Když se z kraje letošní sezóny objevili někteří jezdci bikové formace Multivan Merida na maskovaných celoodpružených prototypech, bylo více než pravděpodobné, že se jedná o reinkarnovaný model Ninety-Six, jenž se objeví v kolekci 2016. Přesně tak se stalo a my vám test této důležité novinky přinášíme, a to v luxusní verzi s dodatkem 9.Team a cenovkou 214 990 korun. Ideologicky bike navazuje na první generaci Ninety-Six z roku 2007 a název značí hodnotu zadního zdvihu v milimetrech. Jako u drtivé většiny současných maratonských či XC „chrtů“ vsadili konstruktéři na tlumič pod horní trubkou, a hodně důležitá je rovněž nabídka dvou průměrů kol, tedy 29 i 27,5 palce. Zde je však nutné zmínit jednu zásadní věc, a sice, že sám výrobce předurčuje, pro jak vysokou postavu je který z průměrů kol adekvátní. Takže, zatímco dvě největší velikosti L a XL se vyrábí pouze s 29“ koly, nejmenší esko je naopak nabízeno s koly průměru 27,5“ a jediná velikost M pak umožňuje volbu, který standard zvolit. A přiznáme se, že toto přesně dané rozdělení je nám sympatické a jsme přesvědčeni o tom, že má svou logiku.
Nový Ninety-Six je každopádně supermoderním strojem, který je postaven pro vítězství ve světovém poháru. Naším testem prošla 29“ verze ve velikosti L a s hmotností 10,75 kilogramu (včetně pedálů). Rám pracující na bázi jednočepu s přepákováním působí i přes svou velikost kompaktně a vyzařuje z něj snaha o redukci každého přebytečného gramu. To však nebylo vykoupeno z hlediska torzní tuhosti, která je jedním slovem fantastická, a to i v druhé největší velikosti adekvátní pro postavu okolo 180 až 185 centimetrů. Konstruktérský purismus dokládají profily hlavních trubek či provedení úchytu tlumiče. Výrazný sloping a větší přesazení sedlové trubky přes horní je zpředu doplněno funkční výztuhou. K vydařeným detailům patří tvarování hlavy, jež si esteticky notuje s přední vidlicí. Hlavní čep zadní stavby je situován do osy sedlové trubky nad středovým pouzdrem (s integrovanými ložisky), zadní čep najdeme přímo nad osou kola. Preciznost vyzařuje ze zpracování všech čepů, z provedení karbonového ramínka u tlumiče či ze spojovacího můstku horních ramen zadní stavby, jenž zde navyšuje tuhost. Integrace bovdenu řazení i hadice brzdy či lockoutu tlumiče je vlastní pouze rámu, u zadní stavby je už vše vedeno po povrchu.
Již první ujeté metry daly jasně najevo, že máme co do činění s nekompromisním závoďákem. Zde se nehraje na zbytečnou univerzalitu, vše je orientováno na výkon - na rychlost a raketovou akceleraci. Bike jsme k testu převzali s představcem směřujícím ostře dolů, a snižujícím tak výšku řídítek. Pozice jezdce preferuje ideální rozložení těžiště ve výjezdech a redukci odporu vzduchu. Díky tomu si bike v prudkých sjezdech sice vynutí, abychom šli za sedlo o něco dříve, současně je ale pravda, že velká kola nakonec vše „převalí“ bez patrné nejistoty. Pokud už se někdo chce pouštět do hodně náročných technických pasáží, nejspíš namontuje představec s méně negativním sklonem. Vyjma širokých řídítek je posed přesně takový, jak jsme byli u závodních XC raket po léta zvyklí, a vrchařské schopnosti kola jsou absolutní!
Pokud bychom měli v přesném sledu popsat, jak uživatel bike vnímá, tak prvotním vjemem je zrychlení, následované klidnější geometrií a příkladně pracujícím odpružením. Tlumič Monarch XX a vidlice RS1 využívají jediné páčky blokující z řídítek obě jednotky současně. Přesně tohle na závodním fullu chceme! Perfektní tuhost jsme již zmínili a pevné osy ji citelně podpoří v záběru i při průjezdu zatáčkami. Konstruktéři se nesnažili vyždímat z ovladatelnosti maximum a ve výsledku je geometrie naladěna přesně tak, jak si XC závodník žádá. Vedení přímého směru, pocitově spíše klidnější projev, ovšem v zatáčkách rychlá reakce na podněty od řídítek či přesunutí těžiště. Jinými slovy se kolo chová nezáludně a přátelsky, dovolí jezdci v padesátce pustit řídítka, a přitom v okamžiku potřeby zatočit reaguje sebejistě.
Nový Ninety-Six je o radosti z jízdy, ale trochu jiné, než nabízejí třeba trailbiky. Zde je onou radostí návykové zrychlení nebo pocit jistoty ve výjezdech, v nichž stroj kraluje. Stejně tak si užijete odlepení obou kol od země, za pomoci nízké hmotnosti i vratné síly obou pružících jednotek, a přeskočení příčné překážky, klády či kamenu. Samotné odpružení funguje v duchu potřeb maratonského závodníka. Páčka lockoutu stále po ruce je ideálem umožňujícím nechat jednotky „nafoukané“ s preferencí alespoň průměrné citlivosti. A tím se dostáváme k nastavení kola, které však pro svou dokonalou symbiózu vyžaduje preciznější naladění tlaků i tlumení. Pocitově byla totiž progresivita chodu u přední vidlice znatelnější než u rámu a při nastavení podobného sagu dokázal zadní tlumič se svým zdvihem hospodařit o něco lépe. RS1 je zkrátka závodník každým coulem a preferuje méně výrazné zanořování do zdvihu při brzdění či ve sjezdech před extrémní citlivostí zkraje zdvihu. O něco vyšší tlak v tlumiči, který dostane obě jednotky do ideálního vyvážení, však není na škodu a pocitová ztráta energie mizící v odpružení je pro Ninety-Six zcela neznámým pojmem. Páčka lockoutu přijde ke slovu na asfaltu či ve výjezdech s nepříliš členitým podkladem.
V nejlepším světle se předvedly brzdy Guide Ultimate. Lehká změna oproti testovanému modelu je u kol - zatímco nás vozil set Fulcrum, tak v sériovém osazení nalezneme kola DT Swiss XR1501 Spline One obutá do plášťů Maxxis Ikon. Spíše jízdě do kopce či po rovině pak nahrávají převody systému 1x11, kdy je převodník s pouhými dvaatřiceti zuby vzadu doplněn nejmenším desítkovým pastorkem. My bychom u závodního kola uvítali těžší převod pro rovinky a sjezdy, takže buďto větší převodník, nebo v ideálním případě „dvojplacku“. Rám je pro montáž přesmykače uzpůsoben. Jinak ale nelze mít k novému Ninety-Six žádné připomínky.
Rám: Ninety-Six CF5, 96 mm
Tlumič: Rock Shox Monarch XX Remote
Vidlice: Rock Shox RS1, 100 mm
Kliky: Sram XX1, 32z.
Brzdy: Sram Guide Ultimate, 180/160 mm
Řazení: Sram XX1 Trigger (1x11)
Přehazovačka: Sram XX1
Kazeta: Sram XG1195, 10-42 (11)
Kola: DT Swiss XR1501 Spline One
Pláště: Maxxis Ikon 2,2“
Řídítka: PRC Team Carbon, 720 mm
Představec: PRC Team
Sedlovka: PRC Double Carbon
Sedlo: Prologo Nago Evo X10
Hmotnost: 10,75 kg (vel. L, včetně pedálů)
Cena: 214 990 Kč
Author Ronin je v mnoha směrech výjimečný a největším lákadlem je jeho univerzalita. Nejblíže je klasickému cyklokrosu, byť spojení…
Silniční kola s diskovými brzdami a nepatrně širším obutím se těší stále větší oblibě. Domácí Pells tak svým modelem Aeron na hydraulických…