LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Trio krotitelek rychlosti

Kde jinde ideálně porovnat brzdové destičky, než v dlouhých prudkých sjezdech, kde se kotouč umí rozpálit do fialova. Italské Finale Ligure nám i v tomto směru poskytlo dokonalé podmínky, abychom mohli porovnat, zda je tady nutností sintrované provedení, nebo to organika ještě zvládne.

Testovali jsme trojici destiček na brzdách Shimano Deore s kotouči 203 a 180 mm a sledovali jednak výkon, odolnost proti přehřátí a také hlučnost. Mezi sebou tak soupeřily destičky Nexelo v sintrovaném provedení, organické destičky Sting BPC-52 na hliníkovém podkladovém plechu s vnějším žebrovým chladičem a organická klasika Shimano G02A, tedy hliníkový podkladový plech s obložením určeným brzdám XT, ale bez chladiče.

Začněme organickými destičkami Sting, jejichž cena je 320 korun a skládají se z vnějšího plechu s chladičem a vnitřních destiček na tenkém podkladovém plechu, který zapadne do vybrání ve vnějším plechu. Montáž vyžaduje pevnější stisk, aby se celý komplet při vkládání do třmene nijak neposunul, ale není to nic obtížného. Co se týče zajíždění destiček, stačilo jim pár kilometrů a projevily se příjemně silným výkonem, který občas připomínal nepatrně ostřejším zvukem sintrované provedení. V malé rychlosti byly destičky dostatečně jedovaté pro utržení do smyku i na studeném kotouči, na dlouhých „EWS“ trasách jako Karma Trail pak v extrémních pasážích byla znát nepatrná tendence k vadnutí, ale pořád to bylo ještě před hranou a k poklesu výkonu nedošlo. Chladič prostě doháněl to, co by jinak organika teoreticky už neměla zvládat. I v půlce sjezdu nebyl problém dostat kolo do smyku, a to brzdy občas pěkně zaváněly. Zmíněný ostřejší a více sintru blízký zvukový projev pak nikdy nepřešel v ostré kvílení, takže v tomto ohledu destičky výborné, a to jak na suchu, tak na mokrém podkladu. Nicméně po čtyřech dnech už byl cítit delší krok brzdové páky a kontrola zadních destiček potvrdila úbytek obložení zhruba na polovinu jeho tloušťky. Životnost v extrémním namáhání tedy není nejsilnější stránkou a je jasné, že tohle je organika pro XC a ne pro sjezd, byť v něm výkonem velice příjemně překvapila.

STING

Shimanovský originál bez chladiče stojí výrazně méně, okolo 180 korun a zajížděl se na plný výkon rovněž jen pár kilometrů. Nástup maxima z chladného stavu je zde nepatrně rychlejší než u destiček Sting, ale na zahřátém kotouči se Shimano projevilo méně ostrým účinkem, ať už v normálním nebo extrémním sjezdu. Tam pak při výrazném zahřátí destičky sice neztrácely na výkonu, ale Sting s trochu ostřejším zvukovým projevem měl přece jen lehce navrch ve výkonu. Na druhou stranu se ale Shimano prokázalo trochu delší životností obložení, takže zatímco Sting obětoval na výkon nějaký ten materiál navíc, Shimano s přibližně o 10 % slabším výkonem vydrží o trochu déle.

SHIMANO

Poslední z trojice jsou sintrované destičky Nexelo za 289 korun, které se dodávají rovněž včetně rozpěrné pružinky. Tady musíme uznat, že jejich výkon lehce předčil oba soupeře, ovšem má to jeden háček. Zatímco vpředu destičky dokonale brzdily v každé situaci a zabíraly jak ve studeném, tak hodně zahřátém stavu, vzadu to byl koncert jen pro otrlé. Na přední brzdě destičky dokázaly perfektně dávkovat výkon, aniž by někde překvapily kousavým projevem nebo vadnutím. Hlasitost vpředu byla jen nepatrně vyšší proti Stingu, ale vzadu destičky doslova řvaly jako o život a po dvou sjezdech namísto nich putovala organika. Nicméně životnost materiálu byla z dané trojice nejvyšší, úbytek za osm dní nebyl ani dvacet procent obložení a rovněž výkon a jeho stabilita byly proti soupeřům o pár procent výš. Doporučit je ale můžeme spíš jen pro přední brzdu, naše zkušenost vzadu s nimi byla opravdu hodně hlučná.

NEXELO

(už)

datum: 22.09.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign