LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

TEST, Superior XF 949

Dlouho očekávaná celoodpružená novinka domácí značky právem pokoušela naši zvědavost, protože vlastní konstrukce zadního odpružení slibuje vytříbený projev, a přestože devětadvacítka, mělo by jít o stroj vysoce univerzální. Naše zvědavost ale došla naplnění, protože jsme během vánočních prázdnin měli možnost bike tři týdny trápit v terénu.

Lahodící nejen oku

Nejvýše postavený model na velkých kolech jsme jezdili v prostřední velikosti L a tato devatenáctka délkou horní trubky, posedem i dostatečně dimenzovanou sedlovkou ideálně pasovala 187cm jezdci. Rám s opravdu velkorysým slopingem horní trubky působí hodně technickým dojmem. Profilace masivní spodní trubky, dlouhý svar napojení horní trubky s dozadu se zeštíhlujícím průřezem a kónická hlava. Když k tomu připočteme výztuhu sedlové trubky, výraznou housenku úchytu tlumiče, výztuhu hlavního čepu zadní stavby nad středovým pouzdrem a lak evokující dojem broušené finální úpravy, musíme design prohlásit jasně za bezchybný.

Prohnutí sedlové trubky, masivní navářka přesmykače a zadní stavba se zahnutými sedlovými vzpěrami pak vše jen dotahují k dokonalosti. Navíc vnitřní vedení bovdenů celkem prakticky vystupuje před středovým pouzdrem ze spodní trubky, z moderních prvků nechybí PostMount úchyt brzdy na vnitřní straně zadní stavby nebo obě pevné osy a přímý úchyt přehazovačky.

Systém odpružení nazvaný Superior Advanced Kinematic kombinuje jednočep s přepákováním na tlumič pomocí svislého vahadla na rámu a nástavce na tlumiči. Díky tomu by mělo být kolo imunní na vliv šlapání a citlivé vůči malým nerovnostem i pod brzděním. Zatím ale nepředbíhejme, protože nejen rám je tím, co zaručuje dobrý jízdní projev. V tomto případě vsadili konstruktéři na kombinaci tlumiče s vidlicí stejné značky, takže jednotky Rock Shox dávající na obou osách zdvih 100 mm si dokonale notovaly, a to jak v otevřeném, tak uzamčeném stavu. Podíl na skvělé akceleraci a velice lehkém jízdním projevu měla kola zapletená na ráfcích ZTR, která spolu s rychlejším obutím Schwalbe občas působila dojmem, jako bychom snad ani nesedlali devětadvacítku. Na rychlý tvrdší povrch ideální společnost, v blátě a na sněhu pak pláště nepředvedly takovou jistotu, ale vzhledem k závodnímu určení kola je to naprosto v pořádku.

V superlativech lze hovořit také o komponentech řazení a pohonu, jejichž hladký a přesný chod byl ukázkový, a totéž platí o brzdách. Shimano se svými krátkými pákami, posilovačem a přesným dávkováním účinku prostě nastavilo laťku hodně vysoko i ve střední cenové kategorii. Šířka řídítek a vlastní gripy ONE nabídly ideální úchop i jisté kormidlování, takže tedy vzhůru do terénu.

Naprostá vyváženost

Vůbec nemáme konstruktérům za zlé, že tento model pustili na trh o něco déle, než se původně čekalo, protože vývoj splnil svůj účel. Když devětčtyřidevítku osedláte, okamžitě si vás získá naprosto přirozeným posedem, šlapáním lehce před sebe a nadbytkem místa nad rámem pro manévrování koleny. Akcelerace s odpružením otevřeným naplno je v sedle jen o lehkém nerušivém pohupování a bleskovém startu kupředu. Obě pevné osy dokonale drží stopu a bike poslouchá každý podnět od řídítek. Lehkost jízdy je naprosto perfektní a srovnatelná s mnohým hardtailem, takže dojem nekazí ani celková torzní tuhost, která patří spíše mezi lepší střed. Švihové pojetí jízdy je přesně to, pro co byl tento bike stvořen, a jezdec mu může opravdu naložit dle libosti, aniž by měl pocit, že jej odpružení okrádá o energii.

Zadní stavba dokonale kopíruje i nejmenší nerovnosti, a jakmile přijde větší ráz, přijde ke slovu progresivnější charakter tlumiče, takže pohltí nerovnost, ale v žádném případě nejde nadoraz a zdvih nepůsobí bezedným dojmem. Spíše je to kombinace citlivého a sportovního nastavení, což je na závodní tratě ideální projev. Navíc nebylo moc znát tuhnutí zadní stavby při silovém záběru do pedálů nebo pod brzdou, stále je dostatečně aktivní, s jen nepatrným pohupováním. Trojice režimů komprese se vzhledem k páčce vespodu neovládá zrovna ukázkově, nicméně devadesát procent jsme jezdili s plně otevřeným tlumičem a jen občas jsme použili střední přitlumený režim. Úplnou blokaci tlumiče jezdec snad ani nevyužije, protože i střední režim je dost utlumený a je vhodný spíše jen pro výjezdy. O citlivosti a vytříbeném projevu vidlice Reba snad ani není třeba psát, dokonalá žehlička s plynulým nástupem progresivity a v případě spurtu či stoupání ze sedla po asfaltu okamžitým lockoutem ovládaným z řídítek. Pevná osa pak v zatáčkách hodně přispěla k přesnému vedení.

Co se ovladatelnosti týče, povedl se konstruktérům dokonalý kompromis, protože kolo jednak dokonale vede stopu, ale zároveň je schopné hbitě měnit směr a proplouvat i uzavřené zatáčky s elegantní lehkostí. Ač XC a maratonský speciál, nemůžeme mu upřít projev trailbiku ve sjezdech a právě v zatáčkách, kde si nechá líbit ostrý náklon a výstřel ze zatáčky pod plným plynem. Úhel vidlice pocitově leží ideálně mezi devětadvacítkovsky ostrým pro točení a dostatečně položeným pro jisté vedení. Strmější sjezdy tak bike absolvuje s jistotou a díky středně dlouhé geometrii nevyžaduje zkušeného pilota, naopak ve výjezdech na něm závodník nebude mít pocit, že by musel těžiště příliš přesouvat dopředu. V obou směrech perfektní vyváženost a navíc kolo neprotestuje ani proti vytažení do vzduchu.

Superior XF 949 bychom si dovolili označit jako ideální maratonskou zbraň se skvělou akcelerací, lehkým jízdním projevem a perfektní ovladatelností. Být zdvih nepatrně vyšší, byl by to zajímavý trailbike, takto je to závodník tělem i duší, navíc s perfektně vyladěným systémem odpružení.

 

Přejdi do fotogalerie kola TUDY

 

Technické specifikace

Rám: Alu X6 Ultralite, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT3

Vidlice: Rock Shox Reba RL, QR15, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT, 24/38

Brzdy: Shimano BR-M615, 180 mm

Řazení: Shimano Deore XT, 2x10

Přehazovačka: Shimano XTR

Přesmykač: Shimano Deore XT

Náboje: ONE Race Ultralight, 15 mm, 142x12 mm

Ráfky: ZTR Rapid, 28H

Pláště: Schwalbe Racing Ralph, 2.25“

Kazeta: Shimano HG-81, 11-36

Sedlo: Fi'zi:k Nisene Mg

Sedlovka: ONE Race

Řídítka: ONE Race

Představec: ONE Race

Hmotnost: 12,85 kg

Cena: 59 990 Kč

 

 

 

 

datum: 22.04.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign