Domácí značka Rock Machine slavila se svými fatbiky úspěchy už loňskou zimu, neboť nabídla dva vyspělé a cenově dostupné modely s výbornou ovladatelností a jízdními vlastnostmi. Zatímco vloni jsme testovali levnější provedení na mechanických kotoučovkách, teď jsme brázdili svahy Černé hory na dražším modelu s hydraulikou.
Hezké míry, že? U fatbiků prostě není místo na nějaké kompromisy se zažitými rozměry, vše je nové a poplatné funkci. Avalanche má všechny prvky moderních fatbiků, takže jeho hliníkový rám, nesoucí si pro celou kolekci značky typické provedení patek či obloukovité zadní vzpěry s přechodem do horní trubky, ctí rozměry odpovídající použití širokých plášťů. Zatímco rám svým designem hodně připomíná známé hardtaily této značky, vidlice s rozchodem rozšířeným nově až pro pětipalcové pláště a vzpěrou pod můstkem je ryze fatbiková.
Navíc má i závity pro montáž nosiče a ty jsou rovněž i na zadní stavbě, to jen odlišnosti patrné na pohled. Další anomálie je 190mm rozchod zadních patek, kvůli široké pneumatice, čemuž odpovídá i 100mm středové pouzdro, které zase dohání boční výchylku řetězu, aby rovněž nepřišel do styku s pláštěm. Kvůli těmto dvěma speciálním rozměrům musí být přesmykač umístěn na speciální redukci, která jej dostane dál od sedlové trubky, aby vůbec dokázal dostat řetěz na velký převodník. Jezdec tak šlape hezky zeširoka, na což jsme si chvilku zvykali. Poslední konstrukční odlišnost už je pouze 150mm rozchod patek přední vidlice.
Z komponentů je vše až na zmíněné rozměry nábojů téměř klasika, tedy vyjma ráfků a plášťů. Ráfky s maximálním odlehčením obrovskými otvory vyplněnými pouze širokou vložkou pod duši dokážou zvládnout i hodně tvrdé dopady, protože vše se ztratí v propružení pneumatik. Ty jsou zde se středně vysokým vzorkem, takže při nahuštění na maximální tlak odvalují celkem slušně i po silnici, tedy až na ten typický hukot. Na sněhu bychom pak zvládli klidně i nějaký ostřejší vzorek s vyššími profily, ale i tak je zde jistota spojení s terénem až nechutně vysoká. Hydraulické kotoučovky jsme uvítali, a i když šlo o cenově dostupnější model Shimana, jeho delší páka byla proti mini kouskům od sad Deore výš praktičtější při ovládání v zimních rukavicích. Na fatbiku navíc mohou přijít ke slovu i palčáky, takže je delší páčka výhodou. Citlivost se neřeší, utrhnout kolo do smyku vyžaduje i na sněhu díky adhezi kvalitní stisk páčky. Funkce řadicích mechanismů a pohyb řetězu na převodnících byly naprosto bez připomínek, takže, kdybychom chtěli nějak kritizovat osazení, nemáme v tomhle případě šanci, vše funguje.
Z fatbiků, původně vymyšlených pro jízdu v terénu s nestabilním podkladem, a především na sněhu, se postupně stal další nástroj pro sport a zábavu. Přitom mnohým škarohlídům nedochází, že tohle kolo s maximálně jednoduchou konstrukcí umožňuje víc, než jen tupě šlapat do pedálů na zasněžených cestách. Geometrii zvolili konstruktéři opravdu univerzální, takže na testované devatenáctce se pohodlně poskládá i 190cm jezdec a kolo mu nebude dlouhé ani krátké. Pro hravější styl jízdy bychom nasadili kratší představec, takhle je to spíš v XC módu, ale nebylo to na škodu ani směrem z kopce.
Kolo jsme kromě našich oblíbených stezek také testovali směrem z Jánských Lázní na Černou horu, kdy první kilometry vedly po asfaltce a pak lesní cestě. Vyšší tlak v pneumatikách nabídl i ve srovnání s klasikou celkem svižnou jízdu a v terénu pak odpor ještě víc klesl díky menší adhezi než na asfaltu. První část výjezdu byla bez sněhu a od poloviny už byl uježděný sníh občas nepřítelem vyššímu tlaku. Stačilo upustit a pláště ochotněji přilnuly k podkladu. Na vrcholu už byl uježděný sníh a jelo se nám tak lehce, jako trénujícím skupinkám běžkařů, jimiž se to tam hemžilo. Sjezd po uježděné, místy lehce zledovatělé cestě byl naprosto v pohodě a kolo se nechá velice snadno ovládat. Jen náklon v zatáčce je o razantnější změně směru, kvůli macatému profilu pláště. Na trochu měkčím podkladu bylo občas cítit lehčí zahrábnutí, a jakmile sníh na cestě povolil, i s nízkým tlakem jsme spíš hrabali, takže jsme museli potupně slézt a šlapat pěšky. Návrat zpět na vrchol Černé hory ukázal neskutečnou ochotu stoupat i po uklouzaném tvrdém sněhu a bylo jen otázkou vůle a fyzičky vyjet takřka cokoliv. Geometrie kola na to rozhodně má a na zadní jej nestaví. Sjezdu pak předcházelo upuštění tlaku na minimum a neskutečná „žvýkačka“ pneumatiky přilnula doslova ke všemu a nejvíc to bylo znát po čerstvě nasněžené sjezdovce, kde bychom se jinak do mokrého sněhu hned zabořili. Takhle bylo možné sjet bezpečně a s jistotou až dolů, kde kameny od sjezdovky k cestě budily trochu obavy, abychom někde měkkou duši neprocvakli.
Na sněhu je tak s Avalanchem hodně zábavy a je to určitá alternativa k běžkám, byť na hodně měkkém podkladu nebude stoupání žádný med. Na suchu a blátě pak kolo na našich tradičních stezkách ukázalo větší porci adheze v kritických místech, dobré manévrování a jen absence předního odpružení nám neumožnila jet ostřejší úseky tak rychle. Kam zatočíte, tam bike jede, ovšem i při nechtěném náklonu či brnknutí do řídítek. Šířku pláště prostě nelze ošálit a ten vede neomylně.
Avalanche tedy nabídne velkou porci zábavy, ale i smysl pro výkon, a pokud neholdujete odpružení, běžkám, a chcete jednoduchý, rychlý a obratný „traktor“ na všechno, určitě nezklame.
Rám: Alu 6061 T.6 Multibutted
Vidlice: Alloy Rigid Superlight
Kliky: FSA Comet MegaExo, 22/32
Brzdy: Shimano BR-M396, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore 2x10
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore
Náboje: ONE Fat, 150/190 mm
Ráfky: HL80 Fat Bike
Pláště: Fat Bike, 26x4.0“
Kazeta: Shimano HG50, 11-36
Sedlo: RM Peak Race
Sedlovka: ONE Sport
Řídítka: ONE Sport
Představec: ONE Sport
Hmotnost: 15,1 kg
Cena: 35 990 Kč
Naším testem prošel úplně nový dámský 27,5“ hardtail Obsess SLR. A co že je to ta značka LIV? Jakožto samostatná „odnož“ Giantu, je…
Otestovali jsme nejluxusnější fatbike značky Head, konkrétně model Randall s římskou trojkou na konci a s cenovkou 76 990 korun. Užili jsme…