LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Pedály KEO by Nexelo

U značky Nexelo jsme si zvykli, že nabízí solidní produkty za dobré ceny. Nicméně nášlapné silniční pedály, které vidíte na fotkách a jež jsme dlouhodobě otestovali, šly ještě dále a z našeho pohledu se jedná o zdařilou variaci na téma Look Keo. Z hlediska funkce, hmotnosti či životnosti jim nelze cokoli vytknout a najeté více jak čtyři tisíce kilometrů se na jejich stavu prakticky nijak nepodepsaly. Tedy jak na kondici ložisek, tak na celkovém opotřebení zadní zarážky či nerezové opěrné plochy. Za 1359 korun nepatří tyto silniční pedály systému Keo k těm úplně nejlevnějším na trhu, současně si ale zachovávají lákavý poměr cena/výkon. Využívají totiž v dané cenové hladině nadstandardní karbonové tělo, podílející se na příznivé hmotnosti páru 259 gramů. To je mimochodem ještě o jedenáct gramů méně, než udává výrobce. Zároveň však můžeme počítat s vysokou tuhostí konstrukce i odolností povrchu použitého materiálu, jenž výrobce označuje jako HIPAC karbon.

 

Samotné rozměry pedálu 82 x 92 mm nejsou až tak podstatné, mnohem důležitější je vzdálenost mezi osou a chodidlem, zajištěná výškou těla v místě pod nerezovou kontaktní plochou. Zde se podařil velmi dobrý kompromis mezi nezbytnou výškou těla a praktickým, co nejodolnějším provedením osy a ložisek. Osy z chrom-molybdenové oceli do klik dotahujeme 8mm ibusem. Dvojitá zapouzdřená ložiska LSL jsou do těla pedálu usazena shodným systémem, jaký používá například Shimano, kdy tuto konstrukci považujeme za nejlepší pro snadnou rozborku a servisovatelnost. K vyšroubování osy s ložisky poslouží shodný klíč s vnitřním drážkovaným osazením, jaký používáme například pro bikové pedály PD-M520. Po několikaletém provozu proto stačí, stejně jako u zmíněného Shimana, pouze vyšroubovat osu s ložisky, do útrob pedálu dát plastické mazivo a následně sestavu osy s ložisky opět zašroubovat na své původní místo – tím se vytlačí veškeré případné nečistoty z ložisek a vše se dokonale promaže. Jednoduché a dokonale funkční. To samé platí o snadném seřizování předpětí pružiny zadní výklopné zarážky pedálu.

 

 

Jediné, co je na testovaných pedálech mírně atypické, je konstrukce zarážek, tedy kufrů. Ty jsou sice plně kompatibilní se systémem Look Keo, ovšem u Nexela jsou kufry složeny z dvojice samostatných, do sebe zasazených segmentů ve stylu puzzle, přičemž přední a zadní kontaktní části zarážky jsou z vysoce kluzného bílého plastu na bázi silonu. Právě tento detail nejenže snižuje sílu potřebnou k vystoupení z pedálu, ale rovněž zvyšuje životnost karbonového těla. Spodní koncové plochy kufru, vyrobené z měkčeného šedého plastu, se inspirovaly u originálního Keo Grip, neboť chrání samotný kufr při nezbytně nutné chůzi a taktéž snižují riziko uklouznutí. Sériově dodávané zarážky nabízejí boční výkyv 4,5°, což je pro hobby silničáře optimum – byť osobně máme radši pevnou pozici kufru v silničních pedálech, ale každý má v tomto směru odlišné preference.

 

 

Z hlediska funkce se jedná o klasiku Keo, nabízející velmi dobrý přenos energie, snadné našlápnutí a lehké, dokonale čitelné vycvaknutí z pedálu. Seřizování předpětí vypínací pružiny je zde v nadstandardním rozsahu, takže si své optimum naleznou jak začínající silničáři s nulovými zkušenostmi s nášlapnými pedály, tak i siloví sportovní jezdci či závodníci, kteří se ve spurtu potřebují spolehnout na extra pevné spojení tretry s pedálem. Ve všech těchto ohledech nelze mít ke karbonovým pedálům Nexelo připomínku a taktéž nezvyklá segmentová konstrukce kufrů se ukázala jako zcela bezproblémová. Snad jediné, co zde oproti originálnímu kufru Keo Grip trochu schází, je střední pryžový výstupek vymezující minimální vertikální vůli, nicméně jde spíše o zvyk než o cokoli nepříjemného. A pokud někdo bude vyžadovat nulovou boční i svislou vůli, může po opotřebení kufrů Nexelo sáhnout po provedení bez vůle, ať už originální Look, či po některém z neoriginálních, například od značek Wellgo nebo Roto.

 

Výrobky Nexelo dodává na trh: www.cyklosvec.cz

(kad)

 

 

datum: 30.07.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign