Model Horizzont 29“ domácí značky 4Ever prošel pro letošní rok celkem zásadní evolucí a je postaven na úplně novém rámu s označením „Alu New Shape“, jenž na jednu stranu charakterizují typické, ostře řezané profily trubek, na stranu druhou je však ve srovnání s předchůdcem jasně patrný konstrukční minimalismus, s nímž logicky souvisí i gramová redukce. Dá se říci, že osvědčené zůstalo, což platí především o výborně naladěné geometrii, kdy se nepatrně natáhl pouze rozvor, jinak se příliš neexperimentovalo. Ovšem z hlediska konstrukce rámu se změnilo mnohé a novinka přitahuje pozornost třeba lehce zalomenou horní trubkou s výrazným zploštěním v zadní partii, dále šestiúhelníkovým průřezem spodní trubky a nakonec i zadní stavbou se zajímavými patkami, u nichž nelze přehlédnout citelné vybrání materiálu z vnitřní strany. Snaha o odlehčení je patrná z každého detailu a vše podtrhuje decentnější grafika, nežli tomu bylo u předchůdce.
Nejzásadnější inovaci, jež se modelu Horizzont 29“ meziročně dotkla, jsme tedy nastínili. Každopádně kategorie sportovních devětadvacítek v cenové relaci mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami je asi tou nejžádanější, pakliže to s ježděním v terénu myslíme aspoň trochu vážně a chceme-li spolehlivý bike, základním projevem již poměrně blízký špičkovému materiálu. V dané třídě můžeme najít jak vynikající geometrie, tak hlavně perfektně fungující osazení na postu řazení či brzd, takže jediným zásadnějším hendikepem oproti čistě závodním bikům bývá hmotnost. Tomu se však inovovaný Horizzont 29“ snažil od prvopočátku předejít a celková váha 13,1 kilogramu (testovaná velikost 21“) je pro devětadvacítkový hardtail za necelých třicet tisíc určitě příznivou hodnotou. Maximální spokojenost vládla také s osazením, mix dílů Shimano SLX a Deore XT byl v praxi bezchybný a velkou chválu si odnášejí třeba skvěle tuhé, dokonale zpracované kliky ze sady SLX. Právě toto je komponent zcela zásadní, paradoxně však současně ten, na němž řada výrobců trochu šetří. Za vyložený nadstandard v dané třídě považujeme také páčku systému Shadow RD+ u zadního měniče, takže si lze během sotva vteřiny nastavit mnohem pevnější pozici přehazovačky, předcházející spadnutí řetězu v technicky náročných sjezdech. Příjemně praktická maličkost.
Osazení testovaného 4Everu je prostě sázkou na jistotu. To platí u perfektně fungujících brzd nebo u vzduchové vidlice Rock Shox 30 Silver Air se stovkovým zdvihem a dnes už nepostradatelnou páčkou dálkového lockoutu na řídítkách, kterou zespodu pravé nohy doplňuje seřizování odskoku. Dvojpřevodník se nám celkem trefil do noty a rozsah 38/ 28 se zdá být pro běžného hobby jezdce optimem, byť bychom se za čtyřicítku vpředu zcela určitě nezlobili. V kombinaci s jedenáctistupňovou kazetou 11-42 a nesporným vrchařským nadáním kola se snad ani nemůže stát, abychom nějaký výjezd vzdali. Šplhání do hodně prudkých strání a neustálé pokořování vzdálených horizontů tento hardtail přímo miluje, ostatně má to obsaženo i ve svém názvu.
Horizzont 29“ je v reálu přesně takový, jak si u sportovněji laděné devětadvacítky přejeme. Do výjezdů bezkonkurenční, po rovině hodně rychlý s důrazem na příkladné vedení přímého směru a ve sjezdech natolik stabilní, že jezdce nabízenou jistotou téměř ukolébá – taková jsou velká kola ze své podstaty. 4Ever ovšem pokračuje v duchu trendů posledních sezón a snaží se vyždímat maximum také z ovladatelnosti. Výsledek je přesvědčivý. Ne že by bike sváděl k neustálému nadhazování předního kola na překážku či k jízdě po zadním, na to je až příliš cross-countryově naladěn, ale zatáčkovité pasáže patří k jeho silným stránkám. Nejde pouze o to, že je dokáže rychle projet a přes svůj rozvor se zvládá sebejistě poprat i s ostrými vracečkami, jde především o zábavnost jízdy. Horizzont 29“ dá svému majiteli pocit uspokojení a radosti, že se s terénem pere, jak nejlépe to dovede.
Jezdec v reálu nevnímá limity kola, ale pouze jeho poslušnost, podpořenou nepřekonatelnou adhezí. V tomto konkrétním případě navíc s obutím do fantastických, vavříny ověnčených plášťů Racing Ralph. Kombinace jistého záběru, prostupnosti terénem, adheze při brzdění (na pokud možno sušším podkladu) a současně reakcí na podněty od řídítek je perfektně vyvážená, aniž by si musel výrobce pomáhat perličkami typu krátký představec a podobně. Přitom nabízený posed patří k výkonnostním, skoro až závodním, ovšem nikoli nepohodlným
Pokud bychom měli vyzdvihnout jedinou disciplínu, v níž byl zkoušený model nadprůměrný, pak jsou to jednoznačně právě jeho vrchařské schopnosti. Svou roli v tom jistě hrály i lehké pláště, snižující klíčovou obvodovou hmotnost kol, takže akcelerace něco přes třináct kilo vážícího biku patřila k lepšímu průměru své třídy. Vynikající tuhost rámu je pro českou značku typická a jistě i to napomohlo kladnému pocitu z přenosu síly při záběru či při naklopení kola do zatáčky. Že jsou dnes pevné osy nepostradatelné? Horizzont 29“ má rychloupínací náboj vpředu i vzadu a jakákoli negativa jsme rozhodně nepozorovali. Takže je zásadnější tuhost rámu a kol, nežli preference pevných os. Snad jediné, co v této souvislosti zmíníme, je fakt, že náboje Shimano M6000 za zbytkem osazení lehce kvalitativně zaostávají, ale určitě ne tolik, aby to bylo na škodu.
Také práce přední vidlice byla od prvních kilometrů kultivovaná a vnímavá i k menším nerovnostem, a to i při teplotách padajících pod bod mrazu. Střední třída vidlic ušla za poslední desetiletí obrovský kus cesty a model 30 Silver je toho skvělým příkladem. Celkový komfort jízdy byl nad očekáváním a přestože poměrně široká sedlovka příliš předozadního propružení při přejezdu nerovností nenabídne, sedlo Selle Italia X1 to dohánělo, co mu síly stačily. Na první pohled přitom působí velmi závodně, skoro až prkenně, realita je však mnohem komfortnější, byť ortodoxní bikeři by sedlu možná vyčetli absenci ochrany bočnic proti prodření. Čistě sportovní pozici jezdce jsme již zmínili výše, mají ji však z části na svědomí také rovná řídítka bez patrnějšího zahnutí k jezdci. Nám jejich tvarování vyhovovalo, ovšem kdo je zvyklý na zahnutější tvar řídítek, bude si možná chvilku zvykat. Pochvalu zaslouží z našeho pohledu naprosto fantastické gripy s logem 4Ever, anatomickým zúžením středové partie a přímo lepivou směsí, kterou budou ruce milovat i v parném létě, při jízdě zcela bez rukavic.
Náš závěr? 4Ever Horizzont 29“ mile překvapil, protože se z celkem decentního, až nenápadného biku vyklubal ryzí sportovec, schopný jak maratonského nasazení, tak i zábavného ježdění na našich oblíbených singletracích. Zkrátka ideální všeuměl.
Rám: Alu New Shape TN 7005 TB
Vidlice: Rock Shox 30 Silver Air, 100 mm
Kliky: Shimano SLX, 38/ 28
Brzdy: Shimano MR-MT500, 180/ 160 mm
Řazení: Shimano SLX, 2x11
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano SLX
Kazeta: Shimano SLX 11-42 (11)
Náboje: Shimano M6000
Ráfky: Mach1 Neo Disc 29“
Pláště: Schwalbe Racing Ralph Perf. 2,25“
Řídítka: 4EX sand blasted, 720 mm
Představec: 4EX sand blasted
Sedlovka: 4EX sand blasted
Sedlo: Selle Italia X1
Hmotnost: 13,1 kg (vel. 21“)
Cena: 29 990 Kč
Rakouské KTM v posledních sezónách doslova kouzlí s karbonem, výsledkem jsou nepřehlédnutelné designy a především fantastický poměr mezi…
Když jsem na veletrhu Eurobike poprvé viděla novou kolekci Head 2018, okamžitě jsem se zamilovala. Objektem mého zájmu se stal matově…