LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Momentový klíč Topeak Torqbox X

Abychom byli přesnější, nejde o moment strávený s nějakým produktem značky Topeak, ale o dotahovací moment, jehož přesné hodnoty v rozmezí 2 až 6 Nm lze dosáhnout s klíčem Topeak. Přesněji s momentovým klíčem Nano Torqbox X, jenž umí ve spolupráci s obyčejným 5mm imbusem, případně vlastní Topeak ráčnou, dotahovat šroubové spoje na odpovídající sílu.

 

 

Skoro to letos vypadá, že netestujeme nic jiného než momentové klíče, protože jsme měli jak srovnávací test několika z nich, tak nedávno test klíče určeného pro dodržení jedné konkrétní hodnoty dotahovacího momentu. Takový klíč Topeak rovněž umí, jde o malé provedení Nano Torqbox 4 nebo 5, tedy pro dotahovací momenty odpovídající číselnému označení. Takové klíče jsou cenově dostupnější, ovšem nejsou tak univerzální, takže za nás bychom pro širší využití dali přednost testované verzi X. Tu jsme vyzkoušeli v samostatném provedení bez ráčny, kdy je v plastové krabičce za 1199 korun jak samotný klíč, tak pětice bitů, konkrétně imbusy 3, 4 a 5 mm, doplněné torxy T20 a T25. Klíč tvoří ocelové tělo připomínající špičku nábojnice, na jedné straně s otvorem na 5mm imbusový klíč a na opačné se šestihranem pro nasunutí magneticky zajištěných bitů. Ovládání 5mm imbusem může být nahrazeno i vlastní ráčnou Topeak Nano Torqbar, s níž je celý komplet o tři stovky dražší. Pro využití v dílně nebo spíše na cestách ale postačí 5mm imbus nebo multiklíč, jenž lze zajistit třeba gumovým poutkem k plastové krabičce s momenťákem. Odpovídající bit se nasadí do klíče, druhý konec se nasadí na imbus multiklíče a pak už jen dotáhneme šroub na odpovídající hodnotu v rozmezí 2 až 6 Nm, které jsou po jednom newtonmetru vyznačené na černé ploše klíče. Pro dotahování se postupně navzájem pohybují silnější stříbrná a černá část se stupnicí proti rysce na tenčím konci černé části, takže je dobře vidět, jaké hodnoty dotažení jsme právě dosáhli. Žádné cvaknutí, žádná mechanická pojistka, jen optická kontrola s včasným ukončením dotahování. Přetažení přes maximální hodnotu 6 Nm by mohlo poškodit klíč a totéž může nevratně způsobit snaha povolit šroub prostřednictvím klíče. Je pouze jednostranný pro dotahování, nikoliv pro povolování, to je důležité upozornění.

 

 

Za nás je to velice praktický kousek s dostatečným rozsahem pro ty nejcitlivější spoje, který se vejde i do batohu. I když vozit s sebou pro přesné nastavení sedla a dotažení objímky někde v terénu 130 gramů vážící komplet asi nebude úplně praktické. Klíč je přece jen kouskem oceli, rozhodně to není žádná pouťovina, takže spíš zůstane v dílně nebo v bedně s nářadím, kterou vozíme na cesty s kolem či na závody, tam bude jeho pravé místo.

(už)

 

datum: 06.10.20 - kategorie: Nářadí
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign