Orbea je synonymem závodního materiálu, který po léta vídáme na tratích největších světových podniků. Model Alma, špičkový XC hardtail, je nejlepším příkladem – právě tento bike je navyklý sbírat cenné vavříny. Ovšem záběr řady Alma je daleko obsáhlejší, než aby byl zacílen pouze na profesionální jezdce či materiálové entuziasty. Dobře to dokládá námi testovaná verze s dodatkem M30-XT, u níž se konstruktéři v žádném případě nevydali cestou kompromisů, přitom cenovka 59 990 korun se zdá být vzhledem k jízdnímu projevu i použité technice rozhodně příznivá. Tak jako tak máme před sebou závodně střižený bike, postavený přesně tak, jak to máme rádi. Zaměření čistě na výkon, dokonale čitelné od prvních metrů, je totiž doplněno až nečekaně vysokou dávkou jízdního komfortu. Spojení fantastické tuhosti rámu a schopnosti pohlcovat rázy od terénu se zkrátka povedlo na výbornou a model Alma opět dokazuje, že není karbon jako karbon.
Zkoušená varianta, jak samotný název kola napovídá, vsadila převážně na sadu Deore XT. Každopádně variant osazení je celá řada, jak výrazně dražších, tak i dostupnějších. Zájemce může volit rovněž z množství individuálních úprav „custom“ programu – ať už v případě osazení či designu. Sériová verze je pak nabízena ve dvou různých barevných kombinacích. Ještě důležitější je však možnost preference průměru kol, kdy u velikostí S a M lze volit z průměru 27,5“ nebo 29“, dvě největší velikosti L a XL pak logicky spoléhají pouze na devětadvacítky.
Typický rukopis Orbea
Konstrukční prvky použité u monokokového rámu jsou charakteristické, což se týká třeba zalomení horní trubky před napojením na trubku sedlovou. Neméně typické jsou zploštělé sedlové vzpěry s výrazným vzájemným odsazením, částečně plynoucím také z použití boostových os vzadu i vpředu. O něco méně o sobě dává vědět decentní zahnutí sedlové trubky nebo dnes již nepostradatelná kónická hlava. Že šlo konstruktérům hlavně o bezchybný přenos energie, dokládají nejen použité profily jednotlivých trubek, ale také hodně mohutná partie středového pouzdra. S její šíří se shoduje rozestup řetězových vzpěr i zploštělý profil spodní trubky. Vše za přispění precizní práce při kladení a vrstvení uhlíkových vláken - takto vypadá recept na dokonalý přenos energie a fantastickou torzní tuhost.
Pak je zde ale ještě řada zdánlivě méně významných detailů, jež se však jako celek podepisují do finálního dojmu, který je z našeho pohledu bezchybný. Týká se to provedení vstupů a výstupů vnitřního vedení, ale třeba i tvarování zadního Post Mount úchytu, u nějž mechanik ocení perfektní přístupnost šroubů při seřizování ideální pozice brzdového třmenu. Vedle pevných os rám disponuje řadou současných konstrukčních prvků, mezi něž patří přehazovačka s přímou montáží či přesmykač typu Side Swing, jehož konstrukce minimalizuje nutné ovládací síly. Překvapuje vás u moderního lehkého hardtailu přítomnost přesmykače? Nás možná trochu také, ale v dobrém slova smyslu. Dvojice převodníků je pro běžného hobby jezdce, klidně i závodícího, podle nás stále optimum, zvlášť je-li vzadu použit nejmenší pastorek s jedenácti zuby. Za „dvojplacku“ od nás tedy Alma dostává palec nahoru, byť bychom u velkého převodníku viděli raději osmatřicet namísto třiceti šesti zubů.
Použité komponenty byly samozřejmě částečně voleny s ohledem na finální cenovku, což se týká třeba ráfků Mach1 nebo „OEM“ brzd Shimano MT500. Důležité však je, že neutrpěla funkce – brzdný výkon je více než dostačující a stejně tak obvodová hmotnost kol patří k lepšímu průměru, takže vše bez připomínek. Celkový pocit z velmi dobré akcelerace podtrhuje rychlý vzorek plášťů Maxxis Ikon v šíři 2,2“. Ty zde mimochodem disponují kompletní přípravou pro bezdušový systém. Mezi parádní díly patří rovněž všechny komponenty s logem Race Face a nadmíru spokojeni jsme byli také se sedlem Selle Royal Seta s logy Orbea. Líbilo se nám nejen designově, ale také přítomností vyztužení bočnic proti prodření a hlavně nabízeným pohodlím.
Závodní geny nezapřeš!
Konstrukce rámu je takřka totožná s čistě závodními topmodely řady Alma, což znamená, že budeme-li si chtít časem na tento bike naskládat kompletní XTR, rám bude prestižní sadě plnohodnotným parťákem. To je příjemné vědět. Hlavně je ale daný rám špičkou ve své kategorii nejen výše zmíněným poměrem tuhost / komfort, ale i zvolenou geometrií. Lidé od Orbey se záměrně nevydali dnes tak módním „trailovým“ směrem a je to dobře. Délky jednotlivých trubek, úhly a třeba i délka představce upřednostňují jen a pouze rychlost – Alma je tady proto, aby vyhrávala, nikoli aby nabídla královskou porci zábavy na točitém singletracku. Což neznamená, že by se s klopenkami nedokázala popasovat, naopak, zvládá je jistě, hlavní disciplína tohoto biku ovšem leží trochu jinde a použijeme-li slovní spojení „osvědčená závodní XC konstrukce“, pak v nejlepším možném významu.
Na chviličku se ještě vraťme ke konstrukci. Testované kolo je postaveno na rámu s označením Alma OMP, dražší verze od úrovně M15 se potom staví na rámu Alma OMR, kde je použit trochu odlišný karbon či nákladnější technologie vytlačování pryskyřice. U testovaného modelu se tedy sice nejedná o identický rám, na kterém jsou postaveny topmodely, ale i tak je technika výrazně nadstandardní.
Zkoušený hardtail velmi sebevědomě šplhá do prudkých výjezdů, skvěle akceleruje a také v rychlých sjezdech nabídne klíčovou porci stability. Je to přesně onen typ kola, který uvítá pravidelně trénující jedinec s ambicemi pohybovat se na čelních pozicích výsledkových listin, ať už lokálních XCéček, velkých maratonů nebo závodů světového poháru. Alma nenabízí dnes tolik populární přesah do ostatních kategorií, ať už jim říkáme trail či jakkoli jinak, a z našeho pohledu je to správná cesta.
Ovladatelnost je právě taková, jak je pro XC a maratonské tratě potřeba. Kolo zatáčí velmi ochotně, zvládne i bunny-hop nebo odskakování terénních hran, ale jeho parketa leží zkrátka trochu jinde. Ve výjezdech působí velmi jistě, bez nežádoucích tendencí ke zvedání předku, bezvadně se popasuje také s členitým povrchem plným kořenů a kamenů – za předpokladu, že nebude příliš mokro, vzorek plášťů je suverénní spíše v sušším terénu. Hlavní je ale naprostá nezáludnost geometrie. Jezdec ani při pomalé jízdě do hodně prudkých stoupání nemusí křečovitě svírat řídítka a obdobná směrová stabilita se opakuje ve středních i vyšších rychlostech. Zkrátka se zde můžeme soustředit jen na výkon, o vše ostatní jako by se kolo postaralo samo. Na tom má klíčovou zásluhu schopnost rámu a plášťů pohlcovat rázy, za přispění výborně reagující vidlice RS Reba, u níž nám ovšem maličko scházel dálkový lockout. Každopádně právě dovednost kola zahlazovat nerovnosti terénu byla v této míře u rychlého hardtailu skoro až nečekaná a pocitově se mnohdy blížila rámu koncepce softtail, oproti němuž ale nabídla daleko vyšší tuhost při záběru i při položení do zatáčky. A to bike disponoval „obyčejnou“ duralovou sedlovkou, takže instalace kvalitní karbonové by pohodlí ještě navýšila.
Závodní a výkonnostní ideál je pouze jeden a větší či menší přesah k trailbiku logicky oklešťuje to nejzásadnější, tedy výkon. Současné trendy jsou někdy bohužel takové, jako když chce někdo po automobilu kategorie SUV projev srovnatelný se supersportem a několikatunové monstrum výšky panelového domu pak trápí na pověstné Severní smyčce Nürburgringu. Výsledkem bývají naprosto nesmyslná auta podoby BMW X6 M a mnohá další. V cyklistice se děje něco trochu obdobného, vznikají hybridy, údajně použitelné úplně na všechno. Někdy jsou lepší, jindy horší, ale recept na skutečně nekompromisní závodní podobu XC biku je stále pouze jeden. Ten se příliš nemění. Orbea Alma je přesně takovým kolem, která dělá dokonale přesně to, na co bylo postaveno. Nehledejme zde kraťoučký představec ani řídítka šíře zaoceánského parníku! Přesně takhle se nám sportovně-závodní bike líbí, ze současných trendů si bere jen to, co skutečně považuje za přínosné.
Rám: Carbon OMP 2018 Boost PF Taper
Vidlice: Rock Shox Reba RL 100 Air (100 mm)
Kliky: Shimano Deore XT (36-26)
Brzdy: Shimano MT500, 180/160 mm
Řazení: Shimano SLX
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Kola: Mach1 Traxx 21c Tubeless Ready
Kazeta: Shimano SLX 11-42 (11)
Pláště: Maxxis Ikon 2.20" FB 60 TPI Dual
Řídítka: Orbea OC-II Flat
Představec: Race Face Ride
Sedlovka: Race Face Ride
Sedlo: Selle Royal Seta Sport
Hmotnost: 11,75 kg (vel. L)
Cena: 59 990 Kč
Chcete-li se vydat cestou neokoukané značky, současně však využít všechny současné konstrukční trendy a možnosti špičkového karbonu, můžete…
BMC Speedfox zásluhou své konstrukce i použitých zdvihů svádí k zařazení mezi trailbiky, v reálu je to ovšem větší všeuměl, pocitově spíše…