Když proběhla po jarním pražském veletrhu For Bikes zpráva o tamní premiéře nové české značky Qayron, vzbudilo to mezi odbornou i laickou veřejností řadu očekávání. Jaká tahle kola budou, jak se osvědčí přímý prodej koncovému zákazníkovi a jak vůbec zákazníci takto mladou značku přijmou?
Qayron má za sebou necelý rok, a je tedy stále ještě „zelenáčem“, ovšem parta lidí z úpické firmy BP Lumen, kteří za touto značkou stojí, má už osmnáct let zkušenosti s vývojem a výrobou kol jiné domácí značky, takže Qayron těží právě z těchto zkušeností. Ty pak spolu s testováním na blízkých stezkách Trutnov Trails a připomínkami testovacího jezdce Přemka Tejchmana, mimochodem jednoho z našich předních enduro profesionálů, přetváří v kola, která mají za cíl nabídnout maximální funkčnost, propracovanou geometrii i technické detaily a v neposlední řadě i příznivou cenu. U Qayronu je vidět, že tahle kola vymýšlí nadšenci, bikeři, a vymýšlí je pro další nadšence a bikery, aby jim poskytla to nejdůležitější, maximální radost z jízdy.
Jelikož v tomto čísle přinášíme test elektrokola Qayron Fatal, rozhodli jsme se to spojit právě s představením značky a její kolekce, abychom u neznalých nevyvolali zmatek v tom, co že to vlastně ten Qayron je. Pokud už teď trochu tápete, jak vyslovovat název, je to jednoduché, prostě „kejron“. Celou kolekci najdete a rovnou můžete některé z kol zakoupit přímo přes web www.qayron.com, případně si kola prohlédnout a zakoupit v showroomu Qayron Store v Hradci Králové nebo si domluvit jejich vyzvednutí ve východočeské Úpici, kde se vyrábějí. Jelikož jde o přímý prodej, kola jsou smontovaná, precizně seřízená a nechybí třeba servisní balíček, jehož součástí je multiklíč a různé polepy a drobnosti.
Výhradně terén
V kolekci rozhodně nenajdeme silniční, krosová či dětská kola, vše je zaměřeno na terén, a to od toho nejhrubšího až po ten rychlý. Na vrcholu kolekce stojí enduro model Carma Q 160, tedy sedmadvacítkový full se 160mm zdvihy. Rám se čtyřčepovou zadní stavbou, masivním odlehčeným jednodílným vahadlem přepákování a jednotkami SR Suntour. Přední Durolux je přitom díky 36mm vnitřním nohám zbraní pro ten nejtvrdší terén. Zadní tlumič DuAir je dvoukomorový a umožňuje výměnu vnější vzduchové komory ve třech velikostech S, M a L dle preferencí jezdce, přičemž standardně je nasazena prostřední velikost M. Lze tak nastavit progresivitu tlumiče, zvládne to každý trochu šikovnější biker, případně si lze vše domluvit přímo v Qayronu a odpružení tam rovnou naladí. Jelikož je výrobce kol Qayron dovozcem odpružení SR Suntour, lze také domluvit případnou „kustomizaci“, co se odpružení týká.
Komponenty tak trochu nabourávají v naší zemi zažitý ekonomický mix nejdražších přehazovaček a laciných brzd či nábojů. Na tuhle šarádu Qayron nepřistoupil, a je to znát na celé kolekci. Carma má totiž výplety DT Swiss 1900, kompletní jedenáctkovou sadu Deore XT, a když kompletní, tak to platí i pro brzdy! Sedlo a gripy Ergon pak rovněž patří k těm dražším značkám.
Trailbiky jsou už početnější kategorií a tato univerzální kola pro náročný terén i celodenní jízdu jsou hned ve dvou zdvihových modifikacích i s oběma průměry kol. Carma 140 má 140mm zadní a 150mm přední zdvih a je ve třech modifikacích (Q, 1, 3) s odlišnými komponenty na sedmadvacítkách a rovněž ve třech na devětadvacítkách. Rám je stejně jako u enduro předlohy boostový, nechybí odpružení SR Suntour, ráfky jsou tentokrát od firmy Remerx a komponentobvé osazení opět spoléhá na Shimano. Devětadvacítková Carma 140 pak ve třech verzích nabídne v podstatě stejný rám i hodnoty zdvihů a totéž platí pro komponenty. Pouze velikost rámů už není jen 17 a 19 palců jako u sedmadvacítek, ale v nabídce je i 20,5“ se sedlovou trubkou dlouhou 520 mm, což uspokojí i jezdce vyšších postav, dost často řešících malé rámy co nejdelší teleskopickou sedlovkou.
Pro lehčí trailové dovádění, nebo spíš jako celoodpružený univerzál, je v kolekci trojice modifikací modelu Carma 120 na devětadvacítkách a 120mm zdvizích. Odpružení je opět SR Suntour, kdy nejvyšší model Carma 120 Q disponuje vidlicí Axon se 34mm průměrem vnitřních noh, koly DT Swiss 1900 a kompletní jedenáctkovou sadou Deore XT, to vše pak za cenu těsně pod padesát tisíc korun. Nejdostupnější Carma 120 3 je pak v kolekci jediným fullem, který má vpředu přesmykač a více než jeden převodník.
Kdo neholduje plnému odpružení, ale i tak míří do těžkého terénu, toho uspokojí devětadvacítkové „hardtraily“ Spyro s pevným rámem, delší geometrií a vyšším předním zdvihem. Rámy s elegantní „ploutví“ výztuhy před sedlovou trubkou mají výrazný sloping, boostovou rozteč zadních patek, teleskopickou sedlovku a vpředu vidlici SR Suntour se 130mm zdvihem. Topmodel pak nabídne sadu Deore XT a výplety DT Swiss 1900, dostupnější verze sází na SLX a ráfky Remerx.
I když se Qayron prezentuje spíše jako enduro a trailově zaměřená značka, nechybí kolekce devětadvacítkových XC hardtailů. Tři varianty biku Code-X s jednoduše střiženými karbonovými rámy nabídnou plynulý přechod horní trubky do sedlových vzpěr, boostovou zadní pevnou osu a samozřejmě odpruženou vidlici SR Suntour se 100mm zdvihem. Komponenty opět sází na maximální celistvost shimanovských sad, výplety jsou od DT Swiss či Remerx.
Hliníkové rámy má čtveřice devětadvacítek Ram, rovněž s boostovou pevnou zadní osou, 100mm zdvihem vidlic SR Suntour, sadami Deore XT a výplety DT Swiss počínaje a sadou Deore s ráfky Remerx konče.
Pro dámy je pak určena dvojice devětadvacítek Kyra s menším 15,7 nebo 17“ hliníkovým rámem. Ani ten nepostrádá boostové patky, kompletní shimanovské osazení (XT/SLX nebo SLX/Deore) a odpružení SR Suntour. Qayron tedy připravil všem vyznavačům bikingu poměrně pestrou kolekci, s hodně zajímavým poměrem vysoké kvality komponentového vybavení vůči příznivé prodejní ceně.
Tím to ale nekončí, protože nechybí ani kategorie e-Trail s trojicí celoodpružených e-biků Fatal eFS či jejich sourozenců Fatal eHT na pevných rámech. Společným jmenovatelem je elektropohon Shimano E8000 či E7000 a baterie usazená na profilované spodní trubce. Celoodpružené fataly mají 150mm zdvihy a plusková sedmadvacítková kola, přičemž opět mají šanci jezdci vyšších postav, protože v nabídce je kromě velikosti 17 a 19 palců i 20,5“ rám. Vyjmenovávat komponenty snad ani nemá smysl, opět jsou to jedenáctkové převody Deore XT či SLX a výplety DT Swiss, u topmodelu navíc ve zpevněné e-bikové verzi Hybrid. Pevňáky Fatal eHT nabídnou rám kombinující aktuálně hodně populární spojení předního devětadvacítkového kola s pluskovou zadní sedmadvacítkou. Maximum trakce vzadu a prostupnost vpředu, to je dnes hodně probírané téma, nicméně v elektrokolech naprosto ideální. Motory Shimano E8000 či E7000 napájí baterie na spodní trubce a přední zdvih 130 mm předurčuje e-biky do náročnějšího terénu. Rámové velikosti jsou v tomto případě 18 a 20 palců, na výběr je opět trojice modifikací.
Takže, ať už „za svoje“, nebo s pomocí elektromotoru, Qayron s poměrně neotřelým barevným designem svých rámů dokáže uspokojit většinu vyznavačů jízdy v terénu. Ostatně, jak se na celoodpruženém Fatal eFS Q jezdilo, se dočtete ve 22. vydání časopisu Cykloservis, ročník 2019.
(už)
Je zajímavé sledovat, jak se za čtvrt století, co se pohybuji ve světě MTB, vyvíjí a mění bikové obutí. Některé dezény jsou doslova věčné,…
Když přišel z francouzské centrály firmy Look mail s nabídkou testování jejich nových pedálů X-Track, měli jsme na výběr XC nebo enduro…