Jméno Scultura je již řadu let synonymem výkonu a rychlosti, přičemž všechny dosavadní generace nabídly ještě nemalou přidanou hodnotu v podobě nadstandardního jízdního komfortu. Konstruktérům značky musíme vyseknout poklonu, protože se jim daří dosáhnout značné schopnosti tlumení otřesů při zachování skvělé tuhosti při záběru. Merida to s karbonem zkrátka umí a Scultura Disc Team je toho více než přesvědčivým důkazem. Máme zde tedy test naprosto ultimativního silničního modelu s bezmála dvousettisícovou cenovkou.
Stačí si prostudovat výrobcem dodané materiály související s touto novinkou a z množství použitých konstrukčních technologií se nám zatočí hlava. Základem je takzvaný Nano-Matrix Carbon, u nějž bylo pojivo mezi uhlíkovými vlákny obohaceno o nanočástice zpevňující celou strukturu a především zvyšující odolnost při nárazu až o čtyřicet procent. Speciální epoxidová živice se tak podílí na odolnosti i na možnosti další gramové redukce. Výrobce navíc pracoval s vnitřní stěnou karbonových trubek, jež je našemu pohledu sice skryta, ale její plynulost má také podíl na finálních vlastnostech rámu jako celku.
Pak jsou zde další konstrukční prvky, již okem viditelné, například zadní pevná osa standardu 12x142 či 15mm osa vpředu. Zcela výjimečným řešením je ovšem „Disc Cooler“, považovaný za nejnovější inovaci silničního segmentu. V čem tato zdánlivá drobnost spočívá? Jedná se o netradiční chladicí systém zadní brzdy situovaný přímo na levou řetězovou vzpěru, jakousi obdobu chladicích žeber známých z brzdových destiček Shimano. Zde jsou žebra jednodílně spojena s Flat Mount úchytem a nutno dodat, že na zadní stavbě nepůsobí jakkoli rušivě.
Přední rámový trojúhelník lze označit za konstrukční klasiku značky Merida, a to jak profilacemi, tak i použitým slopingem. Řetězové vzpěry vsadily na vyšší obdélníkový průřez ve jménu tuhosti, u těch sedlových se naopak maximálně laborovalo se schopností pohlcení rázů od nekvalitního asfaltu. Asi není třeba zmiňovat absenci můstků či monostay vzpěry – útlá ramena a jejich velmi mírné vyosení jsou v otázce komfortu stejnou sázkou na jistotu jako použití sedlovky průměru 27,2 milimetru.
Alpy volají
Kde jinde testovat špičkový silniční model nežli v alpských průsmycích. V nich jsme ocenili dokonalou tuhost konstrukce, akceleraci i bezchybný brzdný výkon. Ale pěkně popořadě. Prvotní usazení dá okamžitě najevo ryze závodní pojetí modelu, které je navíc plně podpořeno výše zmíněným přenosem energie. Do nejmenšího detailu vyladěný rám je v tomto ohledu fantastický,jjakýkoli náznak kroucení je pro něj neznámým pojmem. To má logicky zásluhu na zrychlení i na precizním vedení do zatáček. Pevné osy, solidně tuhá konstrukce kol Fulcrum a ostřejší řízení, zde je vše naladěno pro výkon. Ten je podporován také skvělou aerodynamikou, byť hmotnostně patří použitá kola „jen“ k průměru své kategorie. Hmotnost páru 1605 gramů je pouze malou daní za vyšší profil ráfku, nicméně z hlediska akcelerace kola působí o dost lehčím dojmem. Na příznivě nízké obvodové hmotnosti se podílejí skvělé pláště Continental Grand Prix 4000S. Jejich šíře 25 mm je navíc dalším z kamínků mozaiky zvané jízdní komfort.
Máme před sebou model nabízející dokonalou ovladatelnost, jež nemusí být vyvážena nutností neustálých korekcí směru, právě v tomto ohledu se nám geometrie od prvních metrů hodně zamlouvala. Použitá kola s karbonovými ráfky jsou skvělým společníkem pro držení vysokých rychlostních průměrů, zvlášť při rychlostech nad pětatřicet čtyřicet kilometrů za hodinu je jejich přítomnost hodně znatelná. V kopcích se testovaný model choval živěji, než bychom od použitých kol čekali – vyšší profil ráfku zde tedy nepotírá univerzalitu, což je určitě dobře.
Nabízený jízdní komfort musíme rozdělit do dvou samostatných částí. Zadní partie kola je v tomto ohledu k jezdci až nebývale štědrá a nic na tom nemění ani vyšší profil ráfku. Konstrukce sedlových vzpěr Flex-Stay společně s útlou sedlovkou s výrazně vyoseným zámkem jsou sázkou na jistotu a vyhovovalo nám i luxusní sedlo Prologo. Předek kola se pak v přímé konfrontaci se zadní částí jeví o něco málo tvrdší, ale určitě ne natolik, aby to jezdec výrazněji pocítil. Přestože se instalace kotoučovek musela chtě nechtě projevit na zesílení konstrukce přední vidlice, její korunka naštěstí není zbytečně mohutná.
O bezchybné funkci sady Dura-Ace asi není nutné se rozepisovat, přestože na námi testovaném předprodukčním vzorku byla ještě osazena minulá generace této Di2 sady, zatímco na sériovém modelu již bude použita nejnovější „mechanika“ Dura-Ace ročníku 2017. Líbily se nám kliky Rotor s univerzálními převodníky 52/36, stejně jako kompletní kokpit od FSA. Tím nejdůležitějším jsou zde ale hydraulické kotoučovky Shimano RS805, spolupracující s bikovým průměrem kotoučů hodnoty 160 milimetrů. A výsledek? Naprosto fantastický! Jakékoli obavy z nadměrného výkonu nejsou na místě, citlivost dávkování je natolik příjemná, že nežádoucí zablokování brzdy by se povedlo snad jen úplnému cyklistickému analfabetovi. Brzdy tedy nabízejí jak možnost jemného přibrzďování, tak i skvělou reakci při potřebě okamžitého zastavení. Stejně tak délka kroku pák byla tentokrát zcela bez připomínek. Nejvíce jsme však brzdám a 160mm kotoučům blahořečili v dlouhých sjezdech, kdy nás v jednom klesání z průsmyku zastihl nepříjemný déšť. Brzdy se v takovém okamžiku ukázaly v tom nejlepším světle, a vědomí, že kdykoli dokážeme i s prokřehlými prsty bez problémů zastavit, bylo k nezaplacení.
Pás slov závěrem
Pokud si prohlédneme rám testovaného modelu, nelze přehlédnout třeba čtvercový profil spodní části sedlové trubky či velmi atraktivní vytvarování spodní i horní trubky. Nemohou chybět integrovaná středová ložiska nebo kompletně vnitřní vedení kabeláže řazení Di2 a hadice zadní brzdy. Logo Lampre na sedlové trubce souvisí s dodatkem Team v názvu kola.
Celková hmotnost 7,45 kilogramu sice není rekordně nízká, což mají na svědomí jak samotné brzdy, tak vyšší profil ráfků, ale věřte, že jakoukoli nadváhu ani nejzmlsanější jezdec vůbec nevnímá. Scultura Disc Team modelového ročníku 2017 je skutečně prvotřídním, výborně akcelerujícím silničním modelem připraveným především na delší tratě, ale nejen na ně. V kopcích jezdce nijak nelimituje a na českých silnicích dokáže, že i přes preferenci výkonu neobětovala nic zásadního ze svého pohodlí. Navíc velmi jasně argumentuje pro použití kotoučových brzd i na silnici. Možná zatím ne na závody s hromadným startem, ale pro nejnáročnější hobby jezdce budou kotoučovky u špičkového modelu řady Scultura skvělým společníkem. Výkonnému brzdovému systému nebylo obětováno pohodlí, a to se počítá!
Fotogalerie kola ZDE
(sériové osazení)
Rám: Scultura CF4 Disc Lite 12
Vidlice: Scultura Carbon CF4 Disc 12
Kliky: Rotor 3D30 NOQ 52/36
Brzdy: Shimano BR-RS805 Hydraulic
Páky: Shimano Dura-Ace
Přehazovačka: Shimano Dura-Ace
Přesmykač: Shimano Dura-Ace
Kola: Fulcrum Racing Quattro Disc Carbon
Kazeta: Shimano CS-9100 11-28 (11)
Pláště: Continental Grand Prix 4000S, 25
Řídítka: FSA K-Force Compact OS
Představec: FSA OS99
Sedlovka: Merida EGM Light, 27,2 mm
Sedlo: Prologo Scratch 2 T2.0
Hmotnost: 7,45 kg (vel. 56)
Cena: 194 990 Kč
Jestliže nepatříte k těm, kdo se spokojí se standardní nabídkou kol na trhu, ale rádi byste si svůj vysněný stroj upravili alespoň v…
Lector World Cup je absolutním vrcholem nabídky německé značky Ghost a jen těžko si lze představit ultimativnější závodní bike - jak z…