logo
Vyhledat
Cyklistický magazín
  • Zprávy a články
    • Cesty
    • Elektrokola
    • Oblečení na kolo
    • Rozhovory
    • Různé
    • Servis kol
    • Sport
    • Strava
    • Technika
    • Testy kol
    • Výstavy
    • Zprávy redakce
    Všechny články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
  • Předplatné
  • Kontakt
Menu
  • Homepage
  • Zprávy a články
  • Testy kol
  • Test,Cube LTD Race One

Test,Cube LTD Race One

Existují kola, kterým dokážeme výjimečně odpustit nějaké to negativum díky faktu, že jej zkrátka vykompenzuje velmi příznivá cena. Naopak, jsou samozřejmě i modely natolik uživatelsky i technicky dokonalé, že prostě skousneme jejich vysokou pořizovací hodnotu. A pak je celkem malá skupina těch kol, která jsou prakticky bezchybná, a přitom částka, za niž je pořídíme, se může zdát nízká. Jak to jde, spojit určitou ekonomičnost se skvělými parametry? Odpovědí by mohl být „sedmadvacítkový“ hardtail německé značky Cube, nazvaný LTD Race One. Za cenu třicet tisíc korun totiž nabídne to, co je v dané relaci doslova nevídané, konkrétně úplně kompletní sadu Shimano Deore XT, skvělou vidlici Rock Shox Reba, a to vše poskládané na duralovém rámu s fantastickou torzní tuhostí a příkladně zvládnutou geometrií. Ani si nebudeme hrát na nějaké proroky, když napíšeme, že se po tomto biku zapráší hodně rychle...

Kouzlo čisté funkce

Duralový rám testovaného hardtailu lehce zaniká v matně černém odstínu, ale při jeho pozornějším prohlédnutí zjistíme, že konstruktéři nechtěli ponechat nic náhodě. Hranatá, biaxiální profilace spodní trubky je u svého spodního konce natolik široká, že si dovolíme psát o konstrukčním ideálu, z hlediska boční tuhosti, a stejně příkladně je řešeno i napojení řetězových vzpěr na středové pouzdro, kdy je použit jejich co největší vzájemný rozestup. Cube by mohl dávat hodiny výuky těm zájemcům, kteří stále řeší nedostatečnou torzní tuhost svých rámů. Pohledně se tváří jak kónická hlava a dozadu se sužující profil horní trubky, tak i čistě působící sedlové vzpěry prosté zbytečných zohýbání. Moderní konstrukční prvky zastupuje Post Mount úchyt zadní brzdy, bezzávitové středové pouzdro s ložisky PressFit, uchycení přesmykače standardem Direct Mount a v neposlední řadě vnitřní vedení řadicích lanek. Designové atraktivitě bylo učiněno zadost, přitom mechanici nemusí mít noční můru ze složitosti vnitřní kabeláže. Ta sice nahoře za hlavou vstupuje do útrob spodní trubky, ovšem dole z ní vychází zajímavě řešeným napojením na středové pouzdro, přes nějž už opět vedou samotná lanka v klasickém plastovém „smyku“.

Nyní již k osazení. Zásadním komponentem je zde vidlice Reba se stovkovým zdvihem. A byť někdo může poukazovat na absenci pevné přední osy či na ergonomicky ne zcela dokonalou páčku dálkového lockoutu, tato vidlice je na biku za třicet tisíc podobným nadstandardem jako ve fabii motor s dvěma sty koňskými silami. A přesně to samé platí o sadě Deore XT, jíž byla k naší radosti ponechána klasická trojice převodníků s rozsahem 40-30-22. V tomto případě vám určitě nedojdou převody ani na samém konci maratonské tratě, připlete-li se vám do cesty prudké stoupání a vaše síly se budou blížit stavu totálního vyčerpání. Náš chvalozpěv ovšem pokračuje třeba nad tématem brzd, které jsou prostě skvělé. A spokojeni jsme byli i s dalšími komponenty, na nichž bylo ve většině případů logo Cube – ať už svou pozornost zaměříme na ideálně široká řídítka, sedlovku s příkladně provedeným zámkem, či vyloženě sportovní sedlo. To sice nepatří mezi nejkomfortnější, ale během několika jízd jsme si na něj zvykli. Nebo sedlo na nás?

Není co dodat, kupte si ho!

Jízdně je Cube LTD Race One jednoznačně velmi příjemným bikem. Hmotnost 12,5 kilogramu je na „sedmadvacítku“ s rámem velikosti 20“ celkem příznivou hodnotou a společně s perfektní tuhostí rámu se promítá do solidní akcelerace. A to přesto, že má bike vpředu obutý zbytečně hrubý plášť Schwalbe Tough Tom, jehož největší klady vyniknou až v blátě či v technicky náročnějším terénu. Každopádně s jemnějším vzorkem lehčích plášťů by kolo ještě získalo na ochotě zrychlovat. Z hlediska jízdního komfortu samozřejmě odváděla po celou dobu skvělou práci přední vidlice se stovkovým zdvihem, chválíme však i použití poměrně subtilní sedlové trubky a z ní vyplývajícího průměru sedlovky 27,2 mm. Samotná duralová sedlovka samozřejmě nemůže předvádět divy z hlediska předozadního pružení a pohlcování otřesů, ale její případná výměna za karbonovou by jízdní komfort posunula o velký kus dále. V tomto ohledu je zkrátka průměr 27,2 mm výhodou.

Zatím jsme však zabředávali možná až zbytečně do detailů – hlavním znakem testovaného biku je jeho uživatelská přívětivost. K tomu si připočtěte geometrii, která okamžitě padne do ruky, a především skvěle funkční osazení, ať už svou pozornost zaměříte na čistotu a rychlost řazení, či na úroveň decelerace. Tahle sedmadvacítka je totiž přesně takovým kolem, jaké bychom si za nějakých třicet až čtyřicet tisíc přáli. A hlavně je typickou dvacet sedm a půlkou, která stále ještě dokáže nabídnout vynikající ovladatelnost, a přitom do výjezdů šplhá s razancí a sebejistotou devětadvacítek. Ve sjezdech je to pak o příjemné stabilitě, která sice jezdce neukolébá naprostou „blbovzdorností“ standardu 29“, ale o to je testovaný bike zábavnější.

Máme před sebou kolo, které snese přímé srovnání s podstatně dražšími konkurenty, a to nejen kvalitativní. Doma je v klasickém XC terénu, ale stavba rámu a ochota zvládat i trochu techničtější pasáže umožní majiteli užívat si nějaké ty parádičky. Při zatažení za řídítka a zabrání do pedálů jde LTD Race One ochotně na zadní a dovolí i odskočení terénní hrany. Vůbec se nebrání trialovým pokusům a do ostrých vraceček se nechá „zlomit“ bez většího přemlouvání – prostě je to stále bike umožňující svému majiteli vnímat posouvání vlastních dovedností. Což je v době téměř masového přechodu na devětadvacítky stále více žádaná „přidaná hodnota“. Především je však testovaný Cube stále primárně závodně koncipovaným bikem, s kterým můžete na maratonské trati pomýšlet i na hodně dobré umístění, budete-li mít aspoň něco natrénováno. A to je pro kolo za třicet tisíc to nejlepší možné hodnocení.

Fotogalerie kola ZDE

Technická specifikace

Rám: Aluminium Lite, AMF

Vidlice: Rock Shox Reba RL, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 40/30/22

Brzdy: Shimano Deore XT, 160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano HG50 11-36 (10)

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: Alex ZX24

Pláště: Schwalbe Tough Tom / Rapid Rob 2,25“

Řídítka: Cube Flat 720 mm

Představec: Cube Performance

Sedlovka: Cube Performance

Sedlo: Cube Active 1.1

Hmotnost: 12,5 kg (vel. 20“)

Cena: 30 990 Kč

DALŠÍ ČLÁNKY

Galerie, Canyon Endurace CF 9.0

Německá značka Canyon rozvířila vody cyklobyznysu přímým prodejem svých kol zákazníkům, takže vynechala velko i maloobchod a cenami občas…

  • Datum: 25. 06. 2015
  • Kategorie: Testy kol

Galerie, RB RX Base

Silniční model RX je žhavou novinkou v kolekci domácí značky RB. No on to vlastně není úplně čistokrevný silniční model – jedná se o jakýsi…

  • Datum: 25. 06. 2015
  • Kategorie: Testy kol
logo

Cykl.cz je jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších internetových magazínů o cyklistice. Je připravován společně s jediným tištěným cyklistickým 14-ti deníkem o cyklistice v ČR - CYKLOSERVIS, který zakoupíte v síti cyklistických prodejen a novinových stánků.

Kontakt
Redakce

Telefon: +420 602 314 424
Email: miloskaspar@seznam.cz

Kde jsme
Sociální sítě
Užitečné odkazy
  • Zprávy a články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
Časopis Cykloservis
  • Předplatné
  • Kontakt
© Cykl 2025. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami používání. | IT Nahoru