BMC Teamelite TE02
Švýcarské BMC je jednou z ne mnoha značek, které si díky vlastním konstrukčním prvkům drží nezaměnitelný rukopis. To je v době, kdy jsou si mnohá kola podobná jako vejce vejci a různí výrobci poměrně často používají tutéž karbonovou rámovou platformu, určitě nemalou výhodou. Zvlášť pak v očích opravdových nadšenců. BMC je ovšem typické nejen svými designy či profilem trubek, ale hlavně tím, že jsou stroje této značky jednoduše skvělé. Alespoň to platilo o všech modelech, na nichž jsme se doposud svezli, a karbonový 29“ hardtail Teamelite TE02 není výjimkou. Podíváme-li se na něj z pohledu závodníka, nenajdeme jedinou slabinu. Geometrie a s ní spojená ovladatelnost, kvalita přenosu síly i schopnost pohlcovat nemalou část otřesů, to vše je namícháno do téměř dokonalé symbiózy.
Z hlediska koncepce je testovaný hardtail dalším z nositelů myšlenky, jíž před řadou let razil cestu Gary Fisher. Jedná se o lehké prodloužení hlavního trojúhelníku, a naopak maximální zkrácení představce. Opticky působí „položeněji“ také hlava a nepřehlédnutelná je i výrazně zkrácená zadní stavba s hodnotou pouhých 429 milimetrů, jež je shodná pro všechny nabízené velikosti rámu.
Kouzlení s karbonem
Rám je téměř identický s topmodelem, který sedlá Julien Absalon. Z jednotlivých partií přímo čiší zaměření na výkon – Teamelite TE02 je v tomto ohledu doslova učebnicovým příkladem funkční konstrukce. Jen pro představu, obvod šestiúhelníkového průřezu dolní trubky dosahuje dvaceti centimetrů. Podobně nepřehlédnutelný je ale i kónický profil sedlové trubky, jež nahoře svírá útlou sedlovku a postupně se rozšiřuje, aby ve své spodní partii nabídla co nejvyšší boční tuhost středové části rámu. Asymetrické provedení sedlové trubky, tedy její vychýlení směrem doleva, je pak ústupkem nutnosti zakomponovat také uchycení přesmykače standardu Direct Mount. Nesmí chybět kónická hlava s 1,5“ spodním ložiskem a především pro značku typické zadní zalomení horizontálně zploštělé horní trubky, doplněné o spodní vzpěru. Podobně charakteristická je celá zadní stavba, jejíž řetězové vzpěry mají bezprostředně za středovým pouzdrem extrémní výšku svého obdélníkového profilu a jejich ostré prolomení před patkami přináší více prostoru řetězu. I nadále pokračujeme v typických BMC prvcích, mezi něž patří snížení horního napojení sedlových vzpěr - oproti standardním konstrukcím je toto přibližně deseticentimetrové posunutí spoje se sedlovou trubkou výhodou z hlediska schopnosti tlumit rázy, ovšem bez jakéhokoli znatelného snížení torzní tuhosti. I proto může být použita zcela přímá konstrukce sedlových vzpěr.
Z detailů zaujme například vedení nepřerušeného bovdenu k přehazovačce, jenž jde paralelně s hadicí zadní brzdy zespodu dolní trubky. Naopak lanko k přesmykači vede volně, ovšem ani větší bláto při testu znatelně nenarušilo lehkost jeho chodu. Ze současných prvků na rámu najdeme integrovaná středová ložiska PressFit a úchyt brzdy Post Mount.
29“ trochu jinak...
K testovanému kolu se nedá přistupovat jinak než z pozice závodníka či sportovního XC jezdce. Přesně pro tyto skupiny je totiž Teamelite TE02 určen a právě těmto uživatelům padne skvěle do ruky. Použitá geometrie v kombinaci s krátkým představcem, jenž u velikosti rámu M měřil pouhých 70 mm, se totiž promítla do vynikající točivosti, která ovšem nijak znatelně neubrala na stabilitě, typické pro většinu sportovních devětadvacítek. V praxi má jezdec pocit, že je kolo dostatečně klidné a příjemně předvídatelné, při potřebě zatočit však reaguje přímo bleskurychle. Toto BMC sice není vyloženě hravé, i když jízdě po zadním či bunny-hopu se nebrání, ale hlavně při kontaktu obou kol se zemí předvádí svou plnokrevnost. Je to rozený závoďák, ve velké rychlosti se skvěle proplétající klikatými pěšinami. Pokud chcete brzdit těsně před zatáčkou, tu co nejrychleji projet a následně zase okamžitě akcelerovat, máte v testovaném biku skvělého parťáka. Přitom právě tato kombinace byla ještě donedávna pro drtivou většinu sportovních a závodních devětadvacítek ne zrovna oblíbenou. Z hlediska ovladatelnosti nemá testovaný stroj, a to i přes své závodní XC zaměření, příliš daleko k trail-biku. Ve sjezdech je příjemně živý, přitom rozhodně ne neposedný. Pozice za řídítky je navíc celkem univerzální. Není tedy nekompromisně výkonnostní, což opět nahrává příjemnému vedení kola ve sjezdech, a to i těch prudších. Jediné místo, kde testované BMC potřebuje jistější a zkušenější ruku, jsou příkré výjezdy. Ne, netrpí tendencí ke zvedání předku, v tomto ohledu zůstává klasickým zástupcem své kategorie. Pouze pro udržení přímého směru je o něco málo náročnější, a lehkou nervozitu danou velmi krátkým představcem je zde nutné korigovat. Vzhledem k celkovému nadání kola nám to však vůbec nevadilo - ještě před pár lety by nás totiž nenapadlo, že může být devětadvacítka takto precizně ovladatelná.
Z hlediska jízdního komfortu nelze mít sebemenší výhrady. Velká kola v kombinaci s rámem dokážou zahladit většinu menších a nemalou část středně velkých nerovností. Celková hmotnost 11,4 kilogramu (s pedály) jej pak v rozletu nebrzdí, naopak se bike v reálu chová, jako by byl podstatně lehčí, což bylo příjemné zjištění.
A osazení? Námi testovaná verze TE02 vsadila na kombinaci Deore XT a SLX, v nabídce je ale i varianta s kompletní sadou SLX, případně s kompletním ikstéčkem. Jedinou menší připomínku máme k dálkovému ovládání CTD jinak skvěle fungující vidlice Fox (s pevnou přední osou). Ergonomie páčky nám totiž moc nevyhovovala. Jinak jsme ale se vším ostatním byli spokojeni, vyhovovala nám tuhost a odolnost kol DT Swiss a především adheze plášťů Onza. Pokud tedy pokukujete po špičkovém závodním hardtailu, neřešíte příliš finance, ale naopak vám záleží na tom, abyste hned tak nepotkali identický, BMC Teamelite TE02 je skvělou volbou.
Rám: TCC Carbon
Vidlice: Fox 32 Float CTD E-S, 100 mm
Kliky: Shimano Deore XT 38/24
Brzdy: Shimano SLX, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano SLX
Kazeta: Shimano Deore 11-36 (10)
Kola: DT Swiss M1900 Spline
Pláště: Onza Canis Era TL 2,25“
Řídítka: BMC MFB02
Představec: BMC MST02
Sedlovka: BMC MSP02
Sedlo: Fi'zi:k Tundra 2
Hmotnost: 11,4 kg (vel. M, s pedály)
Cena: 71 990 Kč
Merida se svým univerzálním celoodpruženým bikem One-Twenty vždycky jasně cílila na segment maratonských hobby jezdců a hlavně vyznavačů…
Ve většině ohledů je Felt Edict Nine 1 s cenovkou 124 990 korun klasickým zástupcem třídy závodních devětadvacítek, s nabídkou porce…