logo
Vyhledat
Cyklistický magazín
  • Zprávy a články
    • Cesty
    • Elektrokola
    • Oblečení na kolo
    • Rozhovory
    • Různé
    • Servis kol
    • Sport
    • Strava
    • Technika
    • Testy kol
    • Výstavy
    • Zprávy redakce
    Všechny články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
  • Předplatné
  • Kontakt
Menu
  • Homepage
  • Zprávy a články
  • Testy kol
  • Test, 4Ever Sabathon 29“

Test, 4Ever Sabathon 29“

Sabathon je úplně novým jménem v kolekci domácí značky 4Ever, přičemž tento 29“ hardtail na sadě Sram Eagle je čistokrevným sportovně závodním bikem. Jedná se o nejvýše postavený model 4Everu na duralovém rámu, nad ním už jsou pouze karbonové stroje Inexxis a Scanner. Díky skvěle naladěné geometrii, podpořené bezvadně pracujícími komponenty, máme před sebou na jednu stranu ideální maratonský stroj, na stranu druhou až nečekaně zábavný bike. Jeho chrtí povaha se dala tak nějak z principu očekávat, ovšem bleskurychlé reakce na veškeré naše podněty, především v pomaleji projížděných technických úsecích, jsou ale v této třídě příjemnou přidanou hodnotou. Přívlastek „příjemný“ se prolíná veškerými našimi dojmy z kola, od posedu a ovladatelnosti až po šířku řídítek nebo gripy - Sabathon 29“ nám zkrátka od prvního okamžiku bezvadně padnul do ruky.

Začněme ale rámem, jehož označení Alu New Shape ICR 7005 TB dává jasně najevo jak materiál, v tomto případě slitinu 7005, tak i tvarování profilů jednotlivých trubek. Ono „New Shape“ se zde projevuje jak ostrými hranami horní trubky, u níž nalezneme charakteristické nahrbení a výrazné zploštění zadní partie, tak i hodně nevšedním průřezem trubky spodní. Hydroforming předku trubky vtiskl nepřehlédnutelné rozšíření, mnohem zásadnější je však dvojice zpevňujících podélných žeber zespodu profilu. S podobnou profilací jsme se dlouho nesetkali, naposledy bylo podobně řešeným prvkem známé italské Colnago. Každopádně požadavkem zde bylo navýšení boční tuhosti trubky, konkrétně celé středové oblasti rámu, čemuž nahrává také sedlová trubka s vnějším průřezem 34,9 mm. Za přispění neméně pevné zadní stavby, kónické hlavy či pevných os je výsledná torzní tuhost rámu jako celku perfektní. Naším testem navíc přitom prošla největší velikost rámu 21“, kterou sedlal jezdec vysoký 195 cm, takže nároky právě na tuhost rámu byly od první chvíle nadstandardní.

Provedení zadní stavby je sice o poznání více konvenční, ale to ničemu nevadí. Obdélníkový profil řetězových vzpěr doplňují výrazné patky s vnitřním odlehčením a Post Mount úchytem situovaným před osu kola. Mnohem důležitější je zde ovšem sklon celého odlitku s patkami, díky němuž se řetězové vzpěry dostávají co nejníže je to možné, tedy hodně daleko od řetězu. Vzájemný kontakt řetězu s lakem pravé vzpěry byl hodně minimalizován, takže bude dostačovat sériově instalovaná transparentní fólie namísto často nevzhledných neoprenových ochranných krytů. V případě sedlových vzpěr se rovněž zbytečně neexperimentovalo a výsledkem je základní kruhový průřez bezprostředně nad patkami, jenž se směrem vzhůru znatelně zplošťuje – pro navýšení schopnosti zadní stavby pohlcovat otřesy.

Geometrie rámu se na první pohled zdá spíše kratší, což je způsobeno také typicky zahnutou sedlovou trubkou, jež poskytuje více prostoru zadnímu plášti a současně dostává sedlo trochu více dozadu, tudíž celkový posed plně odpovídá sportovnímu naturelu kola. Z detailů ještě musíme zmínit vnitřní vedení řadicího bovdenu spodní trubkou, zatímco hadice hydrauliky je vedena praktičtěji vnějškem. Jelikož následné modely (Prodigy 29“, Horizzont 29“ či Neonnfly 29“) spoléhají na konstrukčně úplně shodný rám, nalezneme zde logicky také přípravu pro vnitřní vedení bovdenu přesmykače, byť jsou u testovaného biku s převody 1x12 tyto vstupy nevyužity.

Než se budeme věnovat jízdnímu projevu, poslední malou zastávku uděláme u designu kola. Oproti předsériovým prototypům totiž došlo ke změně barvy, kdy je namísto černé použit zajímavý modrý polomat, částečně házející „švestkový“ nádech. Ve spojitosti s celkem minimalistickou grafikou působí kolo v reálu hodně zajímavě, zvlášť na slunečním světle.

Sabathon pro marathon

Jak jsme již naznačili v úvodu, testovaný bike na jednu stranu nabídne projev typický pro sportovně-závodní XC a maratonské hardtaily, na stranu druhou dokáže jízdně pobavit a jeho celkové naladění se zdá být univerzálnější, než bývá v dané třídě zvykem. Každopádně ve vyšších rychlostech jede skoro jako po kolejích a směrová stabilita je fantastická, tudíž kolo bez problémů zvládne ukočírovat i úplný začátečník. Naopak v nižší rychlosti nás překvapila ochota kola popasovat se s hodně točitými pasážemi a ostré vracečky v prudkých výjezdech dával bike takříkajíc s prstem v nose. Výjezdy jako takové jsou silnou zbraní Sabathonu, v tomto ohledu se jedná o typickou, cross-countryově zaměřenou devětadvacítku. Co platí směrem vzhůru, to se opakuje také ve sjezdech – celková jistota geometrie a přirozená schopnost velkých kol popasovat se s nástrahami a členitostí terénu dokáží pilota skoro až ukolébat. Prostě 29“ jak se sluší a patří, navíc se slušnou porcí jízdního komfortu. Ten pro nás byl nečekaný, neboť jsme očekávali, že vzhledem k tuhosti rámu i použitému materiálu bude celkový projev spíše tvrdší. V reálu jsme však cítili, že v omezené míře skutečně zahlazuje ostrost rázů, za přispění samotných 29“ kol.

Vrátíme-li se k techničtějším pasážím, mile nás překvapila ochota biku jít na zadní, a to i přes sériově nastavený výkonnostní posed, takže odskočení hrany po zadním či nadhození předku na překážku šlo skoro samo, samozřejmě vztaženo k dané kategorii. Stejně tak jsme nečekali, že se s rozměrnou devětadvacítkou dokážeme otočit prakticky na místě – to vše jsou aspekty výrazně zpříjemňující celkové jízdní dojmy.

O celkové tuhosti již byla řeč a má co říci také k akceleraci, která byla velmi slušná, možná i lepší, než co by naznačovala celková hmotnost kola 12,25 kilogramu. Kliky Sram NX sice využívají osu s tisícihranem na obou stranách, ale pevnost tohoto spoje byla také bezproblémová. Samotné převody pak budou pro uživatele kola této kategorie zcela dostačující, byť osobně bychom přivítali trochu těžší převod, nežli je 34-11. Desítkovým nejmenším pastorkem však nejdostupnější řada Eagle nedisponuje, takže z hlediska univerzality byla velikost převodníku zvolena optimálně.

Z dalších dílů se musíme zmínit o kolech, sestavených z nábojů Shimano MT400, ráfků Mach1 Neo Disc a především plášťů Schwalbe Racing Ralph Performance. Ano, jsou to právě tato kola, kdo má hlavní zásluhu na velmi dobré akceleraci, zajištěné klíčovou redukcí obvodové hmotnosti. Přitom je vzorek „ralfů“ stále ještě dostatečně univerzální, zvlášť když jej podpoří styčná plocha 29“ kol. Jedinou výhradu zde máme k absenci předního rychloupínáku, u něhož namísto páčky musíme pro vyjmutí kola použít 6mm imbusový klíč.

Vzduchová vidlice Rock Shox Recon RLO se stovkovým zdvihem a dálkovým lockoutem na řídítkách je dlouhodobě osvědčenou klasikou, zde není moc co vymýšlet. Skvělá je torzní tuhost vidlice, podpořená použitím pevné osy, příjemný je ale hlavně kultivovaný chod dovolující využití většiny zdvihu, přitom s výraznější progresivitou v jeho konci. Stejně tak z hlediska vnímavosti vůči malým nerovnostem patří vidlice k lepšímu průměru.

Svým jízdním projevem nás tedy nový Sabathon 29“ příjemně překvapil. Vyhovuje nám také kombinace pohonu Sram s brzdami Shimano, kdy je „OEM“ model kotoučovek MT500 funkčně plně srovnatelný s dražšími modely Shimano. Z vyložených detailů musíme zmínit třeba i hodně povedené gripy, jež jsme v nadprůměrně teplých dnech konce letošního února často drželi úplně bez rukavic. Sabathon 29“ byl tedy příjemným společníkem, svým celkovým naladěním i řadou zdánlivě méně významných detailů.

Fotogalerie kola ZDE

Tabulka:

Rám: Alu New Shape ICR 7005 TB

Vidlice: Rock Shox Recon RLO, 100 mm

Kliky: Sram NX Eagle, 34

Brzdy: Shimano MT500, 180/160 mm

Řazení: Sram NX Eagle 1x12

Přehazovačka: Sram NX Eagle

Kazeta: Sram Eagle 11-50 (12)

Náboje: Shimano MT400

Ráfky: Mach1 Neo Disc 29“

Pláště: Schwalbe Racing Ralph Perf., 2,1“

Řídítka: 4EX sand blasted, 720 mm

Představec: 4EX sand blasted

Sedlovka: 4EX sand blasted

Sedlo: Sellle Italia X1

Pedály: Union SP-600

Hmotnost: 12,25 kg (vel. 21“)

Cena: 37 990 Kč

DALŠÍ ČLÁNKY

Test, Stevens Jura Carbon ES

Model Jura je stálicí v nabídce německého Stevensu. Zdvih sto dvacet milimetrů na obou osách, univerzálně laděná geometrie a maratonské…

  • Datum: 12. 06. 2019
  • Kategorie: Testy kol

Galerie, BMC Fourstroke 01 Two (test)

O nové generaci závodního chrta BMC Fourstroke již bylo napsáno hodně, tento nekompromisní XC full přináší do své třídy řadu netradičních…

  • Datum: 17. 06. 2019
  • Kategorie: Testy kol
logo

Cykl.cz je jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších internetových magazínů o cyklistice. Je připravován společně s jediným tištěným cyklistickým 14-ti deníkem o cyklistice v ČR - CYKLOSERVIS, který zakoupíte v síti cyklistických prodejen a novinových stánků.

Kontakt
Redakce

Telefon: +420 602 314 424
Email: miloskaspar@seznam.cz

Kde jsme
Sociální sítě
Užitečné odkazy
  • Zprávy a články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
Časopis Cykloservis
  • Předplatné
  • Kontakt
© Cykl 2025. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami používání. | IT Nahoru