LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

V duchu trendů gravel, řídítka Deda

Stále rostoucí popularita kategorie gravel s sebou přináší fakt, že se na této vlně chtějí sklouznout také značky donedávna velmi tradiční. Italská klasika Deda Elementi pro tento rok připravila úplně nová řídítka nazvaná Gravel 100, jež budou dokonalou odpovědí nejen na požadavky gravel jezdců, ale z našeho pohledu má tento nový model nemalý potenciál oslovit třeba i dálkové jezdce, případně silničáře kladoucí důraz na maximální komfort úchopu. Ryzí závodník dost množná nad testovaným provedení s celkovou šířkou 460 mm trochu ohrne nos, ale všechny výše zmíněné skupiny jezdců budou nejspíš nadšeny.

Jako materiál k výrobě řídítek posloužila slitina Alu 7075 s trojitě zeslabovanou stěnou. Z toho vyplývá kombinace velmi nízké hmotnosti (260 gramů v šířce 420 mm) a skvělé tuhosti, nahrávající třeba i vyloženě silovým jezdcům. Jak ale jistě správně tušíte, u komponentů s dodatkem „gravel“ jde často primárně o ergonomii, přičemž zkoušený model je v tomto ohledu příkladný. Horní úchopová část je co možná nejširší, oblouk do předního předsazení se proto odehrává až v nejzazších možných místech a navíc ani předsazení k pákám není nijak výrazné – ve srovnání s klasickými závodními oblouky. Příjemný je anatomický průřez horní úchopové plochy, který je oválný, doplněný o žlábek pro vedení bovdenů či hadic hydrauliky. Po instalaci kvalitní, pokud možno trochu silnější omotávky se zde použitý profil jeví jako naprosto skvělý. Spodní část oblouku je pak tím, čím se gravel řídítka odlišují od silniční klasiky. Nejvíce patrné je to při pohledu zpředu, kdy vynikne „pagodovité“ roztažení řídítek, s lehkým vzájemným rozevřením obou konců. V tomto ohledu nepatří daná řídítka zdaleka k extrémům, na trhu jsou mnohem více roztažené modely, ale zde použitý tvar se jeví jako zdařilý kompromis. Právě díky ne tolik rozevřeným spodním koncům si dovolíme psát o univerzalitě, kdy mohou řídítka použít i silničáři kladoucí důraz na komfort – zatímco z mnoha jiných čistokrevných gravel řídítek by měli dost možná kopřivku. Stejně tak spodní oblouk nepatří k extra mělkým, testované provedení se v tomto dost odlišuje od většiny „compact“ modelů.

Na závěr pár technických detailů. Řídítka Deda Elementi Gravel 100 jsou nabízena v šířkách 420, 440 a 460 mm, „drop“ oblouků je udáván s hodnotou 130 mm, středový průměr činí standardních 31,7 mm a předsazení 75 mm. V místech pod omotávkou je povrch matný, středová část je trochu nečekaně hladká, tedy lesklá. Cena řídítek je 2490 korun.

(kad)

datum: 20.03.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign