Domácí značka Insportline má doslova obrovské spektrum, co se týče nabídky sportovního vybavení. Kromě ochranných cyklistických pomůcek a doplňků nabízí velké množství posilovacích strojů, rotopedů a hlavně cyklistických trenažérů, jinak známých jako spinnery.
Spinning se u nás těší velké oblibě, hlavně díky možnosti zašlapat si v partě a trénovat také kruhové šlapání, což jde u klasických rotopedů s volnoběhem mnohem obtížněji. Díky setrvačníku spinnerů to jde totiž samo. Otázka odpočinku se svěšenýma nohama je kvůli rotujícímu setrvačníku vážícímu kolem dvaceti kilogramů věc druhá. Pro cyklistický trénink má ale spinner rozhodně navrch.
Už dávno neplatí, že spinner je mnohonásobně dražší než klasický rotoped, a je tak nástrojem pouze pro specializovaná centra nebo hodně movité sportovce. Ceny spinnerů Insportline se pohybují už od pěti tisíc a za čtyřnásobnou částku pořídíte profesionální model, takže je rozhodně z čeho vybírat.
Pro výběr by mělo platit, že je třeba respektovat doporučení výrobce pro maximální výšku jezdce a samozřejmě přihlédnout k váhovému omezení. Důležitá je bytelná konstrukce, čím těžší provedení, tím lepší stabilita při jízdě ze sedla. Stavba rámu hodně napoví o celkové tuhosti konstrukce a modely pro komerční použití disponují několika výztuhami navíc.
Nezbytností je možnost horizontálního a vertikálního posunu sedla pomocí jednoduchého mechanismu, abychom nemuseli dlouho složitě nic nastavovat. Navíc lze nasadit do zámku i vlastní sedlo, na které jsme zvyklí. Rovněž řídítka lze u lepších modelů přizpůsobit. Na rozdíl od rotopedů mají kliky standardní průměr závitu, takže lze namontovat i vlastní nášlapné pedály.
Kvalitnější modely mají těžší setrvačník, což je výhoda při nastavení vyšší zátěže, kdy je pohyb i při silně zatažené brzdě stále dostatečně plynulý. Brzdění setrvačníku je řešeno čelisťovými brzdami, které sice mají lehce šumivý projev, nicméně jde o jednoduchou záležitost, nejde o tvrdý materiál, který by doslova brousil a hučel. Lze zvolit i model s magnetickou brzdou, ale to není to pravé. Účinnost brzdy lze plynule regulovat pohodlně dostupným kolečkem.
Pevný převod řemenem nebo řetězem lze mít i v kombinaci s volnoběhem, takže je možné uspokojit i ty, kdo chtějí něco podobného jako rotoped, ale s vyšším účinkem. Kdo váhá, zda se kvůli financím omezit pouze na levnější rotoped, může si s klidným srdcem pořídit pro domácí trénink spinner Insportline. Na výběr má z osmi modelů v širokém cenovém rozpětí.
(už)