Když v roce 2005 začínal Chris Sugai se svojí značkou Niner, vyrábějící výhradně devětadvacítkové biky, měli ho všichni za blázna. Gary Fisher se sice už nějakou chvilku snažil velká kola prosadit a byly tu také firmy Trek a Specialized, které tuto myšlenku tlačily před sebou, ale Niner byla jediná firma, která se věnovala výhradně devětadvacítkám. A to je prosím její zakladatel postavou spíše menší, takže to byl další paradox.
Dnes je Niner celosvětově uznávanou značkou, která v devětadvacítkách patří k těm nejlepším a do jisté míry i kultovním. Prodává se ve více než čtyřiceti státech a škála modelů uspokojí vyznavače XC, turistiky i endura. Přesto ale mají kola s devítkou ve znaku něco, co je odlišuje od uniformní většiny, mají náboj, který je dán nejen designem, ale také přístupem lidí, kteří tyto biky vytvářejí. Není totiž snad jediný materiál, v němž by si nedělali sami ze sebe legraci.
Rok 2014 je pro celou kolekci Niner ve znamení konstrukčních změn, které se dotkly několika modelů. Asi nejvíce patrné je to na celoodpruženém XC biku JET 9 s hliníkovým rámem. Ten je z jednodušších profilů trubek, bez propojení horní a spodní hned za hlavou. Zadní stavba se systémem virtuálního závěsu CVA zůstává a nabídne 100 mm zdvihu, přičemž díky spodnímu vahadlu taženému pod středovým pouzdrem je u ninerů obecně docíleno nižší pozice těžiště. Zadní stavba má patky s Post Mount úchytem brzdy a hlavně pro pevnou osu 142x12 mm. Horní ramínko přepákování na tlumič pak disponuje mnohem kompaktnějším tvarem než předchozí provedení a v čepech se otáčejí speciální průmyslová ložiska od Enduro Bearings.
Model JET 9 RDO zůstal stejný, neboť jeho celokarbonový rám patří k vrcholu nabídky a v našem testu právem získal chválu za skvělou tuhost a vynikající jízdní vlastnosti. Obecně je pak tento bike vyzdvihován do nejvyšších pater kvůli skvělému výkonu, sofistikovanému odpružení a hlavně designu.
Celoodpružený trail bike RIP 9 RDO je dlouho očekávaným univerzálnějším celokarbonovým kouskem pro náročnější terén, který získal ocenění Eurobike Awards, a mnoho zahraničních magazínů jej tituluje nejlepší celoodpruženou novinkou roku. Zadní zdvih 125 mm pracuje se systémem CVA, ovšem luxusní bytelný design vahadel i ramínka přepákování je hodně originální. Masivní čepy velkého průměru pojí zadní stavbu s patkami na osu 142x12 mm a osa horního ramínka pak má takový průměr, že je pohodlně vidět skrz. Podobně jako u modelu JET 9 RDO je vedení řadicích bovdenů ukryto do rámu, takže uhlazené tvary nejsou nikde narušené. Pro fajnšmekry jen dodáme, že ochranné prvky proti řetězu nalepené na rámu jsou z titanu a rám je vybaven ISCG 05 montážními body pro vodítko řetězu. Kdo hodlá jezdit náročnější terény, může vpředu použít vidlici se zdvihem až 140 mm, aniž by narušil celkovou geometrii. Sympatické je, že na své karbonové rámy značka poskytuje pětiletou záruku.
Hliníková stávající verze modelu RIP 9 je i nadále v nabídce, přičemž zadní zdvih je totožný, pevná zadní osa rovněž, ale vedení bovdenů je řešeno vnějškem a design rámu je mnohem jednodušší, byť neméně zajímavý.
Nejbrutálnější zbraní pro náročný terén je enduro WFO 9 s hliníkovým rámem nabízejícím vzadu 150 mm zdvihu. Masivní profilace trubek, pevná zadní osa a systém CVA by měly zvládnout každý terén, pro což hovoří i na devětadvacítku nezvykle položený hlavový úhel 68 nebo 69 stupňů dle výšky rámu a možnost nasadit dopředu vidlici se zdvihem až 170 mm.
Nabídka hardtailů samozřejmě nemůže začít ničím jiným než karbonovým topmodelem AIR 9 RDO, který vsadil na maximální odlehčení díky propracovanému vrstvení karbonových vláken, a rám se tak dostal na hmotnost 1125 gramů. Přední trojúhelník ukrývá nejen integrované hlavové složení, ale také vedení řadicích bovdenů, a zadní stavba tvořící u patek uchycených zezadu jakýsi stylizovaný oblouk pak v tomto místě nese z vnitřní strany uchycený třmen brzdy. Tento bike získal ocenění Eurobike Gold Award už v roce 2012, kdy byl poprvé představen.
Jeho předchůdce, typ AIR 9 Carbon je i nadále v nabídce a disponuje doslova neskutečnou tuhostí rámu, což prokázal už v našem testu. Nově má stejné provedení upevnění třmenu zadní brzdy jako výše uvedený nástupce i PF30 střed, čímž ale přišel o středové pouzdro CYA většího průměru, do kterého bylo možné díky speciálním adaptérům napasovat středové osy od BB 30 až po klasiku nebo otočné provedení pro singlespeed. Kdo chce hliníkovou verzi podobnou tomuto karbonovému vzoru, může zvolit model AIR 9, který sází na podobnou geometrii, ale cenově dostupnější prvky konstrukce.
Hodně rozruchu vzbudila nová koncepce modelu ONE 9 RDO, což byl původně singlespeed, ovšem nově má všechny špičkové atributy karbonových rámů po vzoru AIR 9 RDO, tedy pevnou zadní osu, dokonalou profilaci trubek a nízkou hmotnost 1235 gramů. Hlavní odlišností je ale univerzalita tohoto biku určeného vidlicím 80-100mm zdvihu. Větší středové pouzdro s BioCentric II hliníkovou vložkou je totiž kompatibilní i s CYA redukcí a umožní tak vytvořit jak singlespeed s možností napnutí řetězu, tak použít různé typy klik a středových os. Jestliže jsme dosud byli u kol Niner zvyklí na určitou designovou linii, pak nově použitá svítivě žlutá barva na tomto modelu je hodně divokým počinem, ale nabízí se i v modré kombinaci.
Lahůdkou v kolekci jsou bezesporu ocelové hardtaily, z nichž je ROS 9 určený pro hrubší zacházení. Jde o pevné all mountain kolo se specifickou geometrií a možností nasadit dopředu až 140 mm zdvihu, což dá 67° úhel hlavy. Ocelové trubky Reynolds sice nabídnou charakteristicky tenkou profilaci, ovšem hlavová trubka už je kónická a rovněž zadní patky jsou pro pevnou osu 142x12 mm. Lehké horní vyhnutí sedlových vzpěr nad patkami by pak mělo přispět k lepší absorpci rázů. Podobně jako u karbonových modelů je zde třmen zadní brzdy uchycen na vnitřní straně patek a rovněž větší středové pouzdro dovolí díky BioCentric II vložce vyrobit jak klasiku, tak singlespeed.
Beze změny byl několik let model S.I.R. (Steel Is Reel), ocelový hardtail, který jsme měli kdysi možnost sedlat při testování na Vysočině a který svojí geometrií a ovladatelností patřil k tomu nejlepšímu, co jsme dosud v devětadvacítkách jezdili. Rám ze speciálních trubek Reynolds 853 Double Zone Butted má pevnou zadní osu i středové pouzdro BioCentric II nebo hlavovou trubku pro horní semiintegrované oversize ložisko a spodní vnější 1,5" misku. K dostání bude v červené, bílé a svítivě žluté barvě.
Nejdostupnějším rámem v nabídce je hliníkový E.M.D. 9 (Eat My Dust), s klasickým středovým pouzdrem a IS úchytem zadní kotoučové brzdy, určený 100mm vidlicím. Novinkou je hliníkový cyklokrosový rám RLT 9 s karbonovou vidlicí a úchyty na kotoučovou brzdu, který by měl být k dostání od března. Vnitřní vedení řadicích lanek je samozřejmostí, stejně jako BioCentric středové pouzdro, ovšem nově v průměru pro komplety PF30.
Niner tedy i v nové sezóně představí krásná a hlavně do detailů promyšlená kola, která jsou určena nejen závodníkům, ale hlavně těm, kdo si jízdu v terénu na maximum užívají, stejně jako jejich tvůrci z Niner Bikes. Více detailů o kolech najdete na stránkách www.ninerbikes.com nebo jejich dovozce www.ultrasport.cz.
(už)
Pretek na horských bicykloch KRÁĽ ZÁHORIA MTB MARATÓN začal písať svoju históriu v roku 2009. Trať preteku je situovaná na úpätí Bielych…
Bajkerky, bajkeři, bajkový potěre a veškerý lide cyklistický, Vás všechny svoláváme na 3. ročník již tradičního MTB cyklistického závodu…