Vozíte na enduro či trailbike chrániče? A vozíte jen kolena nebo současně i lokty? Tedy kolenní i loketní chrániče a v jakém provedení? Těmito a dalšími otázkami bychom mohli pokračovat, protože chrániče jsou dnes svojí širokou paletou nabídky v celé řadě provedení a v zásadě je můžeme dělit na měkké (ohebné s pružným ochranným prvkem) a tvrdé (s pevnou skořepinou). Pak ještě na ty lépe odvětrané a co nejvíce odlehčené pro trailové využití a ty masivnější, schopné sjezdového nasazení.
Haven svými modely Impact Knee a Elbow míří do kategorie měkkých chráničů vybavených vnitřní vložkou z paměťové pěny, schopné bezproblémového ohybu, ale s výraznou měrou absorpce nárazu bez nějakého trvalého promáčknutí. Kolena za 2390 korun (1590 Kč dětská verze) mají čelní stranu a boky ze silnějšího materiálu, který i přes částečnou perforaci příliš neventiluje, takže nejde o lehké trailové chrániče určené do vyšších teplot a celodenní brouzdání terénem. Od horního lemu až po spodní má velikost L (skvěle sedí i jezdci s XL oblečením) délku 33 centimetrů a vnitřní šířka horního vstupu je 20 centimetrů. Zadní strana je z obousměrně pružné síťoviny a díky absenci švů i výrazně nakrčenému střihu skvěle kopíruje nohu a při šlapání se neshrnuje a netlačí. Boky mají navíc polstrované výztuhy pod a nad kolenem, takže společně s přední vyjímatelnou vložkou chrání koleno ze tří stran. Zajištění na noze pak řeší kromě dobře padnoucího střihu a vysokých vnitřních silikonových pásků na horním a spodním vstupu také vnější popruhy na suchý zip, jimiž lze vše ještě trochu přitáhnout. Za jízdy seděly chrániče slušně i po počátečním nasazení na suchou pokožku, jakmile se noha zpotí, drží vše ještě lépe a chrániče nikam nesjíždí ani nemají tendenci se přetáčet. Zadní ventilace je zcela bez připomínek, předek je i přes částečnou perforaci a otvory v tlumicí vložce bez nějakých ventilačních schopností. V chladnějším počasí ale ideál i pro delší jízdy se šlapáním, za horka výrazně chránící klasika na enduro a s ohledem na usazení na noze i míru ochrany klidně na sjezd.
Lokty pak mají podobné provedení, tedy vyjímatelnou vnitřní vložku ze stejného materiálu, ovšem vnitřní podložení a čelní strana už nejsou neoprenové, ale lycrové, pro lepší ventilaci. Vnitřní strana je rovněž ze síťoviny a zajištění tentokrát řeší jen vnitřní silikonové pásky bez vnějšího stahování. Opět chválíme perfektní usazení na ruce bez nějakého nepříjemného tahání. Ventilace je na tom oproti kolenům lépe, míra ochrany daná 23cm délkou vnitřní vložky je zase slušná i pro ostré nasazení. Ve sjezdech se chránič nikam nepřetáčel, elko sedělo na rukou skvěle, jen horní lem bude u trochu svalnatějších jezdců trochu těsnější, tam už možná přijde na řadu větší velikost XL. Lokty stojí 1590 korun ve všech velikostech, tedy jak dětské, tak v dospělých S až XL.
Oba chrániče mají výhodu ve vyjímatelné vložce, což oceníte při praní a sušení, vyšší míře ochrany dané jak tloušťkou, tak rozměrem pěny a u kolen pak dodatečnými polstrovanými panely. Usazení na těle a nulová tendence ke sjíždění či přetáčení je v obou případech zcela bez připomínek, takže za nás plně schváleno.
(už)
Výčet rámových brašen využitelných na bikepacking či enduro nebo prostě jen jízdu na kole s nutností umístit někam mobil, peněženku a…
Bikepackingová řada EXPLORER EXP. od německé značky SKS zahrnuje řídítkovou, podsedlovou nebo rámovou brašnu, a ta poslední EXPLORER EXP.…