LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

POC Axion Spin

Trail a enduro přilba Axion Spin je jednou z novinek POC 2020. Do segmentu pro tvrdší a techničtější ježdění přináší prakticky všechny konstrukční prvky typické pro topmodely švédského výrobce, ovšem v cenově o něco dostupnějším podání, přičemž jakékoli kompromisy bychom zde hledali marně. Axion Spin je zkrátka typický POC – velmi pevná a bezpečná helma s řadou unikátních prvků, k tomu výborně odvětraná a s příznivou hmotností.

Tvarem s nadstandardně hlubokým skeletem a prodloužením na zátylku navazuje Axion Spin na to nejlepší, na co jsme z nabídky POCu zvyklí. Také nezaměnitelný design s typickým tvarem průduchů nás odkazuje na vrcholné modely značky. Celkem osmnáct otvorů nabízí více než dostatečnou ventilační plochu, přičemž ještě důležitější je zde vnitřní propojení průduchů zajišťující proudění vzduchu kolem naší hlavy. Toto je prvek, který mnozí výrobci u svých robustnějších modelů podceňují, testovaná helma je však z hlediska odvětrání plně srovnatelná s lehkými, na pohled ještě daleko „děravějšími“ XC modely.

 

Jedním z nejdůležitějších prvků je patentovaná technologie minimalizující poranění krku při pádu. Jedná se o odtrhávací vrchol celé čelní/horní skořepiny, přesněji se po nárazu helmy na překážku odtrhne vnější skořepina od vnitřní, které se po sobě svezou skoro jako na skluzavce, čímž je výrazně sníženo trhnutí hlavou a posléze krkem v okamžiku nárazu. Vlastně se jedná o podobně promyšlené řešení, jaké nabízí již dobře známý vnitřní systém MIPS – jen se v tomto případě nachází vně přilby. Značce POC patří za podobné technologie palec nahoru, což se týká i koncepce výstelek SPIN, tedy „Shearing Pad Inside“, nebo konstrukce štítku „Break Away System“. Ten se po nárazu, nebo třeba při zavadění o větev, vyhne směrem vzad a předejde také trhnutí hlavou a krkem. Štítek zde využívá bytelný polohovací mechanismus se čtveřicí různých pozic.

Uvnitř přilby nalezneme minimalistické výstelky a především „360 Fit System“ dovolující velmi široký rozsah nastavení pro konkrétní obvod i tvar hlavy. Vnitřní čelenka je uchycena ke skeletu na bocích čela a je tvarově hodně poddajná. Vzadu můžeme výšku seřizovacího mechanismu ladit ve vertikálním směru v rozsahu přibližně tří centimetrů, a sice ve třech přednastavených pozicích. Propracovaný je systém upínacích řemínků s možností širokého rozsahu regulace, ale především s jistým usazením, kdy plastové dílce dostávají přední a zadní řemínky dále od sebe, aby vůbec nedocházelo ke kontaktu s uchem.

 

Hloubka a vnitřní tvarování skeletu, ideální rozmístění výstelek a poddajnost minimalistické celoobvodové čelenky – to vše se promítlo do extra vysoké porce komfortu. V tomto ohledu se jedná o jednu z nejpříjemnějších a nejlépe padnoucích přileb na trhu, pakliže tedy nedisponujeme výrazně „nekonfekčním“ tvarem hlavy. Také trojice velikostí – XS/S (51 – 54 cm), M/L (55 – 58 cm) a XL/XXL (59 – 62 cm) nabídne více než dostačující rozsah.

Celková konstrukce přilby je bohatě dimenzovaná a nabízí výrazné deformační zóny, také celoplošná skořepina s výrazným přesahem do útrob skeletu slibuje vysokou pevnost. Tato naddimenzovanost, pro Švédy tak typická, se nepromítla do jakékoli nadváhy – hmotnost 305 gramů považujeme za příznivou hodnotu a díky dokonalému usazení na hlavě působí Axion Spin při celodenní jízdě ještě lehčím dojmem. Přitom spodní hrana skeletu zasahuje na bocích až těsně nad uši, vzadu až hluboko na týl a vpředu jen lehce nad obočí – maximální důraz na bezpečnost je patrný z každého záhybu. Současně však spodní hrana skeletu na čele a ani stavitelný štítek jakkoli neomezují ve výhledu. Vše promyšleno do detailu, takový je nový trail-endurový POC s cenovkou 4190 korun.

(kad)

 

 

datum: 29.09.20 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign