logo
Vyhledat
Cyklistický magazín
  • Zprávy a články
    • Cesty
    • Elektrokola
    • Oblečení na kolo
    • Rozhovory
    • Různé
    • Servis kol
    • Sport
    • Strava
    • Technika
    • Testy kol
    • Výstavy
    • Zprávy redakce
    Všechny články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
  • Předplatné
  • Kontakt
Menu
  • Homepage
  • Zprávy a články
  • Testy kol
  • Test kola Apache Shaman

Test kola Apache Shaman

Třetí nejvýše umístěný bike v nabídce značky Apache útočí na city vydařenou geometrií, nízkou hmotností, čistým designem s charakteristickou grafikou a především velice příznivou cenou. Za 42 990 korun tak získáte duralový rám ze slitiny U6 Ultralight s karbonovými horními vzpěrami zadní stavby, osazený vysoce kvalitními díly. V této kategorii by asi málokdo očekával luxusní karbonové kliky Truvativ Noir či snad ještě luxusnější přehazovačku Sram X.0. Přitom kolo není i přes použití těchto high-end komponentů nikde ošizeno a osazení je tedy maximálně vyvážené.
Apache Shaman prošel naším dlouhodobým testem a rozhodně jsme jej nijak nešetřili. Kromě klasického XC v našich luzích a hájích s námi zažil hodně tvrdé zacházení na Bike Festu u italského Lago di Garda. Redaktor Cykloservisu na něm absolvoval nejen nejtěžší z maratonských tratí označenou Ronda Extrema (103 km, převýšení 3 707 m), ale například i sjezd známé hory Tremalzo s partou divochů na freeridových kolech. A Shaman nejenže všechno vydržel bez jakéhokoliv problému, ale navíc si vedl opravdu výborně.
Stvořený na závody
Apache Shaman musí ihned po usednutí skvěle padnout každému sportovně či závodně orientovanému XC jezdci. Tím asi nejdůležitějším znakem tohoto kola je skvěle zvládnutá geometrie. Ta nabízí i v největší testované velikosti (21,5“) velice dobrou ovladatelnost, srovnatelnou s výrazně menšími koly. Délka rámu i úhel hlavové trubky propůjčily geometrii okamžité reakce na podněty od řídítek, aniž by utrpěla celková stabilita kola.
Shaman se zkrátka dokáže chovat velice klidně na rovinách i v rychlých sjezdech a přitom ve chvíli, kdy po něm budete chtít bleskovou odezvu v zatáčkovité pasáži, poslechne na slovo. Byť se jedná o spojení určitých protikladů, v tomto případě se to podařilo na výbornou. Shaman si povede dobře na celkově jednodušší XC trati a po chvíli vám umožní si s ním pohrát na kamenech a ve smykem projížděných zatáčkách. Tento stroj výborně definuje pojem rychlost, pomalu se na něm zkrátka jet nedá.
Posed je celkově nataženější v duchu závodního cross-country. Sice to znamená jít v hodně prudkých sjezdech za sedlo, ale jako protiváhu vám kolo nabídne excelentní vrchařské vlastnosti. I hodně prudké výjezdy jsou po doplnění rohů jeho silnou zbraní.
Akcelerace kola je velice dobrá a podílí se na ní především celková hmotnost kola 10,8 kilogramu (ve velikosti 21,5“ s pedály). Torzní tuhost rámu patří k průměru, ovšem nijak nesnižuje schopnost zrychlovat i při vyloženě silovém šlapání. Dobrý přenos síly zde navíc podtrhují velice tuhé karbonové kliky Truvativ Noir, jejichž pevnost je rozhodně ve srovnání s karbonovou konkurencí výrazně nadprůměrná.
Akceleraci ale kladně ovlivňují i kola, především pak superlehké ráfky Mavic XM517. Váha jednoho ráfku je těsně nad čtyři sta gramů. Lehké jsou ale i náboje Quando s logy Apache, u nichž jsou použita průmyslová ložiska. A celkovou hmotnost kol zbytečně nenavyšují ani pláště Ritchey Z-Max Evolution. Jejich vzorek navíc nabízí skvělou univerzalitu. Je dostatečně rychlý na tvrdém podkladu, přitom si vede velice dobře i v blátě a je jistý i na kamenech či kořenech. Tyto pláště patří k celoročním a rozhodně je nemusíte přezouvat podle konkrétního druhu trati.
Recon & karbon
Odpružená vidlice Rock Shox Recon s osmdesáti milimetry zdvihu se zdá být k rámu ideální volbou. Jedná se sice o „chudší sestřičku“ reby, nabízí ovšem takřka totožné funkční parametry. Její masivní korunka, silné vnitřní nohy a především robustní kluzáky se postaraly o skvělou tuhost v krutu, zatímco vnitřní systém se vzduchovým pružením nabízí sametový chod s vysokou citlivostí a výraznou progresivitou. Sice se vidlice při brždění částečně noří do zdvihu a netečná není ani vůči šlapání jezdce, její funkci ale hodnotíme v dané kategorii hodně vysoko. Proti pohupování ji navíc může zmrazit výraznější přidání zpětného tlumení a především lockout na korunce. Pouze páčce lockoutu bychom i přes vhodný tvar vyčetli trochu tužší chod.
A teď k samotnému rámu a jeho schopnosti pohlcovat otřesy. Použití karbonu na horní vzpěry a zároveň promyšlená profilace spodních ramen zadní stavby dokáže v tomto ohledu kupodivu hodně. A o tom je rám typu Shaman, podařila se zde skloubit dostatečná torzní tuhost s ochotou zadní stavby „pracovat“. Samozřejmě zde nelze hovořit o nějakém zdvihu, ale schopnost zahladit ostrost rázů od terénu je při jízdě jasně patrná.
Shaman do detailu
Apache Shaman je ale z velké části hlavně o rámu, takže se k němu ještě vraťme. Jaký je po funkční stránce, již bylo napsáno, ale Shaman využívá řadu netradičních a zároveň pro Apache typických konstrukčních prvků. Tím prvním je spodní trubka s „Diamond“ profilací, která při bočním pohledu připomíná pírko. Ve spodní části ale už není zúžení, jak tomu bylo u dřívějších modelů, ale naopak výrazné rozšíření s křížovou profilací.
O tradičním zesílení pod hlavou s odlehčením ve tvaru pírka už asi ani není třeba u značky Apache psát, zajímavý je ale obdélníkový průřez zadní části horní trubky a především profilace řetězových vzpěr. Ty svým tvarem připomínají křídlo a grafika s motivem křídla to jen potvrzuje. Zadní stavbu navíc zpevňuje mohutný spodní můstek s výrazným prohnutím zlepšujícím průchodnost zadního pláště.
Vrátíme-li se ke komponentům, pak řazení i brzdy zasluhují jen superlativy. Kombinace páček Trigger X.9 s přesmykačem z téže řady a luxusní přehazovačkou X.0 chodí jako hodinky, ovšem oproti shimanu s jakoby syrovějším projevem, který se nám ale k biku hodí více než superjemný chod japonských dílů.
Brzdové čelisti Avid SD7 s pákami využívajícími možnost změny kroku brzdí zkrátka dokonale, a to za mokra i za sucha. Tyto brzdy jasně dokazují tvrzení, že jsou na XC stále v řadě případů lepší kvalitní véčka než základnější kotoučovky, a to nejen s ohledem na hmotnost.
Z dalších dílů nás vyloženě potěšila stále ještě netradiční sestava řídítek a představce Truvativ Team se stejnojmennou sedlovkou. Tyto komponenty se rovněž podílí na nízké hmotnosti kola a nabízí vysokou pevnost a hlavně určitou „neokoukanost“. Vysoké pohodlí i při dlouhých a náročných jízdách bylo také z velké části dílem sedla Ritchey Pro Stream a jeho pozitiva komentovalo několik různých jezdců.
A důkazem, že Apache rozhodně nechce na svých zákaznících šetřit, jsou lehoučké gripy Ritchey WCS nebo například pedály Shimano PD M-540. Přitom montáž levnějších M-520 je v této cenové kategorii zcela běžná.
 
 
 
Plusy: geometrie, hmotnost, použití luxusních dílů, chod vidlice, funkce řazení a brzd, tuhé kliky, cena
 
Mínusy: tužší chod páčky lockoutu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DALŠÍ ČLÁNKY

Test bezdrátového cyklocomputeru BBB BCP-12W

Bezdrátové computery si mezi cyklisty i přes nutnost dvou baterií získávají stále větší oblibu. Testovaný model BCP-12W je středním typem…

  • Datum: 28. 06. 2007
  • Kategorie: Testy kol

Hustilka Author Race

Vybírat si hustilku pro silniční kolo nemusí být zrovna zábavná činnost. Pokud výběru rozumíme, víme, že hustilka, kterou bychom…

  • Datum: 29. 09. 2007
  • Kategorie: Testy kol
logo

Cykl.cz je jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších internetových magazínů o cyklistice. Je připravován společně s jediným tištěným cyklistickým 14-ti deníkem o cyklistice v ČR - CYKLOSERVIS, který zakoupíte v síti cyklistických prodejen a novinových stánků.

Kontakt
Redakce

Telefon: +420 602 314 424
Email: miloskaspar@seznam.cz

Kde jsme
Sociální sítě
Užitečné odkazy
  • Zprávy a články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
Časopis Cykloservis
  • Předplatné
  • Kontakt
© Cykl 2025. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami používání. | IT Nahoru