O světovém rekordu Ondřeje Sosenky je toho na nejrůznějších, nejen zpravodajských, portálech napsáno více než dost. Protože Cykloservis zajímá především technika, bylo zajímavé sledovat, na jakém kole se Sosenka postaví na start. Avizoval tři možnosti: týmového Mosera, karbonový Pell’s, nebo Kovaříka. Jen bláhovec by se mohl domnívat, že to nakonec nevyhraje Moser. Nebezpečím pouze bylo, že firma rám nestihne dodat. Jak už to v takovýchto „světových“ případech bývá, po dosažení rekordu se rodí nejasnosti. Sosenka na svých stránkách uvádí, že Pell’s neprošel kontrolou UCI s ohledem na příliš konický tvar spodní rámové trubky. Libor Petřvalský, majitel firmy Pell’s se k tomu vyjadřuje v následující tiskové zprávě, kterou zřejmě jako první zveřejňujeme na webu ihned po jejím obdržení.
Tato tisková zpráva je reakcí na nejrůznější spekulace, fámy i zcela zřetelné dezinformace, které se objevují v médiích i různých internetových portálech v souvislosti s faktem, že Ondřej Sosenka měl absolvovat pokus o světový rekord na kole PELL’S, a nakonec jel na kole Moser.
Ondřej Sosenka měl zpočátku od svého týmu volnou ruku ve výběru materiálu. Na základě této informace mu firma PELL’S navrhla a postavila v rekordním čase sedmi dní (včetně laku) speciál odpovídající všem zveřejněným regulím UCI a parametrům závodníka. Na základě velmi přísných pravidel UCI musely být pro některé části rámu vytvořeny zcela nové formy, protože vývoj kol je v roce 2005 samozřejmě mnohem sofistikovanější než jaký UCI zakonzervovala s cílem porovnávat pouze výkony jezdců a ne techniky. Současně bylo
uděláno absolutní maximum pro boční tuhost kola a přenos sil cyklisty do pohybu vpřed, zejména vzhledem k výšce a silovým kvalitám O. Sosenky a použitým klikám 190mm. Zde se vycházelo z toho, že vše co není zakázáno je povoleno (viz použité těžké zadní kolo, délka klik..). Z těchto důvodů byla použita spodní rámová trubka nepatrně konického tvaru protože při měřeních vykazovala nejlepší vlastnosti.
Článek UCI 3.5.026 který se zabývá hlavními rámovými trubkami pouze stanoví, že musí být rovné, kruhového průřezu a většího průměru než 2,5cm, což bylo splněno. Firma PELL’S však sama vstoupila do jednání s UCI a upozornila na tuto skutečnost z důvodu, aby se případně nezačala řešit až před pokusem (tedy pozdě). Jean Wauthier (Conseiller technique UCI) sice nenašel nic o zákazu konických trubek, ale upozornil na možnost konfliktu s obecnou formulaci „duchu rekordu“, který je definován jako “úspěch dosažený stejnou cestou a za stejných podmínek jako dříve“.
Okamžitě byl informován o této skutečnosti O. Sosenka a bylo mu nabídnuto, že pro jistotu bude vyroben ještě jeden rám s klasickou spodní rámovou trubkou. Po vzájemné dohodě však bylo od tohoto záměru ustoupeno z těchto důvodů:
1. Ze stany vedení týmu O. Sosenky již přišla informace, že trvají na tom, aby jel na rámu dle své smlouvy.
2. Rám PELL’S byl již vyroben. O. Sosenka ho pečlivě testoval (starty, vedení stopy..) a svými vlastnostmi mu velmi vyhovoval (foto z jízd na stránkách O. Sosenky).
3. Sám se domníval, že rám neporušuje žádné psané pravidlo UCI.
Rozhodující byl samozřejmě bod číslo jedna, profesionální závodník musí dodržet přání svého týmu a firma PELL’ S to plně respektovala.
Pokud se nyní objevují spekulace, že firma PELL’S asi nedokázala připravit kolo dle specifikací UCI – není to pravda.
1. Již vyrobený rám neporušuje žádné exaktně specifikované hodnoty (v některých parametrech jde dokonce méně na hranu pravidel než kolo na kterém jel).
2. Pokud by bylo jasné, že se rekord pojede na kole PELL’S měl by jezdec k dispozici i zcela klasický rám.
Ke kvalitě kol se Ondřej Sosenka vyjádřil v den rekordu na svých webových stránkách jednoznačně:
„chci říci, že PELL’S není ve svých vlastnostech o nic horším kolem než Moser, na kterém nakonec jedu. Navíc chci zdůraznit, že firma PELL’S mi vyšla vstříc s mimořádnou pohotovostí a s výjimečnou kvalitou odvedené práce. A dělá mi dobře, že jde o firmu českou, která skvěle čelí konkurenci společností s mnohem delší tradicí a mnohem silnějším zázemím“.
Nezbývá než pogratulovat Ondřeji Sosenkovi k fantastickému výkonu a doufat, že i jeho příklad povede k pochopení, že co je české může být v některých případech i světové.
Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ing. Libor Petřvalský
PELL'S S.r.o.
Tel.: 545242631
Fax.: 545242634
e-mail: libor@pells.cz
(foto illustrační, nejedná se o rám pro O. Sosenku)
Nastala doby výprodejů, slev a zlevňování jízdních kol samotnými dodavateli. Sledujte pozorně náš i katalog kol, kde postupně…
Rush se jmenuje zcela nový celoodpružený model od značky Cannondale, který je určen především pro ty, kteří holdují maratonským tratím a…