LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Test, Author Elevation 29

 

Devětadvacítkový elektro-bike Elevation 29 byl pro příští sezónu kompletně přepracován a výsledkem je přesvědčivá kombinace výkonu a terénních schopností. Moderní geometrie s delším předním trojúhelníkem, položenější hlava, kraťoučký představec a parádně zpracovaný rám se středovým motorem a plně integrovanou baterií – tak by mohla znít stručná charakteristika tohoto terénního všeuměla. Slovo integrace zde ovšem nabývá tak trochu nového významu, protože zasazení baterie do spodní trubky působí až nečekaně nenápadně, a neméně zdařilými finesami jsou třeba dobíjecí konektor integrovaný do sedlové trubky nebo spínací tlačítko v té horní. Určitý minimalismus se opakuje u dálkového ovladače přednastavených módů, umístěného v nejtěsnějším sousedství levého gripu, a rovněž pak u miniaturního podsvíceného displeje na řídítkách. Středový pohon Shimano Steps E7000 a veškeré jeho příslušenství jsou zkrátka na nejvyšší úrovni a dokládají, kam se během posledních let posunula vize dokonale fungujícího elektro-biku s čistě terénním určením.

Zpět ale ke kolu jako celku, u nějž byl kladen důraz nejen na dojezd nebo projev sestavy motoru a baterie. Byť jsou toto většinou ta nejčastěji probíraná témata na nejrůznějších e-bikových internetových fórech, konstruktéři naší největší značky jsou si více než dobře vědomi, že stejně nemohou podcenit odpružení, brzdy, sedlo, zapletená kola či výběr plášťů. A právě všechny tyto dílky skládačky nazvané Elevation 29 dotvářejí hodně zdařilý celek, který nás bavil a přesvědčoval o promyšlenosti už od prvních metrů.

 

 

Robustnost a spolehlivost

Již od pohledu je z modelu Elevation 29 znát určité trailové zaměření, a to zásluhou použité geometrie i celkové robustnosti rámu ze slitiny 6061, s hydroformně tvarovanými výraznými profily. Nenechme se proto zmást předním zdvihem „pouhých“ sto milimetrů – Elevation 29 je zde proto, aby rozdával radost z jízdy, a daří se mu to skvěle!

Typickým znakem rámu je především netradiční profilace horní trubky a nám se zamlouvala i kónicky se rozšiřující trubka sedlová. Nemůže chybět „tapered“ hlava s 1,5“ spodním ložiskem, kompletní vnitřní vedení veškeré kabeláže včetně hydrauliky zadní brzdy a nakonec i značně dimenzovaná zadní stavba. Bytelnost řetězových i sedlových vzpěr, v druhém případě se sníženým napojením na sedlovou trubku, je v zajímavém kontrastu s konstrukcí superlehkých závodních XC modelů ze shodné stáje.

Ale nyní již k pohonu, konkrétně ke středovému motoru Shimano řady E7000, doplněnému o 500Wh Li-Ion 14Ah baterii pracující se šestatřiceti volty. Postupná evoluce středových motorů Shimano s sebou každý rok přináší některá zlepšení, a byť v nabídce najdeme ještě silnější, čistě bikovou verzi pohonu s označením E8000, považujeme právě sedmitisícovku v tomto případě za ideální volbu. Samotný středový motor působí kompaktně, pod ním najdeme ne nedůležitý plastový kryt, na levé řetězové vzpěře pak nezbytný snímač a v útrobách šestiúhelníkové spodní trubky zmíněnou baterii. Pokud by zde nebyl použit elektropohon, a jednalo by se o standardní bike, vlastně by nás podobný profil spodní trubky ani moc nepřekvapil. Orientace trailové kategorie na robustnost s sebou v poslední době vedle pevných boostových os či širšího obutí často přináší právě podobně dimenzované konstrukce rámu.

Moderní, nejen čistě terénní e-biky z vyšších kvalitativních pater si v poslední době zakládají na luxusně pojatých detailech, jako je třeba již zmíněné podsvětlené spínací tlačítko zasazené shora do rámu, hned za hlavou. Stejně tak nás přesvědčil zmiňovaný integrovaný dobíjecí konektor, který se podobně jako jeho protikus na nabíječce tváří skoro až nezničitelně a především uživatelsky „blbovzdorně“. Prostě robustní, vodě i nešikovnosti odolná biková technika, a to i v případě jemné elektroniky.

 

 

Jedeme na elektro-vlně

Z hlediska funkce je použitý pohon Shimano kultivovaný a sílu dávkuje tak, že je jízda hodně příjemná, a to v kterémkoli z trojice režimů. Byť ten nejslabší s označením „Eco“ bude někdo možná zprvu považovat za tak trochu zbytečný a slabý, tak ve chvíli, kdy se téměř vybije baterie a systém se automaticky přepne právě do tohoto ekonomického režimu, najednou zjistíme, že zdaleka není až tak nepoužitelný a dokonce i do běžných kopců šplhá celkem obstojně. Nicméně, tak jako tak v běžném provozu budeme nejvíce využívat střední mód „Trail“ a hlavně nejsilnější „Boost. Respektive máme-li naplno využít terénní potenciál kola, bude to právě v nejsilnějším režimu. V něm nejenže letíme do kopců minimálně dvacítkou, ale především takzvaně s prstem v nose pokoříme natolik technické a těžké výjezdy, o nichž se nám a také většině běžných XC závodníků nikdy nesnilo.

Velká kola, přilnavé kevlarové pláště Vittoria Barzo šíře 2,25“, ideálně naladěná geometrie a k tomu pohon, jenž nás vytáhne z téměř jakékoli šlamastyky. V tomto ohledu jsou dobře postavené elektro-biky návykové a Elevation 29 je jedním z nich. Podobně schopný je ovšem také na rychlém točitém singletracku a v zatáčkách obecně nebo ve sjezdech, v nichž se chová spíše jako trailbike a jeho robustnost zde působí velmi uklidňujícím dojmem. Zkrátka stroj, na nějž se můžeme stoprocentně spolehnout a který přejede a projede prakticky vše. Přitom se nám během testů nestalo, že bychom si v terénních zlomech škrtli motorem o zem, v tomto ohledu nejsou obavy na místě.

 

 

Přepínání režimů dvojtlačítkem hned u gripu je ideální, stejně jako přehledný, byť minimalistický displej. Jediné, co nám trochu chybělo, byla možnost současného zobrazení aktuální rychlosti a najetých kilometrů, jinak ovšem displej funguje stejně jako klasický, funkcemi nabitý cyklocomputer. Vedle zmíněné trojice jízdních režimů zde nalezneme funkci „walk assist“ pro přípomoc při vedení kola. Jízdu zpříjemňuje prakticky okamžitý nástup účinku elektromotoru, snímač záběru je nastaven citlivě a totéž platí při vypnutí asistence ve chvíli, kdy přestaneme šlapat. Vše tedy bez zbytečné prodlevy.

Pokud už se přesuneme k námi najetým objemům na jediné nabití, tak první jízda byla převážně po městě, přesněji po pražských kopcích vesměs mimo centrum. Od začátku jsme měli aktivovaný pouze režim Boost a baterku jsme vůbec nešetřili. Jinými slovy, naše jízda nebyla ani trochu ekonomická a výsledkem bylo 58 kilometrů. První dílek z piktogramu baterie na displeji zmizel po 14 kilometrech, další se odkrojil na 25. kilometru, následný na 36. a další na 48. kilometru. Ke konci cesty přišel ke slovu již terén a na 53. kilometru se automaticky aktivoval režim Eco, na nějž jsme dali ještě zbylých pět kilometrů, částečně do kopce, než došlo k úplnému vybití.

Druhý den byl naplánován opět neekonomicky, tedy znovu pouze na nejsilnější režim Boost, ale tentokrát cca z devadesáti procent v terénu, kdy jsme doslova vymetli všechny delší a těžší výjezdy v našem okolí. Výsledkem bylo 32 kilometrů velmi rychlé jízdy, s využitím maximálního trailového potenciálu kola, a to pod více jak devadesátikilovým jezdcem.

Poslední den testování znamenal pro nás o něco nudnější soužití s Elevationem 29, ale muselo to být – tentokrát kombinovat režimy Eco a Trail, hlavně se však nenechat unést vrozenými dovednostmi kola nejen v dlouhých výjezdech. Výsledných 91 kilometrů považujeme za velmi dobrý výsledek, protože terén činil přibližně polovinu z celé porce, byť jsme se snažili volit spíše klidnější profil bez extrémů, hlavně těch směrem nahoru. Musíme ovšem přiznat, že občas nebyla jízda stoprocentně ekonomická a mód Trail namísto Eco jsme množná aktivovali o něco častěji, než jsme si před vyjížďkou předsevzali. Tím chceme naznačit, že stokilometrový nájezd určitě není u Elevationu 29 nereálný, budeme-li volit jednotlivé módy s rozmyslem.

 

 

Detaily dotváří celek

Celková hmotnost elektrokola 21,7 kilogramu patří k lepšímu průměru své kategorie a třeba u přední vidlice je použití lehkého vzduchového topmodelu značky RST vyloženou výhodou. Nejen kvůli samotnému odlehčení, kdy předek kola přece jen trochu vybízí k nadhazování na překážky či k odskakování terénních hran – byť je třeba počítat s nutností o dost silnějšího zatažení za řídítka než na standardním „ne-elektro“ trailbiku. Hlavně však vidlice pracuje luxusně z hlediska vnímavosti vůči malým nerovnostem i v otázce reálného využití zdvihu. Jediné, s čím jsme se zatím úplně nesžili, je tvar páčky jejího dálkového lockoutu na řídítkách, ale to je vyložená drobnost.

Jak jsme nastínili už v úvodu, podobně dobře zvoleny byly třeba i čtyřpístkové kotoučovky TRP Slate 4, které svým výkonem a nevadnoucím projevem perfektně seděly právě k čistě terénnímu elektrokolu. Pochvalu zasluhují příjemné gripy a maximálně pohodlné sedlo, mimochodem speciální „e-bikové“, za které se kolo i dobře zvedá do vzduchu – třeba při nakládání na záďový autonosič. Plná integrace baterie s sebou přináší výhodu snadné montáže klasického košíku na láhev na sedlovou trubku, takže při elektro jízdě již nejsme odkázáni na camelbak. Přítomnost stojánku na levé palce, přesněji na integrovaném úchytu, může působit v terénu trochu nepatřičně, nicméně případné odmontování je záležitostí okamžiku, a především nás překvapilo celkové dimenzování stojánku, který při jízdě nerušil. Je to však záležitost priorit, zda jsme e-cykloturisté či drsní elektro bikeři. Každopádně pro obě tyto skupiny bude Author Elevation 29 s cenovkou 79 990 korun ideálním společníkem.

 

Fotogalerie kola ZDE

Technická specifikace 

Rám: double butted hydroform. dural 6061

Vidlice: RST F1RST 29 15 TRL, 100 mm

Motor: Shimano Steps DUE-7000, 250 W

Baterie: Shimano BT-E8035 Li-Ion, 36 V, 14 Ah, 500 Wh

Displej: LCD SC-E7000

Převodník: Shimano Steps E8000, 38 zubů

Brzdy: TRP Slate 4, 180 mm

Řazení: Shimano Deore (10)

Přehazovačka: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG-50 11-36 (10)

Náboje: Author Helium 15 / Xenon 12

Ráfky: Author E-Krypton 29

Pláště: Vittoria Barzo kevlar 2.25”

Řídítka: Author, 720 mm

Představec: Author dural

Sedlovka: Author dural

Sedlo: Author E-Mode

Hmotnost: 21,7 kg (vel. 19“)

Cena: 79 990 Kč

 

 

datum: 06.12.19 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign