biku platit pokud možno vždy. Co je zde však výrazně nadstandardní a v této konkrétní míře nečekané, to je v úvodu zmíněná schopnost zahlazovat nerovnosti, které by u takto tuhého rámu většinou přešly v jen lehce otupené míře do našich zad. Ovšem skvěle naladěná zadní stavba, za přispění sedlovky a velkých kol, činí bike skutečně pohodlný, přestože slovo pohodlí se většinou s rychlostí lehce vylučuje. Právě nabízený jízdní komfort svědčí o precizně odvedené práci s karbonem.
Rámy elitní série závodních hardtailů Superior přecházejí do nové kolekce bez výraznějších změn, byť testovaný bike ještě náleží do modelové řady 2017. Vyjma odstínu rámu a redukce počtu převodníků na jeden však nebudou zásahy až tak patrné. Uvedená cenovka 56 990 korun (i kompletní specifikace) tedy náleží variantě 2018 s převody 1x11, vyznavači dvojpřevodníku budou muset sáhnout po cenově dostupnější verzi XP 929.
(model 2018)
Rám: Carbon MTB Race BF-MB03
Vidlice: DT Swiss OPM O.D.L., 100 mm
Kliky: Shimano Deore XT, 34z.
Brzdy: Shimano BR-M6000, 180 /160 mm
Řazení: Shimano SLX
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Kazeta: Sunrace CSMX8 11-46 (11)
Náboje: DT Swiss 370
Ráfky: DT Swiss X 412
Pláště: Schwalbe Racing Ralph / Rocket Ron 2,1“
Řídítka: One Race Flat
Představec: One Race Superflat
Sedlovka: One Race CRB
Sedlo: Fi'zi:k Antares R7
Hmotnost: 9,9 kg
Cena: 56 990 Kč
Cyklokros je disciplína vděčná nejen divácky, kvůli přehlednosti tratí na obrazovce, ale jezdec se zde naučí na úzkých pláštích dokonale…
Hlavním esem v rukávu tradičního výrobce z apeninského poloostrova je možnost individualizace, tedy úprava skladby komponentů dle přání…