Švédská značka POC se nespokojí jen tak s něčím obyčejným, a dlouhodobě klade důraz na technickou bezchybnost svých produktů, v kombinaci s maximální bezpečností a uživatelskou přívětivostí. Přestože synonymem tohoto výrobce jsou primárně přilby a brýle, stále větší pozornost věnuje také textilu. My jsme si z nabídky POC tentokrát vybrali lehkou membránovou bundu nazvanou AVIP Softshell, jež se skvěle hodí pro období od podzimu do jara, a pojem univerzalita je částečně jejím druhým jménem.
Nižší gramáž použitého materiálu je nemalou výhodou, a právě tato vlastnost bude základem zmíněné univerzality. Zatímco s pouze jedinou spodní tenkou vrstvou bundu klidně oblékneme v necelých patnácti stupních, tak použijeme-li jako základ trochu silnější funkční triko, můžeme tutéž bundu použít i při teplotě o deset stupňů nižší. Velmi propracovaný anatomický střih jasně preferuje cyklistiku, ovšem použití třeba pro in-line brusle je také možné. Bunda POC AVIP Softshell je ale koncipována výhradně pro „vysportované“ postavy - moc kil navíc v oblasti břicha nejenže příliš neschová, ale vlastně ani netoleruje. Upnutý střih je však naprostým ideálem pro silniční cyklistiku a předsezónní najíždění kilometrů. Aerodynamika v tomto případě rozhodně není zbytečná a u špičkové bundy má svůj význam. Nehledě na to, že samotná funkce materiálů je při použití upnutého střihu většinou výrazně lepší, než když materiály nekopírují linie postavy. Rukávy, trup, provedení límce – ve všech těchto partiích působí bunda doslova jako další vrstva kůže, přičemž tento dojem ještě umocní značná elasticita všech použitých materiálů. Na znatelné krabacení zde rovnou zapomeňme, usazení je příkladné v ramenou nebo u vyloženě upnutých rukávů. Střih má navíc výrazně zkrácený přední díl a naopak prodloužený střed zádového panelu, jak jsme ostatně u většiny termobund zvyklí.
Tentýž prvek se opakuje rovněž u lemu rukávů, což je detail, s nímž jsme se v této podobě zatím u jiné bundy nesetkali. A nutno přiznat, že se jedná o detail velmi praktický, překrytí rukávu s manžetou rukavice je naprosto ideální, k odhalení vrchní partie zápěstí prakticky nemá šanci dojít. Z dalších detailů zaslouží pochvalu ideálně vysoký i široký límec, částečně podložený přední zip a v neposlední řadě trojice kapes na zádech. Ty jsou hodně hluboké, a jakýkoli obsah z nich nemá šanci vypadnout. Pravá kapsa je navíc vybavena zdvojenou stěnou, v níž se nachází další kapsa, určená pro uložení dokladů, telefonu a dalších nezbytností. Nemůže chybět protiskluzová úprava spodního lemu bundy i manžet rukávů a pro značku typické rozměrné reflexní prvky – konkrétně obří loga s funkcí odrazky na zádech a rukávech. Reflexní úpravu má také hlavní svislý zip nebo stříbrný potisk horní části zad.
Z hlediska funkce je u testované bundy zásadní kombinace materiálů. Zatímco přední panely trupu i rukávů jsou vybaveny větru a vodě odolnou membránou s vodním sloupcem 5000 mm, záda či zadní partii rukávů tvoří „čtyřsměrná“ strečová látka (s příjemným vnitřním počesem), jež zajistí maximální prodyšnost a s tím spojenou termoregulaci. V případě studeného větru zboku či zezadu logicky není odolnost bundy neprůstřelná, ale při vyšší intenzitě jízdy je vše naprosto v pořádku, i když vnější teplota klesne k pěti stupňům. Tato bunda zkrátka není šita pro hobby bikery zastavující na každém rozcestí, ale pro pilně trénující silničáře.
Výraz „druhá kůže“ je poměrně výstižný a z hlediska kvality usazení na těle budeme těžko hledat promyšlenější bundu. Kvalita je zde však vyvážena vyšší cenou, konkrétně částkou 8390 korun.
(kad)
Ze sortimentu přileb značky BBB jsme otestovali model BHE-35 Condor, který patří v hierarchii k cenově nejdostupnějším provedením. Ačkoliv…
Z nabídky italské značky Salice jsme vybrali jednu z novinek - brýle s označením 014. Tento model osloví jak vyznavače designové klasiky,…