Lehký, maratonsky zaměřený devětadvacítkový full AMS 100 německé značky Cube nabídne lákavý poměr cena/výkon, a to i ve druhé nejluxusnější verzi. Čtyřčepová koncepce se stomilimetrovým zdvihem se společně s Kashima povrchovou úpravou pístnice tlumiče a vnitřních nohou vidlice podílí na vysokém stupni komfortu, doplněném tuhostí konstrukce a nízkou celkovou váhou 10,95 kilogramu. Z té pramení nejen ochota zrychlovat, ale rovněž odlepit obě kola od země. Tento 29“ model je zkrátka čistokrevným závoďákem, nabízejícím jako bonus komfort stodvacítkových, univerzálněji pojatých fullů. Navíc i jeho nepřehlédnutelný design podtrhuje zaměření kola.
Celokarbonový rám testovaného modelu každým detailem vypovídá o váhové redukci při současné co nejvyšší tuhosti, jíž podtrhuje také použití pevné osy vpředu i vzadu. Extrémně mohutný profil spodní trubky, odpovídající šířce středového pouzdra, doplňuje asymetricky tvarovaná sedlová trubka a poměrně široká zadní stavba, s maximálním možným rozestupem jednotlivých dvojic čepů. Celkem klasicky působící koncepci s tlumičem pod horní trubkou a s maximálně odlehčeným ramínkem přepákování ozvláštňuje předsazení zadního čepu více před patky. Hlavní čep pak nalezneme jen lehce za osou prohnuté sedlové trubky, a to ve výšce zubů malého převodníku. Samozřejmě nechybí dnes již nepostradatelné prvky jako 1,5“ spodní ložisko hlavy, postmout úchyt zadní brzdy či stále častěji používaný přesmykač typu Direct Mount. Vnitřní vedení řadicích bovdenů nalezneme pouze u předního trojúhelníku, takže mechanici se nemusí děsit a estetice bylo učiněno zadost. Hadice zadní brzdy je vedena zcela po povrchu rámu.
Obě pružicí jednotky dodal Fox, a to v provedení CTD, tedy jako novinku pro rok 2013. Jediná, na řídítkách umístěná ovládací páčka, sloužící zároveň pro obě jednotky, výrazně zjednodušuje nastavení, adekvátní pro konkrétní jízdní režim. Trojice poloh s označením C, T, D (Climb, Trail, Descend) je z uživatelského pohledu zatím nejlogičtějším, takřka „blbovzdorným“ řešením.
Po stránce osazení je většina svěřena sadě Sram X.0, kterou doplňují skvěle fungující brzdy Magura MT8. V případě zapletených kol byl námi testovaný předsériový kus sice vybaven modelem Easton, nicméně standardní verze bude spoléhat na DT Swiss 29“. Pastvou pro oko jsou pak superlehké luxusní díly Syntace na postu představce, řídítek a sedlovky.
Již prvotní jízdní dojmy ukázaly, že tento lehký, maratonsky zaměřený bike není až tak úplně typickou devětadvacítkou. Překvapivá byla totiž hlavně živost kola, podpořená nadstandardně širokými řídítky. Mnohé 29“ stroje uživatele nutí k otočení představce do negativního sklonu a tím ke snížení řídítek. Zde jsme sice také zpočátku laborovali s jejich výškou, ale nakonec jsme představec nasadili klasicky, tedy lehce vzpřímeně, což nijak nenarušilo sportovně laděný posed. Zatáčkami se tento bike i přes svou velikost proplétá velice jistě a jestliže by někdo čekal další nudnou devětadvacítku, jejíž hlavní schopností je jezdit rovně, bude mile překvapen. Méně zkušený jezdec může být živostí kola zprvu i lehce zaskočen.
Hmotnost necelých jedenáct kilogramů v testované devatenáctce byla společně s lehkými a současně tuhými koly důvodem velice dobré akcelerace. Pevné osy pak podpořily nejen samotnou ovladatelnost a chování kola v klopených zatáčkách, ale současně také imunitu vůči kroucení při silovém záběru. Přesvědčivý byl testovaný model ve výjezdech, přední i zadní kolo bylo v neustálém kontaktu s podkladem a dala se celkem snadno vyjet hodně prudká stoupání, s běžným 26“ strojem na samé hranici výjezdnosti. Ve sjezdech se zdála řídítka o šířce 740 mm na stovkový full až moc široká a byla to především ona, kdo zvyšoval pocitovou živost kola, ale jezdec si buďto zvykne, nebo si řídítka zúží.
Pokud se zaměříme na ovládací páčku s trojicí přednastavených poloh kompresního tlumení, pak musíme konstatovat, že vše fungovalo naprosto perfektně. Mód Climb, znamenající výrazné přitažení komprese, se blíží lockoutu, stále ale ponechá zadní stavbě možnost v určitém rozsahu pracovat a zadnímu plášti umožní být stále v kontaktu s podkladem. Na rozdíl od Scottova Twin Locu, který se v zamčeném módu podle nás nechová úplně ideálně a jezdec na něm nepříjemně poskakuje, je zde použité řešení mnohem lepší. V případě nastavení na režim Trail je kolo samozřejmě nejuniverzálnější. Pružení je hodně citlivé, na čemž má podíl také Kashima Coating, a současně je pohupování velice mírné a naprosto nerušivé. Plnou aktivitu obou jednotek, tedy režim Descend, jsme sice ve sjezdech téměř vždy nastavili, ale ve standardním terénu to většinou ani nebylo potřeba. V případě této třetí polohy páčky se ovšem z kola stává naprostá žehlička a bike působí, a to navzdory své velice nízké hmotnosti a výkonnostnímu zaměření, jakoby měl o dvacet milimetrů zdvihu více. Nové jednotky od Foxe s trojicí přednastavených módů skutečně dokáží dodat jednomu kolu tři rozdílné tváře. A přestože se mohutná ovládací dvojpáčka ne každému líbí, jedno musíme uznat, funguje perfektně. Ostatně jako celé testované kolo, jehož cena je 109 990 korun.
Rám:Super HPC Monocoque Advanced, 100 mm
Tlumič: Fox Float CTD
Vidlice:Fox 32 Float 29 CTD, 100 mm
Kliky:Sram X.O Carbon 38x24
Brzdy: Magura MT8 180/160
Řazení: Sram X.0 Trigger 2x10
Přehazovačka: Sram X.0
Přesmykač: Sram X.0
Kazeta: Sram X.0 11-36 (10)
Kola: DT Swiss CSW MA
Pláště: Schwalbe Rocket Ron Kevlar 2.25”
Řídítka: Syntace Vector Carbon 740mm
Představec: Syntace F109
Sedlovka: Syntace P6 Carbon
Sedlo:Fi'zi:k Tundra 2 MG
Hmotnost: 10,95 kg (vel. 19”)
Cena: 109 990 Kč
Zdvihová kategorie sto dvacet milimetrů je dnes považována za typicky maratonskou, ovšem není pravidlem, že by samotný zdvih určoval…
Lehký, maratonsky zaměřený devětadvacítkový full AMS 100 německé značky Cube nabídne lákavý poměr cena/výkon, a to i ve druhé nejluxusnější…