Miniaplikátor od X-Sauce
Pro opravu defektu bezdušového pláště někde v terénu musíte mít uvnitř funkční tmel a s sebou opravné knoty, které zacelí otvor v případě, že to nezvládne samotný tmel. Když je tmel vyschlý, tím hůř a občas pak ani knoty nestačí.
Co se týká velikosti nástrojů pro instalaci knotů, někdo preferuje miniaturní kompaktní provedení do kapsy, jiný rozměrnější aplikátory s větší rukojetí pro dostatečnou sílu a další pak praktické řešení uschované někde v řídítkách či ose klik. Na velikosti záleží, dalo by se v tomto případě napsat. A nejen aplikátoru, ale i knotů, protože velký defekt malým knotem nezacelíte, naopak miniaturní otvor v plášti s butylovou výztuhou bude silnému knotu slušně odolávat.
X-Sauce má v nabídce dvě provedení opravné sady s knoty, a to větší Tubeless Repair Kit M-2 s větším aplikátorem pro knoty 3mm průměru a menší verzi M-0 pro 1,5mm knoty. Tuhle menší variantu jsme otestovali, abychom hledali pro a proti. Plastová krabička obsahuje speciální lepidlo, desítku 50 mm dlouhých 1,5 mm silných knotů, nožík pro jejich seříznutí a hlavně aplikátor, jenž je svými šesti centimetry délky opravdu mini nástrojem. To vše za 209 korun, větší varianta je za 239 korun. Ve výsledku bychom asi volili obojí a do jedné krabičky tak dali oba aplikátory a oba rozměry knotů, ale nepředbíhejme.
Knoty jsou v lepivém provedení a do aplikátoru se nasouvají ze strany, což chce trochu trpělivosti, ale je to klasika společná pro všechna podobná řešení. Menší hlavice aplikátoru dokázala docela snadno proniknout i menším otvorem v plášti, ale pozor na přílišnou hloubku zasunutí, knot je přece jen kratší. Spolu s lepidlem aplikovaným na knot pak dokázalo toto řešení spolu s funkčním tmelem perfektně zacelit. Samozřejmě jde o malý defekt, kdy bylo nutné knot protlačit silou, větší otvor už vyžaduje větší knot, což by byla záležitost verze M-2. U silnějších knotů pak občas narážíme na nutnost zvětšit otvor v plášti rašplí, aby vůbec bylo možné 3mm knot a hlavici aplikátoru protlačit, takže kombinace obou průměrů v jedné krabičce se jeví jako optimální řešení pro širší škálu defektů, bez nutnosti zvětšovat zbytečně otvor pro 3mm knot, naopak 1,5mm varianta může být už pro řadu poškození pláště příliš tenká.
Menší rukojeť aplikátoru na tenčí knoty je pak adekvátní vynaložené síle pro průnik slabšího knotu. Tady přece jen není nutné tak tlačit, jako když chcete dostat skrz plášť s vyšším TPI silnější knot. Nožík na seříznutí knotů je pak klasikou, tam není třeba nic dodávat, funguje vždy. Zda utratit jen dvě stovky za menší variantu, případně o pár korun víc za větší a v terénu pak laborovat, že díra je pro jedno či druhé provedení velká či malá, je na vás, ideální by bylo jedno provedení kombinující oba rozměry, tedy investovat do obou variant a v batohu či brašně pak mít jednu krabičku se vším.
(už)
Mazací tuk na ložiska, lanka, závity, prostě klasická „vazelína“ pro údržbu kola, ať už doma nebo v profi servisu Klasika od BikeworkX…
Účinnost těsnicích tmelů do bezdušových plášťů je předmětem řady diskuzí, ať už je řešena schopnost zacelení různě velkých poškození…