Maxbike Kyoga 29
Domácí značka Maxbike má sice v kolekci dražší hardtaily na karbonovém rámu, ovšem testovaná Kyoga je nejvýše postavenou verzí na hliníkovém základu, navíc s možností volby komponentů a doplňků díky objednávkovému konfigurátoru.
Špičkový kabát
Kolo s cenou lehce pod padesát tisíc korun nabídne kvalitní rámový základ s trojitě zeslabovanou stěnou trubek a trochu netradičním provedením. Trubky mají čtverhranné zaoblené profily, charakteristické jsou spojovací můstky zadní stavby, ovšem dost netypické je provedení patek, jež jsou z vnitřní strany duté, ovšem na klasickou rychloupínací osu. Rovněž výztuha před sedlovou trubkou upoutá na první pohled, naopak masivní svary jsou pečlivě vyhlazené, takže všechny přechody trubek jsou čisté a plynulé. Třmen zadní brzdy je pak ukrytý na vnitřní straně zadní stavby, naopak vedení bovdenů je řešeno prakticky v jednom kuse vnějškem. Tvůrci si tentokrát vyhráli s grafikou, takže masivní logo najdeme jak shora spodní trubky, tak na její spodní straně a vůbec to nevypadá zle, díky dvěma barvám je to naopak nápadité a neotřelé.
Nyní ale už k tomu, co nás na kole nejvíce nadchlo, tedy osazení. Vidlici nelze díky jejímu jemnému kroku cokoliv vyčítat, snad jen pevná osa by zde slušela, ale jinak standardní citlivá funkce a z řídítek ovládaný lockout, takže co víc pro sportovní nebo závodní jízdu řešit, navíc lze za příplatek sáhnout po lepším kousku. Rovněž zapletená kola od značky Token patří díky masivnímu profilu ráfků a lehkým nábojům k tomu tužšímu a přitom lehčímu, co lze za rozumné peníze vozit. Rychlejší univerzální vzorek plášťů měl sice víc navrch na sušším tvrdém podkladu, na druhou stranu ale nějak razantně neprotestoval ani proti lehce podmáčené trávě. Do podzimní sloty a na kluzké bahnité tratě to ale nebude úplně ideální společník.
To hlavní se ovšem skrývá na postu pohonu a brzd, nese dvojici písmen X a T a doslova láká ke konfrontaci s dosud navyklým. Nové ikstéčko je prostě skvělé, to nelze popsat jinak. Design klik si nezadá s dražší top sadou, přehazovačka ovládající jedenáctku pastorků pak chodí naprosto luxusně a je na hony vzdálena všem domácím pokusům předělat si desítku na čtyřicítkový maxipastorek. Tady je kazeta 11-40 naprosto přesným soukolím v celém systému a téměř žádná kombinace nedělala problémy. Přesmykač s vodítkem vystlaným měkkou vložkou proti klepání řetězu má klasickou objímku a řadil dokonale, protože jinak to snad tahle sada ani neumí. Jedenáctka s dvěma převodníky vpředu tak od nás dostává palec nahoru, i když si neodpustíme rýpnutí do nejtěžšího převodu, kdy bychom ve sjezdech rozhodně uvítali těžší, tady je to díky čtyřiatřicítce o vyšší frekvenci šlapání. Funkce řadicích pák je pak špičkou v oboru, vždyť vzadu lze najednou přeřadit nahoru hned o čtyři pastorky a při odřazení palcem směrem dopředu pak dolů o dva. Standardní odřazení ukazováčkem směrem k sobě přeřadí dolů pouze o jeden pastorek. Tvar páček naprosto dokonale padne do prstů a totéž lze říci o brzdových pákách. Ty si vzaly za vzor dražší XTR, takže tvar nádobky i objímky řídítek jej věrně kopíruje, jen páčky více připomínají klasiku. Každopádně se sendvičovými Ice-Tec kotouči celek brzdil dokonale, aniž bychom nějak negativně pocítili absenci chladičů na destičkách. Osazením tedy Kyoga dostává rozhodně plusové body.
Přítel na maraton
Body ale dostane i rám a celkový projev kola, protože posed je velice pohodlný a díky množství podložek pod představcem si lze výšku řídítek naladit jak na výletní režim, tak po zkrácení sloupku vidlice na ostré XC nasazení. Jezdec sedí rozumně natažený, i když je to blíže k závodnímu stylu než nedělnímu výletu a váhu má rozloženou hezky doprostřed. Tuhost rámu se při záběru do pedálů dostala na vyšší střední hodnotu, takže ideální pro výkon, ale ne přehnaně tvrdý, aby jezdec pocítil každou nerovnost. Rám tedy dokázal část rázů odpustit, takže bychom s klidem vyrazili i na dlouhý maraton. Tam bude bike jako doma díky geometrii, kterou se podařilo vyladit v ideálním poměru mezi točivou a přitom stabilní. Točivý úhel vidlice nabídne od začátku rychlou reakci na každý podnět od řídítek, ale zadní stavba i rozvor pak vše nepatrně zklidňují, takže hbitý předek jezdce nasměruje skrz zatáčku a zadek se za ním klidně protáhne. Není to o agresivním krájení zatáček mezi stromy, tady je to sice obratné, ale plynulejší. Nějaký agresivní XC okruh nebude asi ideální kolbiště, naopak na maratonské trati bude bike jako doma. Na rovině nabídne skvělé držení tempa i příkladnou akceleraci a k tomu dobré vedení směru. Ve výjezdech se pak projevil typický devětadvacítkový přítlak předního kola k terénu, takže lze vyjet opravdu strmá stoupání. Kdo by se ale bál, že ve sjezdech bude kolo strádat, může zůstat klidný. Razantnější přitažení řídítek dostane kolo do vzduchu a přeskok nerovnosti není žádný problém, nicméně celkově je charakter kola umírněnější, takže to není na nějaké velké parádičky. Prostě rychlý stroj s rozumnou točivostí a dostatečnou porcí stability bez jakýchkoli náznaků jankovitosti. Amatér tedy dostane spolehlivého průvodce, a závodník naopak dokáže kliďase bez problémů přemluvit k živější reakci. K tomu uchu lahodící cvakání jedenáctkového ikstéčka, takže solidní kombinace.
Fotogalerie kola ZDE
Rám: Al 7005 T.B.
Vidlice: Rock Shox Recon Gold RL, 100 mm
Kliky: Shimano Deore XT, 24/34
Brzdy: Shimano Deore XT
Řazení: Shimano Deore XT, 2x11
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Kola: Token MC21AR
Pláště: Schwalbe Racing Ralph, 2.2“
Kazeta: Shimano Deore XT, 11-40
Sedlo: Selle Italia Nekkar
Sedlovka: Token
Řídítka: Token
Představec: Token
Hmotnost: 11,84 kg
Cena: 48 990 Kč
Dámský 27,5“ hardtail Pegas ASL nese typický rukopis naší největší cyklistické značky. Přídomek ASL (Author Sport Lady) pak charakterizuje…
Kdybychom chtěli v sortimentu značky Cube najít full, jenž bychom se nebáli označit jako univerzál do těžšího terénu určitě by to bylo…