LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Šperk na bezdušáky

To, že má značka Topeak v nabídce celou řadu propracovaných multiklíčů není žádné překvapení, ale pokud jste příznivci minimalismu, luxusního provedení a hlavně vozíte bezdušové obutí, tak vás šperk v podobě zlatého multiklíče Topeak Tubi 18 určitě nadchne.

U multiklíčů dnes proti sobě částečně stojí minimalistické rozměry s potřebou implantace nýtovače, hlavice na CO2 bombičku nebo jiných nadstavbových nástrojů do jednoho klíče. Nikdy nelze udělat jeden klíč se všemi nástroji bez toho, že to bude na úkor rozměru či hmotnosti nebo plné funkčnosti, s tím je třeba počítat. Testovaný multiklíč Tubi 18 za 1199 korun kombinuje základní cyklistické nástroje s těmi pro opravu bezdušového pláště, což je celkem ojedinělé a spíše se setkáváme se samostatným řešením pro bezdušáky, než implantovaným do multiklíče. V tomto případě se to ale podařilo vyřešit prakticky co do skladnosti, tak naprosto fantasticky i co se týká manipulace s nástroji a samotné funkce.

 

 

Tělo klíče má hliníkové bočnice s nízkým 12mm profilem, celkové rozměry klíče jsou pak 76 x 41 x 18 mm při vynikající 124g hmotnosti. Tady se vyloženě hrálo na minimalismus v kombinaci s praktičností, což dokládá i výčet nástrojů zahrnující imbusy 2, 2.5, 3, 4, 5 a 6 mm, dále torxy T10, T15, T25, křížový šroubovák a hlavně pak nástroje pro opravu bezdušového pláště. V 6mm imbusovém klíči je nasazena zátka proti úniku vzduchu, která se vloží do místa defektu, aby se rychle zamezilo ztrátě tlaku. Plastová schránka ve zlatém pouzdře pak ukrývá standardní knoty s délkou 50 mm a 3,5mm průměrem, doplněné o kovový „stopper“ pro jejich instalaci příliš hluboko. K nasunutí knotů do pláště slouží klasická vidlice v hodně odolném provedení, vybavená na těle hrubší „rašplovací“ plochou pro vyčištění otvoru. Zásadní pro plnohodnotnou funkci je mechanické zajištění vidlice proti sklopení a stejné zajištění funguje na opačné straně nástroje i pro čepel s pilkou a ostřím, určenou pro odříznutí knotů. Detaily naprosto dokonale promyšlené a hlavně precizně zpracované, což jsme ocenili při práci.

 

 

Manipulace s nástroji je díky rozměrům těla a oblým hranám bočnic naprosto příkladná a rozměry jednotlivých nástrojů z chrom-vanadiové oceli nabídly dostatečnou sílu pro utažení či povolení spojů. Sice chybí osmička imbus na šroub klik, ale to už si trochu vymýšlíme. Hodně dotažené šrouby na osách klíčů sice ze začátku ztěžují vyklápění jednotlivých nástrojů, ale vše si postupně sedlo a nehrozí tak jejich nepříjemné viklání. Jako multiklíč tedy precizní klasika v designově vyšperkovaném provedení. To hlavní, co jsme ale testovali, byly nástroje pro bezdušák a tady musíme jen chválit, protože skloubit malé rozměry s potřebou velké síly pro aplikaci knotu do malého otvoru v plášti, není zrovna jednoduchý úkol. Plastový trn stačí jednoduše natlačit do otvoru, pak nachystat vidlici se samočinným zajištěním proti sklopení, vytáhnout trn a rašplí na vidlici otvor vyčistit a rozšířit. Následuje opět trn do otvoru, nasazení „stopperu“ na vidlici, nasunutí knotu do vidlice a pak už zase vytáhnout trn a jen nasunout knot do pláště. Díky tělu multiklíče máme v dlani dokonalou oporu pro silové nasunutí knotu a zásluhou „stopperu“ je knot adekvátně hluboko a přitom se neztratí uvnitř pláště. Už jen vytáhnout vidlici bez knotu a jeho vyčnívající konce zaříznout čepelí, která má rovněž mechanickou pojistku.

 

 

Výše zmíněné funguje perfektně a chválíme klasické provedení knotů s hodně lepivým povrchem, který se v plášti dobře uchytil, navíc knoty lze postupně doplnit jakýmkoliv běžným a cenově dostupným provedením s délkou upravenou na rozměry pouzdra.

Jistě, samostatná velká sada na bezdušáky v krabičce bude na práci pohodlnější kvůli rychlejšímu vyjmutí nástrojů z obalu, tady se vše musí vyklopit nebo vysunout z bočnic, ale to je prostě multiklíč a pokud chceme minimalistické rozměry, tak jinak nelze. Tady se ale celkové rozměry klíče nijak nepodepsaly na celkové jednoduchosti operace, protože ta byla naopak ve výsledku stejná, jako při použití rozměrných nástrojů, které bychom jen stěží chtěli vozit v kapse na zádech nebo podsedlové minibrašně. Topeak prostě umí.

(už)

 

 

datum: 21.09.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign