Méně zdvihu - více zábavy
Tohle motto charakterizuje dle jeho tvůrců nový trailbike Niner RIP 9 RDO, jejž jsme testovali na devětadvacítkových kolech, ovšem i přes původní zaměření značky na největší průměr je v nabídce překvapivě i na sedmadvacítkách. Jak se devětadvacítky a lehce enduro střižená geometrie popasovaly se zdvihem na horní hranici trailové kategorie a čím chce Niner oslovit fanoušky ryzího bikingu, jsme měli možnost otestovat na alpských trailech i v bikeparku.
Nárůst tuhosti i univerzálnosti
Jezdili jsme už několik celoodpružených modelů této značky a dovolíme si tvrdit, že tenhle je zatím nejvyzrálejší, ať už co se týká torzní tuhosti, zpracování detailů nebo geometrie. Konstruktéři se zde hodně zamysleli nad tím, co vlastně chtějí jezdci nabídnout, a v podstatě mu umožňují přizpůsobit kolo dvěma lehce protichůdným požadavkům. Rám sázející na karbonový přední trojúhelník i zadní stavbu využívá vlastní CVA virtuální zavěšení, kdy spodní vahadlo vede pod středovým pouzdrem a horní je umístěné klasicky s čepem na dopředu vyosené sedlové trubce. A právě horní vahadlo umožňuje díky otočným excentrickým vložkám v čepu napojení zadní stavby naladit geometrii tak, že se hlavový úhel položí o jeden stupeň na 65° a středové pouzdro klesne o 7 mm níže. Rázem se tak z velice slušně stoupajícího a ostřeji točícího trailbiku stane úplně jiné kolo a v podstatě nakoukne do enduro kategorie, kde nabídne více jistoty a agresivity ve sjezdech. A to jen za poměrně nízkou cenu nepatrně horších stoupacích schopností. Univerzalita, širší rozpětí jízdních vlastností, dvě kola v jednom, nazývejme to, jak chceme, ale podobné možnosti jsou dnes k vidění stále častěji a rozšiřují potenciál daného kola.
Není to ale jen o geometrii, nový je samozřejmě rám, jenž na první pohled zaujme „žebry“ kolem vertikálně umístěného tlumiče. Vzpěry mezi sedlovou a spodní trubkou až extrémně navyšují celkovou torzní tuhost, k níž přispívá i zmíněné masivní spodní vahadlo a především širší profil trubek předního trojúhelníku. Ten nabídne nižší hlavovou trubku a vnitřní vedení bovdenů, které mají kvůli snadnějšímu servisu kompletní vnitřní naváděcí „rukáv“ pro snazší instalaci. Zadní jednodílná karbonová stavba je samozřejmě v boost provedení patek a spoléhá na větší průměr ložisek spojujících ji s vahadly. Vyšší dotahovací moment svědčí o dostatečné naddimezovanosti čepů, zmíněné Flip-Chip vložky v horních čepech pro změnu geometrie jsou kromě hlavního šroubu jištěné ještě malým šroubkem, aby se při demontáži někam nezakutálely. Koho udiví nenápadná objímka na zadní stavbě u třmenu brzdy, tak ta slouží pro adaptér ventilku tlumiče, protože je kvůli zpevňujícím žebrům špatně přístupný pro hustilku.
Co nás překvapilo, je hloubka spodního čepu tlumiče v rámové trubce, kdy v případě jízdy v dešti a blátě v podstatě nebude tenhle čep na suchu, tohle je opravdu pořádné „jezírko“. Nicméně zde není žádné vedení lanka blokace tlumiče, které by se mohlo ucpat, takže absence nějakého odtoku tolik nevadí. Co se týče sedlové trubky, je trochu kratší, aby bylo možno použít teleskopickou sedlovku s vyšším 170mm zdvihem, ale pozice čepu znamená nemožnost zasunout ji v případě menšího jezdce hlouběji do rámu, na to je třeba pamatovat při výběru velikosti.
Co se týká osazení, jednotky Fox s rozdílem 10 mm na zdvihu nabídnou obě možnosti nastavení komprese, kolo jsme jezdili ve variantě 4-Star Eagle X01 29er, tedy s osazením Sram XO1, zapletenými koly Stan's No Tubes, obutím Maxxis a čtyřpístkovými brzdami Sram Guide RSC. K osazení nelze mít připomínky, protože odpružení bylo doslova rozmazlující, pláště výběrem dezénu nikde nezklamaly a řazení šlapalo perfektně, aniž bychom měli výtky k převodovému rozsahu. Snad jen brzdy nám tak úplně nesedly, ale to už je úděl Guidů, které buď milujete, nebo nesnášíte.
Dvě tváře
Velikost rámu L, hlavový úhel ve strmějším módu, tlumič naladěný na 27% SAG (nastavení ulehčuje indikátor na horním vahadle a jeho hlavním čepu) a teleskopická sedlovka vytažená skoro na maximum. Pro 190 cm vysokého jezdce už je velikost L přece jen málo, a chtělo by to XL. Nejen kvůli délce sedlovky, ale především horní trubka a „reach“ už jsou zde ve vyšší rychlosti zbytečně kratší, a XL nabízí v tomto případě optimální hodnoty. Elko tedy ideál na 175-185 cm výšky a rozhodně se tady vyplatí sáhnout po větší velikosti těm jezdcům, kteří jsou většinou rozměrově vždy na hranici dvou velikostí. Jako první jsme jezdili více trailově střiženou verzi, tedy s hlavovým úhlem nastaveným na 66 stupňů.
Co nadchne hned na začátku, je ochota, s jakou se kolo umí rozjet a držet tempo. Rám je svojí tuhostí až ukázkový a zadní odpružení zbytečně nehoupe ani při vyšší frekvenci šlapání. Na páčku komprese na tlumiči jsme v podstatě nemuseli sahat a kultivovanost CVA systému zde potvrdila, že tvůrci našli onen ideální kompromis mezi odolností vůči noření při šlapání i imunitě dané tahem řetězu. Ten totiž umí částečně zamykat odpružení při jízdě ze sedla u tlumiče v minimálním zanoření, ale ve střední části zdvihu je odpružení jen minimálně ovlivněné. Do kopce tedy perfektně podporuje jezdcův výkon a jediné, na co jsme si občas museli dát pozor, byla nižší pozice klik a pedálů, kterými si přece jen jezdec škrtl o vystouplé kameny. A to jsme v daný moment neměli střed nastavený o 7 mm níž. I přes 66° úhel hlavy nebylo nutné korigovat směr předního kola v prudších výjezdech, naopak nám předek přišel poměrně točivý a poslušný, navíc se ve výjezdu zbytečně nezvedal. Na rovině a ve výjezdech nebo na klikatých stezkách tak jednoznačně půjde o hravé a obratné kolo, schopné dostat jezdce hladce nahoru. V daném nastavení je pak ve sjezdech znát, že jde o trailbike a v prudších pasážích nebo klopenkách bychom uvítali o něco více podpory. Sice je to výhodou v hodně uzavřených zatáčkách při nižší rychlosti, tam se kolo otočí hodně rychle, ale snížení těžiště a nastavení oné „druhé tváře“ udělá pro sjezdové schopnosti doslova zázračnou změnu. I v trailovém naladění geometrie ovšem musíme ocenit dokonalou ovladatelnost kola ve vzduchu, perfektní jistotu při skocích, schopnost zvládat parádičky nebo hladce přeletět dvojáky. Pro let se snad RIP narodil, a to jsme neměli přepnuto na „low position“.
V ní přichází ke slovu výrazný nárůst jistoty i v těch nejtěžších sjezdech a ochota pokládat se do každé zatáčky je tady až návyková. Pozor samozřejmě na pedály v dolní úvrati při přejezdu nerovností, prostupnost terénem už je trochu slabší, tady už jsou střed i pedály více na ráně. Masivní plastový chránič na spodním vahadle tady nebude pro parádu. O čepy a karbonové rameno zadní stavby hned za spodním vahadlem jsme na kamenných polích měli trochu strach, přece jen je tenhle díl dost na ráně. Zadní odpružení ukázalo vlídnou tvář jak při šlapání, tak při kopírování malých nerovností i dopadech ze skoků. Sice se zanoření tlumiče občas zdálo hodně hluboké, ale na dno zdvihu jsme se nedostali, nebo nám to systém nedal pocítit nijak natvrdo. Proměnná charakteristika křivky progresivity v průběhu zdvihu tak zřejmě nebude jen planým reklamním trikem. Co se týče délky rámu, odskočit hranu po zadním nebo občas to poslat ze zatáčky s předním kolem nad zemí, to byly momenty, kdy nám připadalo, že zadní stavba je někdy delší, a někdy kratší, a adekvátně tomu je třeba přidat na intenzitě přitažení řídítek. Snad je to dáno systémem zavěšení a pohybem zadního kola po kružnici, ale na zadní RIP nejde i přes kratší zadní stavbu tak samozřejmě, jak jsme čekali.
Nárůst sjezdařských schopností položením hlavy kolo i jezdce posunul sice výrazně výš a tak trochu jsme olízli enduro kategorii, ale celkově bychom to hodnotili jako přesun z trailové kategorie do all-mountain či soft-enduro segmentu. RIP si totiž stále uchoval celkovou lehkost jízdy, kterou ryzí enduro nedisponuje v takové míře. Prostě jeden bike téměř na všechno.
Technická specifikace
Rám: RDO Carbon, boost, 140 mm
Vidlice: Fox F36 Factory Fit 4 EVOL, 150 mm
Tlumič: Fox Float DPX
Kliky: Sram X1 Eagle Carbon DUB, 32 z.
Brzdy: Sram Guide Ultimate Carbon, 180/180 mm
Řazení: Sram Eagle X01
Přehazovačka: Sram Eagle X01
Ráfky: Stan's NoTubes Flow S1
Náboje: NEO, boost
Pláště: Maxxis, Minion DHF/Agressor, 2,5WT
Kazeta: Sram Eagle XG1295, 10-50
Sedlo: Niner Custom
Sedlovka: SGD Tellis, 170 mm
Řídítka: Race Face Next
Představec: Race Face Turbine
Hmotnost: 13,87 kg
Cena: 181 000 Kč
Již předchozí generace karbonového hardtailu Sonora byla maximálně výkonným cross-countryovým chrtem. Nyní zde ovšem máme jejího nástupce,…
Model Jura je již řadu let typickým příkladem stroje pro maratonské nasazení a nejluxusnější zástupce celé této série nás ani chvilku…