deluxe-cycling
katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Servis odpružených vidlic Rock Shox

V dalším pokračování našeho servisního seriálu o vidlicích se podíváme na průkopníka odpružení, značku Rock Shox. Její vidlice RS 1, byla první sériově vyráběnou odpruženou vidlicí. Značka v minulosti postupně přiváděla na svět originální technická řešení, zvětšovala zdvihy, v polovině devadesátých let patřila k nejrozšířenějším, aby následně lehce ustoupila do ústraní.
Po spadnutí pod křídla značky Sram se však Rock Shox navrátil do světa bikingu v plné síle, aby předvedl své nové freeridové modely Totem, vylepšené systémy tlumení Mission Control, a navázal tak na slávu legendárních vidlic Boxxer a Judy, které jsou mimochodem stále v nabídce. Vidlice Rock Shox zahrnují jak typy pro rekreační ježdění, tak modely pro závodní XC, freeride nebo sjezd. Několik systémů tlumení a pružení pak vyžaduje vždy specifický přístup k servisu.

Kompletní informace jsou na stránkách dovozce www.cyklozitny.cz. Na stránkách firmy Sram je pak o vidlicích Rock Shox spousta dalších materiálů. Není tajemstvím, že jedním z testerů a konstruktérů vidlic Rock Shox je první mistr světa ve sjezdu Američan Greg Herold, s nímž jsme měli tu čest dané vidlice otestovat a pořádně provětrat po svazích v rakouském Saalbachu. Takže vzhůru do servisních podmínek Rock Shox.

Co nám řekl dovozce
Jaká je servisní perioda u vašich vidlic, co se týká výměny oleje? Záleží to na počtu odježděných hodin nebo na stylu jízdy, mytí kola, počasí?
Rozepisovat se dopodrobna by zabralo příliš místa, navíc vše obsahuje návod na vidlice RockShox, který je ke stažení na našich stránkách www.cyklozitny.cz, tam lze nalézt většinu odpovědí, které zákazníci většinou s odložením záručního listu posléze postrádají.
Je třeba preventivně servisovat či měnit ve vidlicích něco jiného než olej?
Ano, pro zajištění bezchybné funkce je třeba provádět roční servis, kde se kromě oleje mění i stírací a těsnící kroužky.  
Vyžadujete u nových vidlic například garanční prohlídku po určitých kilometrech, nebo je vše jen na zákazníkovi?
Ano, garanční prohlídka je povinná po 300km nebo 30 dnech od koupi vidlice.
Kde si mohou majitelé vašich vidlic nechat servis udělat, zajišťujete jej kompletně sami, nebo lze vidlici svěřit specializovanému servisu, který tuto značku prostě jen „umí“, nebo máte po republice specializovaná servisní centra?
Máme síť autorizovaných servisních center (RockShox centra). Jejich seznam je na www.cyklozitny.cz, sekce RockShox centra. Je jich asi třicet a jsou po celé republice, takže jejich dostupnost by neměla být problémem.
Na co konkrétně by se měli majitelé vašich vidlic zaměřit při preventivních kontrolách a domácím servisu?
Také vyplývá z návodu, obecně je potřeba udržovat vidlici čistou, hlídat případná poškození a mít v ní správný tlak.
V případě poškození vidlice se mají majitelé vidlic této značky obrátit na vás jako dovozce, nebo na obchod kde vidlici zakoupili?
S problémem či reklamací by se měli obracet na obchod, kde vidlici zakoupili, ten to pak pošle přímo nám nebo rovnou přímo na nás.
Kdo zajišťuje servis vidlic této značky, které byly zakoupeny s novým kolem?
Pro tyto vidlice to zajišťují jak námi proškolená RockShox centra, tak náš servisní technik.
Může se absence servisu či neodborný zásah promítnout do případné reklamace poškozené vidlice? 
Ano, samozřejmě. Reklamace může být neuznána z důvodu neodborné nebo nedostatečné péče, takže určitě nedoporučujeme pokoušet se doma vidlici neodborně rozdělávat.
Existují omezení pro používání vidlic, která by mohla ovlivnit reklamaci v případě poškození?
Kromě modelů World Cup, které jsou určeny pro závodní použití, se s vidlicemi Rock Shox nesmí závodit.
Pokud si zákazník nechá vyměnit olej bez dalších dílů, na kolik jej to zhruba přijde?
Samostatně se výměna maziva nedělá (kromě systému Speedlube, což zabere asi 10minut).
Výměna oleje je součástí repase, cena maziva je 130-150 Kč a výměnou se stráví asi 20 min  práce. Celková doba repase je potom zhruba hodina.
Cena za hodinu práce v RockShox centrech by neměla překročit  500Kč s DPH za hodinu.
Může majitel vidlice použít neoriginální olej, aniž by to mělo vliv na chod vidlice?
Nemůže, chod vidlice pak nebude takový, jako s originální náplní.
Pokud vidlice získá provozem vůli v pouzdrech, lze to opravit a kdo toto zajišťuje, případně jakou částku to představuje?
Ano, opravit to lze, a to v síti RockShox center. Cena se odvíjí od druhu vidlice, materiál cca 500 korun, práce pak záleží na hodinové sazbě daného servisu.
Jsou některé modely vašich vidlic omezeny použitím maximálního průměru kotouče, např. jen 160 nebo 180 mm?
Rock Shox to přímo neomezuje, ale záleží na soudnosti majitele, zda použije na lehkou vidlici pro XC sjezdový 203 mm kotouč. Hrozící nebezpečí větší páky při extrémním zatížení je zřejmé. Rychlejší opotřebování kluzných pouzder je pak prvním průvodním jevem.
 Lze nechat vyměnit například sloupek vidlice za delší, pokud je nalisován a neztratit přitom záruku?
Nelze, vidlice Rock Shox pro to nejsou určeny a hrozí případná ztráta záruky a navíc možnost poškození korunky.
Jak je to s dostupností náhradních dílů na starší vidlice, jak výrazně se obměňují díly vidlic?

Výrobce zajišťuje výrobu náhradních dílů pouze 3 roky zpět, takže na starší vidlice je to jen o zásobách daných servis center či dovozce. Díly shodné se současnými jsou k dispozici déle.

(UŽ)

 
 
 
 
 
datum: 17.10.07 - kategorie: Odpružené vidlice

Komentář:

 1. [1] Bimbo

  Bohužel na www stránkách se mi už tři mesíce nezobrazuje možnost stáhnout návod jen návod k ovládání vidlic. Chtělo by to občas nějakou kontrolu. Před půl rokem návod bez problémů stažen v dnešní době vůbec nefunguje.

  07.11.07, 15:20:34
 2. [2] Papa

  Taková snůška reklamních keců v tzv. seriozním rozhovoru se jen tak nevidí. By mě zajímalo, kdo ten rozhovor od Žitnýho dělal?

  28.02.08, 09:09:01
 3. [3] kany

  Dobrý den,

  váš názor Vám samozřejmě nelze vzít, ale můžete prosím konkretizovat, jaké pasáže v rozhovoru považujete za snůšku reklamních keců? Já si článek opět přečetl a nějak žádné nemohu nalézt.

  Kany - Cykloservis

  28.02.08, 09:19:48
 4. [4] Ivan

  Mně připadá jako hloupost ta pasáž o tom, že se na jiných vidlicích než WC nesmí závodit. Když si to p.Žitný myslí - je to jeho věc, ale redaktor z něj měl dostat důvod.
  Podle mne jsou WC varianty konkrétního modelu odlehčené, a proto robustnější, těžší, nižší modely mnohdy snesou větší (nebo dlouhobobější) zatěžování.
  Pokud se mýlím, rád se nechám poučit. Nebo podle regulí světového poháru musíte mít vidlici (např. Reba) World Cup a s jinou tam nikoho nepustějí, máte-li verzi Team - máte šanci se dostat do týmu - ale ne k závodům a když máte Race - tak můžete závodit individuálně (ale ne v žádném týmu)?

  28.02.08, 10:42:22
 5. [5] kany

  Původně jste článek napadl, že to je snůška reklamních keců. Takže ono jde už o něco jiného. Které vidlice jsou na závodění a které ne ( ve spojitosti s reklamacemi)neurčuje pan Žitný, ale přímo Rock Shox. Žitný může asi jen věci posunout. V tom případě se obraťte se svým názorem přímo na ně. S nikým jiným o tom nemá cenu diskutovat.
  A redaktor (Jiří Uždil) z něj rozhodně názory podobné, které uvádíte, nechtěl tahat, protože to není smyslem série článků o reklamacích a technické údržbě jednotlivých značek vidlic.
  Jaké vidlice snesou jaké zatížení je na diskuzi. Rock Shox samozřejmě provádí testování a tak asi ví, proč tomu tak je. Mohou v tom být samozřejmě i obchodní důvody. Ale to všechno by vám vysvětlil zástupce u nás, tedy pan Žitný. Teď jsem mu telefonoval a sdělil mi, že reklamaci u vidlice, která byla poškozena při závodě z hlediska funkčního uznávají u vidlic nejníže do modelu Reba Team. V článku to je tedy nepřesně, ale za to redaktor nemůže, protože napsal pouze to, co mu bylo řečeno. To se občas stává a není možné to ovlivnit. Těžko redaktora napadne si přímo u Rock Shoxu takovéto jednoduché informace ověřovat, jestli se dotyčný, který to řekl, nespletl. Kany

  28.02.08, 12:59:32
 6. [6] Ivan

  Já jsem žádný článek nenapadl, zjevně ho napadl nějaký Papa. (ale třeba jsem špatně zařadil svůj příspěvek)

  Jestli je redaktor trochu v obraze, tak se snad může při rozhovoru zeptat i na nějakou nejasnost. Jinak můžete přetiskovat reklamní infoletáky výrobců bez vložených "dotazů".

  Jak v servisu poznají jestli byla vidlice na závodech (případně jaké disciplíně) o tom mám vlastní úsudek a věřte mi, že p.Žitnému kvůli tomu volat nebudu.

  Věřte mi, že to chce trochu nadhledu a veselou mysl!

  28.02.08, 13:18:22
 7. [7] kany

  Zřejmě jde o řazení příspěvků:)
  Redaktor je velmi v obraze a při rozhovoru položil několik jasných dotazů, které jsou z článku patrné. Že mu někdo odpoví blbě nemůže tušit. Zvláště při tak jasné odpovědi na jednoduchou otázku. Struktura seriálu článků byla jasná. Cílem bylo podat stručné a jasné informace uživatelům vidlic, aby se mohli zorientovat. To seriál článků, podle ohlasů, splnil.
  Veselou mysl v redakci máme. Spíše více, až to je někdy na škodu:))A bez nadhledu k cyklistické problematice bychom snad byli i mrtví:)

  kany

  28.02.08, 13:54:51
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign