LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Test, Doktrína rychlosti. Felt Doctrine 1

Jen rychlost a výkon, to je doktrína, kterou vyznává model Doctrine 1, jenž získal nový rám a geometrii pro rok 2018, aby nezměněný prošel i letošní sezónou a pro tu příští dostal pouze nový barevný kabát a komponenty. Když je něco dotažené do detailu, tak proč to měnit, dalo by se říct. Zda je tomu opravdu tak, na to odpoví následující test.

Od základu jiný

Předchůdce na karbonovém rámu jsme kdysi testovali a byla to závodní raketa, ovšem tratě jsou těžší, a kolo nemůže být jen rychlé, musí být i obratné, hravé, agresivní. Tohle všechno aktuální rám má, protože dostal položenější hlavu, pevnou boostovou osu, tenčí sedlové vzpěry, kratší zadní stavbu pro lepší točivost a kromě navýšení tuhosti se zlepšila i schopnost absorpce rázů. K tomu kratší představec a máme závodní hardtail, který snese nejpřísnější měřítka a jezdci doslova vykouzlí úsměv na rtech. Rám samozřejmě zdobí masivní hlavová partie přecházející do plynule se snižující horní trubky s obdélníkovou profilací a spodní trubky kruhového průřezu. Přechod spodní trubky do řetězových vzpěr je plynulý a právě kvůli tomu je zde PressFit středové pouzdro. Felt sice více fandí závitovému provedení, ale díky ložiskům uvnitř zde mohli táhnout vlákna do řetězových vzpěr mnohem víc zpříma a tak navýšit tuhost této partie. Řetězové vzpěry pak plynule přechází do nižšího profilu a menších patek, z nichž nahoru vedou tenké sedlové vzpěry. Jejich štíhlý profil zaručuje výrazné tlumicí schopnosti a elegantně vedou po stranách sedlové trubky plynule do té horní. Tenhle detail napojení vypadá skvostně, a pokud bychom na rámu hledali další zajímavé místo, určitě to bude Flat Mount úchyt třmenu zadní brzdy. Ten je na řetězové vzpěře a namísto Post Mountu zde konstruktéři použili standard pro silniční kola a na něm adaptér, usnadňující částečně seřízení díky lepší přístupnosti k montážním šroubům.

 

 

Co se týče současných trendů, rám nese vodítko řetězu na montážních bodech pro přesmykač, takže ten namontovat lze, i když by to byl návrat do historie, ale rám s ním počítá i nenápadným otvorem pod šrouby pro košík, určeným bovdenu či kabelu přesmykače. Veškeré bovdeny a hadice zadní brzdy pak vstupují do spodní trubky otvory za hlavou, kde jsou plastové kryté vstupy.

Osazení sází na dvanáctirychlostní sramovskou sadu X01, brzdy Level a odpružení Rock Shox Sid v boostovém provedení. I když závodníci v depech pospíchají a řeší snadné povolení kol v případě defektu a výměny, tady výrobce vsadil na nižší hmotnost a obě osy kol jsou na imbusový klíč. To je ale jen drobný detail, do něhož si dovolíme rýpnout.

 

Raketa, ale zábavná

Neobratné XC stroje s dominancí jen ve výjezdech dnes nemají šanci a tohle kolo jasně ukazuje trend, kterým se moderní XC ubírá. Testovali jsme dvacítkový rám a 190cm jezdci pasoval dokonale. Optimální délka horní trubky, kratší představec, široká řídítka, překvapivě rozmazlující sedlo Prologo a šlapání mírně před sebe, díky sedlovce s dozadu vyoseným zámkem. Ani milimetr bychom neměnili, posed byl prostě geniální a sžití se s kolem nevyžadovalo ani metr navíc, do ruky padne okamžitě. S prvním záběrem do pedálů je jasné, že tohle není nic pro nedělní výletníky, tohle vás nutí akcelerovat a užívat si neskutečnou míru tuhosti rámu v dokonalé souhře s komfortem, jaký tenké sedlové vzpěry a štíhlá sedlovka nabízejí. Jestliže bylo cílem vyrobit tuhý, lehký a funkční karbonový rám, tak se to povedlo na jedničku. Tohle není tvrdý a lehký karbon, tohle je dokonale fungující celek. Na rovině kolo vybízí k maximálnímu tempu a klidně bychom vpředu vezli 36 zubů namísto 34, i když ve výjezdech je kombinace 34-50 přece jen milosrdnější. Ale ani tady to není nutnost, protože do stoupání se kolu chce, a i když bylo v sedle občas nutné díky mírně vzad posunutému posedu lehce přesunout těžiště na řídítka, kolo nemělo ke stavění na zadní zase tak velkou chuť. Ať už v sedle nebo ze sedla, s odemčenou nebo zamčenou vidlicí, táhlé výjezdy jsou tím, co si jezdec opravdu vychutná.

 

Jenže totéž platí i v opačném směru, kde bychom to od XC kola neočekávali v takové míře. I když není úhel vidlice zrovna trailově položený, obratnost kola a současně jeho poslušnost nabídly projev ne příliš vzdálený některým trailovým hardtailům. Odskočení hrany jen přitažením řídítek zde není problém, stejně jako parádičky ve vzduchu nebo průjezdy klopenek. Všude tam kolo dokonale poslouchá a kratší zadní stavba dovolí i v utažených zatáčkách vystřelit z nich naplno. Ve vyšších rychlostech je pak kolo potřeba lehce krotit, ale nevyžaduje to úplně zkušeného jezdce, prostě maximální vyváženost ve všech směrech.

Ruku v ruce s tím jde i osazení, kde k řazení nemáme jedinou výtku, a totéž platí pro funkci vidlice. Brzdy jsou pak ovládáním a dávkováním přesnější než modely Guide a vpředu je větší 180mm kotouč, takže rovněž pochvala. Výběr plášťů přesně reaguje na to, co se dnes jezdí, Ikony jsou univerzály do suchého i mokrého terénu, které ztrácejí snad jen v blátě, a 25mm šíře ráfků je v případě XC kategorie rovněž odpovídající. Pevné osy pak ve spojení s tuhým rámem přinesly okamžitou odezvu na povely od řídítek i pod těžším jezdcem nebo v zatáčkách pod brzdou.

 

Jízdní vlastnosti se tedy povedly, a kdo umí jezdit agresivně i se sedlem pod břichem a nepotřebuje teleskopickou sedlovku, užije si na tomhle hardtailu každou XC nebo maratonskou trať. Doctrine je opravdovou zbraní pro závodní XC, kde jezdec nechce sahat po celoodpruženém stroji, ale chce mít výkon ve výjezdu a přitom maximum podpory ve sjezdech.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: UHC Advanced Carbon

Vidlice: Rock Shox Sid RL, 100 mm, Boost

Kliky: Sram X01 Eagle, 34 z.

Brzdy: Sram Level TLM, 180/160 mm

Řazení: Sram X01, 1x12

Přehazovačka: Sram X01 Eagle

Kola: DT Swiss M1900, Boost

Pláště: Maxxis Ikon, 2,2“

Kazeta: Sram XG1295, 10-50

Sedlo: Prologo Kappa RS

Sedlovka: Devox Carbon

Řídítka: Devox Carbon, 720 mm

Představec: Devox, 70 mm

Hmotnost: 9,97 kg

Cena: 114 990 Kč

 

 

 

datum: 10.11.19 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign