Poznej podstatu, sportuj lépe
Energetické systémy a TUKY: Proč jsou důležité?
Tuky jsou vedle sacharidů a bílkovin nezbytnou součástí našeho jídelníčku. Kdybychom je nepotřebovali, těžko by evoluce svolila, aby životně důležité vitaminy A, D, E a K byly rozpustné výhradně v tucích. Tuky jsou navíc významným energetickým zdrojem pro všechny vytrvalostní sportovce včetně cyklistů. Řeč je přitom o tucích uložených v těle.
Proces štěpení tuků v těle (lipolýza) je vedle procesu oxidativní fosforylace (získávání energie ze sacharidů, glycerolu a aminokyselin) nejvýznamnějším energetickým systémem vytrvalostních sportovců. Význam tuků se navíc s délkou trvání výkonu zvyšuje a v porovnání s dalšími čtyřmi druhy energie uloženými v těle (glukóza, glykogen, aminokyseliny a makroergní fosfáty) je tuková zásoba zdaleka nejvydatnější. Celých 80 % energetických zásob uložených v těle je tukových.
Je to dáno především tím, že se jedná o skvělou formu uložení energie na horší časy – v poměrně malém objemu a v malé hmotnosti lze uložit obrovské množství energie. Na druhou stranu jsou ale pro uvolnění energie z tuků vyžadovány specifické podmínky. I proto, že jsou tuky nerozpustné ve vodě.
Tuky jako významný zdroj energie
Tuky jsou enzymaticky štěpeny na mastné kyseliny, glycerol, 2-monoacylglyceroly a fosfát. Glycerol slouží jako nesacharidový zdroj pro výrobu glukózy v játrech, a to v době, kdy úroveň glukózy v krvi klesá k životaschopné hladině. K tomu dochází například v době hladovění nebo během fyzické aktivity.
Přeměna mastných kyselin na glukózu není u člověka možná, proto jejich energetické využití probíhá jinak. Mastné kyseliny jsou krví transportovány do tkání, kde se za přítomnosti kyslíku oxidují při tzv. beta oxidaci na vodu, CO2 a redukované koenzymy. Ty se zužitkují v dýchacím řetězci za vzniku ATP, což je ona finální využitelná forma energie pro buňky včetně svalových.
Využití energie z uložených tuků (lipolýza) je nezbytným a zároveň nejvýznamnějším energetickým systémem vytrvalostních sportovců. Má však svoje specifika:
- Podmínkou lipolýzy je dostatečný přísun kyslíku do tkání, aby mohla probíhat beta oxidace mastných kyselin.
- Čím větší je trénovanost sportovce, tím dříve se lipolýza aktivuje ve významnější míře. Sportovci tak zůstává více sacharidů, kterých se využívá při rychlých úsecích (zrychlení, únik, výjezd ze zatáčky, závěrečný spurt apod.).
- Zapojení lipolýzy začíná až tehdy, pokud je nedostatek dostupné glukózy. Proto není vhodné jíst ani pít před sportem nic s obsahem rychlých sacharidů, které hladinu glukózy nepřiměřeně zvyšují. Sladkosti nebo sladké nápoje před sportem kvalitu výkonu jen zhorší, protože zamezí včasnému nástupu lipolýzy jako nezbytného energetického systému vytrvalce.
Z uvedeného vyplývá, že nejlepší cestou, jak připravit organizmus na vytrvalostní výkon, je nejíst ani nepít během 90 minut před sportem nic sladkého. Po tuto dobu pijte jen neslazenou vodu, případně vodu s citronem, a před sportem se spolehněte na sportovní výživu speciálně vyvinutou právě pro přípravu těla na výkon. V tomto případě nízkoglykemické sacharidové želé, z něhož se energie uvolňuje postupně, zažene hlad, ale nezatíží žaludek a především – aktivuje všechny energetické systémy potřebné pro ten nejlepší vytrvalostní výkon.
V příštím pokračování seriálu objasníme další pojem související s podstatou fungování lidského organizmu při sportu, aby se vám sportovalo lépe.
Výživový seriál přináší společnost VITAR Sport, realizátor projektu Sportuj lépe a oficiální distributor značky Enervit do ČR.
Ovesné vločky, rozinky, rýžové lupínky, k tomu jemně nasládlá přirozená chuť, tohle bych do sebe mohl hrnout horem dolem. Hotovo tečka, tím…
Jako dítě jsem vždycky miloval v seriálu Návštěvníci tu pasáž těsně před tím, než se magická pilulka změnila v Amarouny, klepající se…