Cyklokrosová kola se těší stále větší popularitě a s nástupem kotoučových brzd či rozmachem „Gravel“ silniček se z nich stávají univerzály schopné zvládat víc než jen omlíkované bahnité tratě s umělými překážkami. Ryzí cyklokrosový speciál Niner nás tak povozil nejen v terénu, ale i na silnici, a pokud někdo holduje karbonu a především designu či značce, na něž nenarazí na každém rohu, pak je tahle raketa hodně lákavou volbou.
Niner vsadil už na začátku pouze na devětadvacítky, takže rozměr ráfků zde s jeho filozofií jasně koresponduje. Rám díky technologii RDO dosahuje ideálního poměru tuhosti vůči hmotnosti a konstruktérům se podařilo srazit jeho hmotnost pod jeden kilogram. Vzhledem k vynikající tuhosti a masivním profilům všech důležitých partií je to dobře odvedená práce.
Na rozdíl od silničních kol zde není prostor k nějakému zeštíhlování jednotlivých trubek, takže jak hlavová partie, tak horní i spodní trubka nesou celkem výrazný průřez. Naopak sedlová trubka zachraňuje jezdcovo pozadí průměrem sedlovky 27,2 mm, ovšem směrem dolů celkový průřez sedlové trubky kvůli tuhosti plynule narůstá. Středové pouzdro standardu PF30 je rovněž co do obvodu rozměrné, takže ani nepřekvapí, že jsou sedlové vzpěry či zadní patky také hodně bytelné. U zadních patek si pak neodpustíme pochvalu za tvar evokující oblouk známý z devadesátých let třeba od Mongoose či aktuálně od Yeti. Kolu prostě sluší a v kombinaci s pevnou osou je to opravdu stylovka. Oproti tomu u řetězových vzpěr ukrývajících bovden přehazovačky je profil nepatrně štíhlejší, ale na celkové tuhosti se to nijak negativně nepodepsalo.
Vnitřní vedení všech lanek, příprava na kabely elektronické sady a montážní body na dva košíky u všech velikostí rámu, to jsou jen další detaily. Postmount uvnitř zadní patky je určen maximálně 160mm disku a totéž platí i pro přední vidlici. Zajímavá je pak světlost zadní stavby pro pláště s rozměrem 40C, kdy námi nasazené continentaly měly rozměr 42 a možná by se tam ještě dva milimetry navíc pohodlně vešly. V blátě už by to samozřejmě bylo příliš, ale variace na téma „gravel“ to pohodlně zvládne, obzvlášť když u přední vidlice je místa mnohem víc.
Co se týče komponentového osazení, dovozce nabízí jak samostatný rám s vidlicí, tak jeden kit osazený sadou Sram a koly American Classic. My jsme jezdili nesériové osazení, zvolené částečně s ohledem na cenu, a třeba nepatrně těžší kola lehce negativně ovlivnila akceleraci. Základ ovšem nesnese jakýchkoliv výtek, protože jestli je doménou cyklokrosu akcelerace, tuhost a ovladatelnost, tak všechny tyhle atributy má rám v hojné míře.
Kolo jsme jezdili ve velikosti 59, která bude pasovat jezdci s výškou od 190 centimetrů. Tedy co se délky sedlové trubky týče, protože nepatrně kratší horní trubka vyžaduje použití delšího představce, takže je na zvážení, zda zvolit rám 59 nebo sáhnout po menší velikosti 56 a dohnat to delším představcem. Každopádně, v našem případě nebyla 400mm sedlovka moc vytažená ven z rámu a posed byl díky 100mm představci ideální pro nějaké ty kousky v terénu, a přitom neztrácel jak na komfortu, tak na výkonu. V přímé konfrontaci se silničním kolem je BSB (Blood - Sweat – Beers) kratší a má kvůli průchodnosti terénem výše posazené středové pouzdro. Ovladatelnost je trochu živější, ale na druhou stranu není kolo vrtkavé a patří k těm, jež okamžitě padnou do ruky a jezdec se s nimi nemusí dlouho sžívat.
Akcelerace lehce omezená jednak širokými „gravel“ plášti a těžšími výplety nebyla omračující, ale rám s vidlicí samy o sobě dokážou na lehkých kolech zvládnout úplně jiné zrychlení. Tuhost a celková geometrie tomu jen nahrávají, takže tady je to jen o kombinaci výpletů a obutí. Ráfky osmadvacítkové silniční pláště pohodlně zvládly, a to byla jiná káva, ovšem bez možnosti vychutnat si ji pohodlně na polní cestě. Gravel režim tedy převládl a na polních cestách i na silnici jsme s širokým obutím vyzkoušeli, kam až nás tenhle divoch pustí.
Jistota vedení směru, možnosti jeho okamžité změny a průchodnost doslova lákaly pustit to na známé stezky, kde na jehličí nebo štěrku nemá kolo výraznější omezení. To přichází až s nějakými kořeny a hrubším podkladem, kde z lehkosti jízdy vystřízlivíte a díky hodně tuhé vidlici si uvědomíte, že máte pod sebou cyklokros, a ne bike. Nevadí, prověrka sjezdařských či stoupacích schopností dopadla na výbornou, a pokud přijmete limity tlumení dané šíří plášťů, užijete si na polních cestách dostatek zábavy. Dostat kolo do vzduchu totiž není žádný problém, a spíše k takovým kouskům jezdce vybízí. I přes výšku středového pouzdra se skvěle naklání do zatáček a popravdě je ovladatelnost hodně silnou stránkou. Díky pevným osám a odporu k jakémukoliv kroucení je řezání zatáček dokonale přesné. I výkon brzd v kombinaci mechanické páky a lankem ovládané hydrauliky od TRP ukázal, že se lze výrazně přiblížit výkonu a dávkování stoprocentní hydrauliky.
Na silnici je to pak především o šíři obutí, kdy není problém naladit kolo na režim silničky, nebo si naopak s aktuálním obutím užívat plynulé jízdy s bezstarostným využíváním možnosti zkratek přes polní cesty. Štíhlá sedlovka a sedlo Ergon vynahradí jezdci to, co mu tuhá zadní stavba, byť s lehkým prohnutím sedlových vzpěr, upírá. Je to zkrátka závodní cyklokros, a ne kolo pro pohodlné absolvování Paris-Roubaix, i když rám musíme označit jako hodně tuhý, a ne přehnaně tvrdý. Zkrátka BSB 9 RDO je cyklokrosem s touhou po dlouhých cestách, jehož schopnosti lze využít jak v terénu, tak na silnici.
Technické specifikace
(sériové osazení)
Rám: BSB 9 RDO, Carbon
Vidlice: Niner, Carbon
Kliky: Sram Force CX1, 38 z.
Brzdy: Sram Force22, hydraulic, 140 mm
Řazení: Sram CX1 HRD, 1x11
Přehazovačka: Sram Force CX1
Přesmykač: není
Kola: American Classic Alu Tubular
Pláště: Challenge Grifo Pro Tubular
Kazeta: Sram P1170, 11-36
Sedlo: WTB Volt Comp Niner
Sedlovka: TFHPC Pro
Řídítka: TFHPC Aerocross
Představec: TFHPC Comp
Hmotnost: 8,75 (nesériové osazení)
Cena: 132 090 Kč
(rám 52 790 Kč)
Devětadvacítkový hardtail Trap 29“ domácí značky Leader Fox vsadil na kompletní sadu Shimano Deore v kombinaci s příznivou cenovkou 22 900…
Když se řekne Finsko, málokdo si vybaví nějakou tamní značku kol, popravdě i my jsme až dosud v tomhle směru jen tápali. Mladá Finská…