Nový seriál o nakupování dílů na kolo či cyklistických doplňků „Nakupujeme“ by měl především začínajícím cyklistům přiblížit důležité aspekty správného výběru. Ono dosažení ideálního poměru mezi cenou a kvalitou nemusí být vždy jednoduché, a to jak pro výrobce, tak i pro samotného spotřebitele. V prvním dílu seriálu jsme se zaměřili na cyklistické prvky, tedy doplněk, jenž je bohužel stále mnohými podceňován, ale který je z hlediska bezpečnosti zcela zásadní.
Zaprvé doporučujeme vyhnout se „výhodným“ supermarketovým nabídkám a zvolit značkový produkt, u nějž je stoprocentní, že prošel důkladným testováním, než byl vpuštěn na trh. Kvalitní přilbu od renomovaného výrobce je dnes možné sehnat již okolo tisícovky, takže není důvod právě zde šetřit. Některé značky navíc nabízí výměnné programy, kdy v případě rozbití přilby po pádu z kola poskytnou na novou přilbu slevu.
Při samotném výběru je nutná trpělivost a doporučujeme vyzkoušet co nejvíce typů. Různé značky mají často vnitřek skeletu přilby trochu odlišně vytvarovaný s rozdílně rozmístěnými výstelkami, ještě větší rozdíl je pak samozřejmě ve tvaru hlavy různých uživatelů. Zásadní je, aby přilba nikde netlačila, ale zároveň pevně seděla. Po lehkém dotažení zadního mechanismu pro seřízení velikosti je nutné s hlavou zaklepat v předozadním směru, což napodobí pohyb hlavy v terénním sjezdu. Klepání přilby o brýle na každé nerovnosti rozhodně není nic příjemného, v případě odkrytí čela a přesunutí přilby více na zátylek je zase výrazně snížen bezpečností účel přilby.
Po vybrání vhodného typu a velikosti je nutné seřídit stavitelné popruhy. Rozhodně je zde výhodou, pokud má přilba boční plastové jezdce s aretací, aby bylo možné je po správném nastavení napevno ukotvit a zabránit jim tak v nežádoucím posunu. Vyloženě levné přilby tento prvek většinou postrádají, tedy další důvod k tomu zvolit značkový produkt.
Plastová čelenka, jíž se seřizuje vnitřní obvod přilby, ve většině případů využívá buďto otočné kolečko nebo dvojici posuvných jezdců. Výhodou kolečka je snadné utažení jednou rukou, a to i během jízdy. Oba systémy jsou však funkční a osvědčené.
Dále je dobré věnovat pozornost odvětrání. Pokud máte v plánu trávit přes léto dlouhé hodiny v sedle či jezdit třeba bikemaratony, určitě je lepší zvolit více odvětraný, i když o něco dražší model. Vlasy letícímu hmyzu často zabrání v bodnutí či štípnutí, proto cyklistům s méně hustým porostem hlavy doporučíme typ se síťkou, instalovanou v čelních průduších.
Co se týče štítku, ten je téměř vždy odnímatelný, takže jej nelze doporučovat či naopak. Stále větší procento bikerů jej v posledních letech z přileb demontuje s tím, že jim překáží ve výhledu. Na druhou stranu v ostrém slunci či třeba dešti je jeho přítomnost docela příjemná.
A ještě jeden faktor doporučíme nepodcenit, a sice reflexní samolepky na zadní části přilby. Většina výrobců už je sériově instaluje, ale najdou se i přilby bez odrazek. V takovém případě je potřeba samolepící odrazky koupit a nalepit. Dá se s nimi třeba i doladit design přilby.
Přejeme příjemný nákup.
(kad)
Specialized patří k těm nejprogresivnějším firmám, které se snaží nabídnout neustále něco nového. Tentokrát vám v našem videu představujeme…
Nejnovější verze klik NEXT SL kanadského výrobce Race Face stanovuje nový hmotnostní rekord karbonových klik, neboť celý komplet i s osou a…