Určitě se vám už někdy přihodilo, že ač jste na každém kroku doslova obklopeni elektrickými zásuvkami, najednou váš telefon z nedostatku energie přestal fungovat. Baterie byla prázdná. A to se pohybujete v civilizaci. Mít vybitý telefon je v dnešní době naší absolutní závislosti na té malé nesmyslné věcičce doslova pohroma. Mít vybitý telefon je pro některé jedince katastrofa na úrovni živelného neštěstí.
Jedním z produktů, o kterém jsme ještě nikdy nepsali a který může využít i cyklista, je solární přenosný panel určený k nabíjení vašeho telefonu nebo baterií do čehokoliv, světla, GPS a podobně. Čím více cyklistů se pouští do dobrodružných vyjížděk, kdy neváhají vzít si na několikadenní dramatickou cestu minimum věcí nebo si kolo ověsit mnoha brašnami. Mnozí chtějí zažít ten krásný pocit volnosti, kdy si jedete krajinou, nic vás nehoní a kdy ujíždíte maximálně černým mrakům. Ale ti všichni mají s sebou telefon. Ne všichni na něm musí každou minutu sledovat pochybné informace na Facebooku, ale telefon je také prostředek. jak zavolat pomoc v případě problému.
Pro vyzkoušení jsme si zapůjčili sadu od americké firmy Goal Zero, která patří do absolutní špičky v tomto segmentu. Sada se skládá ze solárního panelu s označením Nomad 7 a power packu Guide 10, což není nic jiného než zásobník energie. Vybrali jsme z bohaté nabídky takové zařízení, které je lehce přenosné, hodí se jak pro cykloturistiku, tak i samozřejmě pro pěší turistiku, protože mnozí nejezdíte jen na kole, ale i třeba častěji vyrážíte s batohem na zádech.
Nomad 7
Solární panel, který by se měl správněji nazývat fotovoltaickým panelem, je vyroben s důrazem na odolnost vůči počasí. Solární panely jsou z monokrystalických fotovoltaických článků, které jsou zataveny do plastové fólie. Panel vypadá jako tenké desky na knihu s překrývací magnetickou chlopní, která drží složený panel při sobě, aby se samovolně neotvíral. Na zadní straně jednoho z panelů je síťovaná kapsa, ve které je vývod z fotovoltaických článků, odkud „čouhají“ kabely, a další jsou volně do kapsy vložené. Nabídka kabelů je opravdu pestrá. Vedle klasického USB je i USB mini a další, včetně automobilové (cigaretové) 12V zásuvky. Kapsa se zavírá zipem. Na okrajích panelů nechybí ani pevná oka pro připevnění na batoh, nosič nebo přívěsný vozík za kolo. To tehdy, když chceme nabíjet za pohybu. Jinak, pokud se nepohybujeme, samozřejmě panel volně položíme a namíříme proti slunci. Do síťované kapsy můžeme vložit i nabíjené zařízení, když chceme nabíjet přímo, a nechceme využít power pack.
Power Pack Guide 10 Plus
Jak jsme se zmínili, součástí sady je power pack Guide 10 Plus, který slouží k nabíjení a uchování energie. Není to nic jiného než externí zdroj kombinovaný s nabíječkou, do kterého se vkládají nabíjecí tužkové baterie. Guide 10 Plus je samozřejmě elektronicky připraven především pro nabíjení ze solárního panelu. Do zdroje se po nabití připojí zařízení (třeba telefon) a to nám energii dodanou sluncem z baterií zase „vycucne“. Součástí balení jsou i čtyři NiMh (niklometalhybrid) baterie typu AA, tedy klasické tužkovky, každá o kapacitě 2300 MAh. Nemusíte samozřejmě používat jen přiložené baterie, ale můžete si zakoupit další, samozřejmě opět typu NiMh, což je na cestě velmi praktické, neboť nebudete odkázání jen na jednu sadu. V balení ale nalezneme i adaptér na možnost nabíjení tenčích AAA baterií. Na Guide 10 Plus nalezneme také třípolohový přepínač. Jedna poloha zařízení zcela vypne, druhá zapíná pro nabíjení i pro předávání energie a třetí poloha zapne malinkou led žárovku. Ta slouží i jako svítilna. A věřte tomu, že v pohodě osvítí třeba stan, a to až na dobu dvacet hodin. Tedy žádná chudinka bludička, ale celkem kvalitní svítilna. Ledka samozřejmě slouží i jako indikace při nabíjení. Červené blikání - nabíjí, zelené - nabito. Vše je kvalitně popsáno na těle pouzdra zařízení. Nechybí ani USB konektor a další označený SOLAR. Správně jste pochopili, že sem se připojuje solární panel Nomad 7. Nebo jiný, výkonnější a větší panel Nomad z nabídky firmy. A to je všechno. Možná je vhodné se ještě zmínit o integrované lankové smyčce do tvaru oka pro upevnění, kam potřebujete.
Jak to funguje
Dobře to funguje a práce se sadou je jednoduchá až doslova primitivní. Máte dvě možnosti, jak telefon nebo jiný přístroj nabít. Buď ho připojíte přímo k solárnímu panelu a nabíjíte, nebo nabijete baterie pomoci power packu a z nich pak telefon nabijete. Doporučuje se druhá možnost. S ohledem na dobu nabíjení, která je přes speciální solární konektor značně kratší než přes vedlejší mini USB (tento konektor je určen především pro nabíjení power packu přes adaptér ze zásuvky), a také není vhodné vystavovat telefon prudkému slunci, byť je skryt za solárním panelem v síťové kapse. Určitě čekáte na informaci, za jak dlouho se baterie nabijí, neboť to je informace naprosto zásadní. Především je potřeba říci, že pokud nesvítí slunce, tak máte smůlu a baterie nenabijete. Ale jakmile se sluncem nejsou problémy a panely máte možnost nasměrovat přímo proti paprskům, za dvě a půl až tři sluneční hodiny má power pack hotovo. Při testování se doba blížila spíše ke třem hodinám. To jsme vyzkoušeli několikrát. Nabíjecí doba se mění s intenzitou slunečních paprsků, nebo se prodloužila, když občas nebo častěji přecházely před sluncem mraky. Pokud nebyl panel namířen neustále na slunce (třeba při připevnění na batohu), měnila se jeho poloha a přidaly se k tomu již zmíněné občasné mraky, doba nabíjení se prodloužila až třeba na pět hodin. Ale to je pořád optimální doba na plné nabití baterií, které nám později zase plně nabijí náš smartphon. Jen jeden, na více kapacita baterií s ohledem na kapacitu baterie v telefonu nestačí. Když to shrneme, tak při slunečním dni a optimální poloze panelů nabijeme až třeba tři sady tužkových baterií. Máme tak dost energie buď pro sebe, nebo i pro kámoše. Zbývá ještě dodat, že z power packu nabijeme smartphone přibližně také za dvě až dvě a půl hodiny. Ale to už nám nevadí. Nabíjet se dá i v noci. Na to slunce nepotřebujeme.
Power pack Guide 10 Plus disponuje ještě výstupem pro 12V zařízení. To se týká třeba satelitních telefonů. Ale zařízení je i výrobcem doporučováno a optimalizováno především pro nabíjení výstupním napětím 6,5 V, tedy pro smartphony, GPS a podobně. Proud, který teče z 12V výstupu tak nemusí stačit a k nabití 12V zařízení nemusí vůbec dojít. S nabitím zmíněného satelitního telefonu by ale problém neměl být. Satelitní telefon nemáme, a tak jsme to nemohli vyzkoušet. Jiné zdroje i výrobce ale nabití potvrzují.
Závěr
Závěr našeho testování je jednoznačně kladný. Pokud se rozhodnete, že se vám něco podobného na svých cyklocestách i pěších toulkách hodí, neváhejte a běžte si pro to do obchodu. Využije to třeba i vaše milá na chorvatské pláži, když s nohama ve vodě bude celý den telefonovat s kamarádkami. I tehdy bude pořád „pod proudem“. Výborné je, že v sadě najdete všechny potřebné kabely. Určitě některé pro vás nepotřebné před cestou vyřadíte, protože všechny tahat s sebou nebudete. Zařízení nemusíte využít jen mimo civilizaci, ale třeba i v kempu. Je lepší si rozevřít solární panel než čekat dvě hodiny u zásuvky na záchodě nebo v koupelně, než se vám telefon nabije. Telefon na zmíněném hygienickém zařízení můžete nechat u zásuvky i bez dozoru, ale v tom případě bude mít starost o nabití vašeho přístroje na věčné časy někdo zcela jiný. Zkrátka vám ho ukradne. Panel je příjemně malý a lehce kamkoliv přichytitelný. I na vršek cyklobrašen na zadním nosiči nebo na brašničku na řídítkách. Podle toho, v jaké poloze je slunce vůči směru vaší jízdy. Panely jsou poměrně odolné, protože se počítá s tím, že se používají v terénu.
Technické údaje:
Solární fotovoltaický skládací panel Goal Zero Nomad 7
Složený rozměr: 23 x 16,5 x 3 cm
Rozevřený rozměr: 33 x 23 cm
Hmotnost: 480 g
Power pack Goal Zero Guide 10
Dodáno se 4 ks AAA NiMh baterií 2300 NiMH baterií
Rozměr: 10 x 6 x 2 cm
Hmotnost s bateriemi: 175 g
Výstup: USB 5V/DC 12V
Doba nabíjení ze solárního panelu Nomad 7: za ideálních podmínek cca 2 hodiny
Doba nabíjení přes USB (DC): cca 5 až 6 hodin
Doba nabíjení telefonu přímo z panelu: cca 1 až 2,5 hodiny za ideálních slunečných podmínek
Cena zařízení:
Solární panel Goal zero Nomad 7 pořídíte za cenu kolem 2.490 Kč. Cena power packu Guide 10 se pohybuje v obchodech kolem 1.490 Kč. Za kompletní set (panel + power pack) zaplatíte cenu těsně pod 4.000 Kč. K panelu si ale můžete od stejnojmenné firmy pořídit i power packy s větší kapacitou, se kterou již není problém dobít třeba i tablet. Musíte ovšem počítat nejen s podstatně vyšší cenou, ale i s delší nabíjecí dobou. Podle našeho názoru je na cesty Guide 10 optimální a cenově výhodný.
Logo Roswheel najdeme u hodně nadstandardní kolekce cyklistických brašen, a to nejen těch nejběžnějších – tedy podsedlových či rámových.…
Produkty se značkou Effetto Mariposa jsou zaměřené především na protidefektovou ochranu a bezdušové technologie, nicméně tento italský…