LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Tlaková myčka ve spreji, Weldtite

Tlaková myčka ve spreji - takto jednoduše by se dal vystihnout nový čistič Weldtite Jet Blast Degreaser, což je odmašťovač ve spreji, který funguje pod vysokým tlakem. Jistě, každý sprej přece funguje pod tlakem, jenže ten je většinou odpovídající pouze potřebě dostat obsah nádoby ven, kdežto tady je to opravdu tlak, který je schopný rovnou odstraňovat nečistoty.

Weldtite není ve světě oprav defektů nebo čisticích a mazacích prostředků žádným nováčkem, vždyť už v roce 1940 vyvíjeli speciální lepicí sady pro Britskou armádu. Svůj „tryskový odmašťovač“ pak představili na posledním veletrhu Eurobike jako žhavou novinku, která během posledních dvou měsíců prošla testováním také v naší servisní dílně. Měli jsme tak možnost porovnat tenhle odmašťovač třeba s prostředky Mafra nebo Würth, které jsou rovněž ve spreji, ale ne pod takovým tlakem. Jet Blast rozhodně není nějaký citrusový „bio friendly“ prostředek, ale jde o chemii, na což výrobce jasně upozorňuje na obalu, kde jsou veškeré informace také v češtině. Půllitrový sprej za 189 korun má klasickou hlavici s otvorem bez trubičky, což je důležité kvůli tlaku a rozstřiku. Díky vyššímu tlaku v nádobě se rozhodně nedoporučuje ponechávat ji někde za oknem na slunci nebo vystavenou vyšší teplotě, mohlo by dojít k nárůstu tlaku a jejímu roztržení.

Hlavní určení čističe směřuje na komponenty pohonu, tedy řetěz, kazetu a převodník, takto to uvádí výrobce a nám nezbývá než souhlasit. Jenom stlačíte hlavici a neskutečně silný proud čističe odstraňuje z cesty veškerou mastnotu a postupně rozpouští i utemované staré mazivo a prach. Přestože není rozptyl čističe i přes vysoký tlak nějak extra široký, přece jen je důležité dbát na to, abychom nepotřísnili brzdový kotouč a části kola, které by měly zůstat čisté. Když použijeme klasický odmašťovač, budeme muset aplikaci provést vícekrát, případně použít kartáček pro mechanickou očistu. To v případě Jet Blast čističe téměř odpadá, i když některé utemované nečistoty na kazetě jsme přece jen raději vzali ještě kartáčkem, abychom zbytečně čističem neplýtvali. Díky tlaku ale  dokonale vytlačuje špínu z malých otvorů v jednotlivých pastorcích i z těsných prostor článků řetězu. Takže na pohon naprosto ideální a díky tlaku a schopnosti proniknout i do hůře přístupných míst se velice osvědčil při servisu brzd či ložisek jak rámu, tak středového nebo hlavového složení. Brzdové třmeny a pístky v nich dokáže perfektně zbavit nečistot i mastnoty a díky rychlému vysychání lze už za minutu instalovat nové brzdové destičky. Všechny nečistoty z třmenů rychle vyplaví, nebylo třeba zasahovat mechanicky nebo aplikovat větší množství čističe, jako v případě běžných odmašťovačů ve spreji. Perfektní byl i v případě servisu ložisek zadní stavby celoodpruženého rámu nebo středového složení. Někdo sice rovnou ložiska nahrazuje novými, ale pokud nejsou zkorodovaná a jen je třeba po vyloupnutí jejich těsnění dodat novou vazelínu,  je tenhle sprej ideální. Dostat totiž staré mazivo a nečistoty z ložiska, které je přístupné jen z jedné strany, znamená aplikovat odmašťovač, použít kartáček a zase odmašťovač, a to všechno třeba natřikrát a ještě k tomu pak ložisko vyfoukat kompresorem. Jet Blast nabídne tohle všechno v jednom, takže jednak rozpustí staré mazivo, ale rovnou jej i s nečistotami vyfouká ven, a to až brutálním způsobem. Pak jen počkat, až to vše rychle vyschne a znovu namazat. Úspora kolem 100 až 150 korun za jedno ložisko je tady díky prodloužení jeho životnosti naprosto jasná, a když jich je v zadní stavbě většinou osm?! Totéž třeba i s demontovaným ložiskem a prostě všude, kde lze silný odmašťovač použít. Ne, že jej bude někdo stříkat do útrob vidlice a podobně, to bychom nedoporučovali, ale škála použití je široká a perfektní je, že síla spreje se nesnížila, ani když v nádobě nezbývala už v podstatě žádná kapalina. Tohle je opravdu pomocník, který při očistě komponentů ušetří hodně práce.

(už)

 

 

datum: 22.03.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign