LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Megatest maziv

Bláto, sníh, déšť nebo sůl na silnici a k tomu všemu ještě šmír, písek a další agresoři, kteří se s chutí zakousnou do každého milimetru namazaného i suchého řetězu. Jízda v mokrém prostředí má své nároky na materiál a také ochranné prostředky, z nichž maziva na řetěz jsou těmi nejvíce používanými.

Megatest cyklistickych maziv

Dříve než vás seznámíme s naším téměř laboratorním testem jedenáctky maziv na řetěz určených do mokrého prostředí, začněme od základu. Tedy rozdělením maziv na ta do suchého a do mokrého prostředí a jejich hlavními odlišnostmi. Obecně jsou maziva do suchého prostředí řídká a rychleji vysychají, aby nedocházelo k nabalování nečistot na řetěz a vzniku „brusné pasty“. Naproti tomu maziva do mokrého prostředí mají větší podíl lepivých složek a zůstávají více na povrchu řetězu, kde nabalují nečistoty, nicméně právě kvůli lepivosti vydrží v mokrém prostředí déle.

Pro náš test jsme vybrali jedenáct maziv určených na řetěz používaný v mokrém prostředí. Všechna v praktickém balení s kapátkem, což se velice osvědčilo při aplikaci na jednotlivé články řetězu. Jedinou výjimku tvoří mazivo WD40 ve spreji, které jsme se rozhodli vyzkoušet jako zástupce standardního vybavení domácí dílny a jakési univerzální náhrady, když není po ruce speciální mazivo. Celý test spočíval v dokonalém odmaštění jednoho celistvého kusu řetězu Sram PC 971 prostředkem Bike WorkX Bike Cleaner a následně ještě dokonalé proprání v technickém benzinu a opětovném odmaštění prostředkem Bike Cleaner. Rozpuštění starých maziv a jejich odstranění tak bylo dokonalé, poslední „praní“ už po sobě nezanechalo žádné znečištění roztoku. Takto očištěný řetěz jsme roznýtovali na dvanáct dílů a ty postupně dokonale ošetřili jednotlivými mazivy. Vzhledem k testování celého povrchu řetězu jsme každý kousek ponořili do maziva nalitého v malé misce, aby mazivo zateklo do všech článků a utvořilo i celistvý film na povrchu řetězu. Rozdíly v hustotě jednotlivých maziv byly až neuvěřitelné a zatímco některá maziva měla hustotu téměř odpovídající vodě, například ProGold, jiná se po stěnách misky sotva pohybovala a museli jsme řetěz máčet déle (Joe’s Road).

Misku jsme samozřejmě před nalitím nového maziva a ošetřením dalšího kousku řetězu vytřeli a odmastili opět Bike Cleanerem. Již namazané kousky řetězu putovaly postupně do příslušných skleniček se solným roztokem. Ten jsme vyrobili jednoduše rozpuštěním 250 g soli ve vodě a následně rozlitím roztoku do všech skleniček, aby byla zaručena jeho stejná koncentrace. Každý kousek řetězu putoval do roztoku namazaný a neotřený hadříkem, což je třeba proti standardnímu postupu mazání řetězu výrazný rozdíl. Při běžném ošetření řetězu by mělo dojít po namazání a zatečení maziva do všech článků k setření přebytků na vnějších plochách řetězu, aby nedocházelo k nabalování nečistot. Náš test se ale zaměřil na ochranu řetězu mazivem v solné lázni samostatně a nabalování nečistot jsme si nechali na druhou část pokusu. Některá maziva tedy zanechala na povrchu řetězu hodně silnou vrstvu, pozorovatelnou i během pokusu. Pro srovnání jsme ponechali dvanáctý kousek řetězu nenamazaný, aby bylo možné srovnat rychlost postupu koroze bez použití maziva.

Jak to vidí odborník?

Než ale přistoupíme k samotnému průběhu testu, jednotlivým porovnávaným mazivům a výsledkům, podívejme se trochu blíže do tajů funkce a principu maziv. Ty nám přiblíží Zdeněk Nacházel z firmy Nacházel Bike Products, která vyrábí jednak maziva, čističe a speciální chemické prostředky pod značkou Nacházel, a také maziva, čističe nebo kosmetiku pro cyklisty pod značkou BikeWorkX.

Je nějaký zásadní rozdíl mezi mazivy do suchého a mokrého prostředí?

Pro maziva do mokrého prostředí se používá zjednodušeně řečeno vazelína, která je naředěna ředidlem, aby mazivo „zateklo“ do řetězu. Ta vazelína, samozřejmě, musí mít nějaké vlastnosti a především musí mít mnohem vyšší obsah tzv. lepivých složek a musí odolávat vodě. Do suchého prostředí může být použito více druhů maziv. Za prvé jsou to olejová, která my všeobecně pro mazání řetězů příliš nedoporučujeme pro jejich velmi krátkou životnost, dále vosková nebo zase vazelína s ředidlem s tím, že obsah lepivých složek je mnohem nižší, aby nedocházelo k nachytávání nečistot.

Jaké jsou základní složky maziv?

Pokud budeme mluvit o plastických mazivech, je to olej, zahušťovadlo (také označováno jako mýdlo), a další aditiva, například EP (extreme pressure), antikorozní, lepivé složky atd.

Jsou lepivá a hustá maziva do mokra lepší než řídká a díky čemu?

Jednoznačně jsou, a to díky obsahu lepivých složek, díky čemuž se hůře vymývají vodou, a mají tak delší životnost.

Je technologicky náročnější vyrobit mazivo do mokra?

Pokud budeme srovnávat typ vazelíny s ředidlem do mokra a sucha (u nás Chain Star „extrem“ vs. Chain Star „normal“), je zde jen o něco jiný obsah aditiv, a výroba je víceméně stejná. Něco jiného je mezi olejem a vazelínou s ředidlem (Oil Star vs. Chain Star), zde je výroba vazelíny s ředidlem náročnější.

Není vyšší hustota maziva do mokra spíše na obtíž, kvůli nabalování nečistot?

Ona to není ani tak vyšší hustota, ale spíš obsah těch lepivých složek. Zde vždy záleží na tom, kolik maziva je zvenku na řetězu. Samozřejmě, že k nějakému nabalení nečistot dojde, ale pouze zvenku, protože mazivo zabrání nečistotám, aby se dostaly do řetězu, a uvnitř je tedy řetěz „čistý“ a namazaný.

Čím lze zamezit nechtěnému nabalování nečistot na řetěz?

To je jednoduché, stačí číst návod, je to psané na každém Chain Staru – po nastříkání řetězu zhruba po jedné minutě vzít hadr a zvenku zbytek maziva setřít. Mazivo pro mazání je v té době už zateklé mezi články řetězu a přebytek ještě není zaschlý. Pokud se budeme bavit o oleji, nelze tomu úplně zabránit, protože při jízdě dochází k jeho vyplavování z řetězu a samozřejmě to může zachytit nečistoty.

Může mít domazávání špinavého řetězu během vyjížďky negativní vliv na jeho životnost?

Pro správnou funkci je třeba řetěz vždy očistit. Jde o to, že na řetězu jsou vždy nějaké nečistoty a domazáním přes tu špínu ji na tom řetězu vlastně uzamkneme. Zde ale záleží na konkrétním znečištění, pokud nebudu mít na řetězu kouli bahna, lze samozřejmě výjimečně domazat. Doma po vyjížďce bychom měli řetěz raději vyčistit.

Jaký je u nás podíl prodaných maziv do sucha a do mokra, jaká jsou oblíbenější?

Nemůžu mluvit samozřejmě za konkurenci, jejich prodeje neznám. Pokud jako mazivo na řetěz vyjmu typ olej (náš Oil Star), který se dle našeho názoru na mazání řetězu moc nehodí, a musím říci, že podle prodejů naši zákazníci tento názor sdílí s námi, není poměr až tak nevyrovnaný. U nás je poměr prodejů Chain Star „normal“ vs. „Chain Star „extrem“ 60 :40.

Trochu předbíhám test, ale vzhledem k postupu, pokud bychom v našem testu všechna maziva z řetězu pečlivě otřeli hadříkem a zanechali jen tenký film, může dojít ke stejně rychlé korozi jako u řídkých maziv, nebo je to dáno složením?

Je to hodně dáno složením. Samozřejmě, že čím nižší vrstva, tím nižší antikorozní ochrana, ale složení také hraje velkou roli.

Zdeněk Nacházel a (už)

Jedenáct odvážných

Představme si nejdříve jednotlivá maziva v našem testu, jejich základní vlastnosti a také to, jak se během testu chovala. Uváděné balení je to, které jsme použili my, ale většinou lze koupit i větší provedení. Ceny všech maziv jsou pouze orientační a v jednotlivých obchodech se mohou lišit.

WD-40

mazivo-wd40

Mazivo neobsahuje silikony a další součásti, které by lepily prach nebo pevné částice. Má vysokou přilnavost ke kovům a dokáže pokrýt celý jejich povrch a přitom proniknout k podkladu skrz staré mazivo či špínu a ochránit tak podklad před vlhkem a korozí. Aplikace na řetěz byla díky spreji jednoduchá, ovšem ne tak přesná jako s kapátkem, a k určitému úniku do okolí přece jen dojde. V testu si tento výrobek vedl i přes nejřidší konzistenci velice dobře, a přestože jsme čekali, že se z řetězu rychle smyje, naopak vydržel velice dlouho a po dvaceti dnech patřil mezi nejlepší pětici v odolnosti vůči korozi a zároveň byl suverénně nejlepším v testu imunity vůči nabalování nečistot. Jediným negativem je vyšší spotřeba maziva, kvůli aplikaci sprejem, než u verzí s kapátkem a samozřejmě pro vyznavače ekologického smýšlení jeho ropný základ.

Balení: sprej 200 ml

Cena: 120 Kč

Pells Chain Lube BIO

pells chain lube bio

Domácí Pells se vytasil s širokou kolekcí cyklistické kosmetiky i maziv. Testované provedení se dodává jak v kapátku, tak ve spreji. Jde o biologicky odbouratelnou mazací kapalinu s bílými tuhými mazivy, která by měla nabídnout výbornou vzlínavost a nízkou lepivost. Střední hustota nabídla rychlou aplikaci na řetěz a ochrana vůči korozi nakonec dostala toto mazivo mezi trojici nejlepších a paradoxně i přes střední hustotu bylo mazivo poměrně odolné vůči nabalování nečistot, tam se dostalo do téže skupiny. Plusem je příjemná, lehce citrusová vůně a balení vhodné i pro použití během závodu.

Balení: kapátko 50 ml

Cena: 79 Kč

Pure Wet Lube

mazani-pure-wet-lube

Anglické mazivo od výrobce Weldtite si zakládá na ekologickém základu prostém jakýchkoliv ropných látek. Kompletní nabídka maziv a prostředků Pure je právě biologickou řadou výrobků anglické značky Weldtite, která dodává podobné produkty i na ropné bázi. Mazivo je biologicky odbouratelné a v našem testu patřilo k těm středně řídkým provedením. Aplikace je díky kapátku snadná, o něco větší balení je vhodnější spíše do dílny než do kapsy dresu, ale v batohu se snadno schová. V odolnosti vůči korozi se umístilo ve druhé polovině soutěžících. a naopak při srovnání imunity vůči nabalování nečistot uzavíralo první pětici těch nejodolnějších.

Balení: kapátko 100 ml

Cena: 145 Kč

Bike WorkX Chain Star Extrem

bike-workx-chain-star-extrem

Již tradiční výrobce maziv pro různá průmyslová odvětví, firma Nacházel, založil specializovanou značku vyloženě cyklistických produktů pod novým logem. Bílé mazivo střední hustoty je určené pro veškeré pohyblivé součástky, a to i řetězy motocyklů. Lepivé složky by měly zaručit lepší přilnavost k ošetřenému povrchu a zároveň i menší nabalování nečistot. Aplikace maziva byla snadná, během testu se ukázala solidní ochrana vůči korozi materiálu, která tento výrobek udržela mezi první trojicí nejúčinnějších, a totéž platí i pro imunitu vůči nalepování pevných částic.

Balení: kapátko 50 ml

Cena: 89 Kč

Joe’s Road

mazani-joes-road

Izraelský výrobce bezdušových tmelů a maziv má širokou nabídku a my jsme vyzkoušeli dokonce tři z jeho produktů do mokrého prostředí. Silniční varianta obsahuje nanočástice, které by měly proniknout i do mikroprostor na povrchu řetězu a ochránit jej před korozí. Šlo o mazivo černé barvy, takže aplikace na řetěz vypadala dost drsně. Samozřejmě, klasické ošetření řetězu se setřením přebytečného maziva bude zcela v pořádku, ale náš naprosto černý kousek řetězu v solné lázni nevypadal zrovna zdravě. I přes vyšší hustotu nabídlo mazivo odolnost vůči korozi na pátém místě testované palety, ovšem koroze v postižených místech nebyla tak hluboká jako u některých konkurentů. Odolnost vůči nabalování nečistot byla slabá, takže je třeba počítat sice s dlouhou životností, ovšem nutností častějšího otření povrchu řetězu.

Balení: kapátko 30 ml

Cena: 159 Kč

ProGold XTreme

mazani-progold-xtreme

Americký výrobce maziv pro cyklistiku nebo třeba pro střelné zbraně má široké spektrum výrobků. Řada maziv Extreme určená do mokrého prostředí je založena na bázi molekul, které se lépe vážou na ošetřený povrch. Po spreji WD-40 šlo o nejřidší mazivo v našem testu a díky povolení víčka a integrovanému kapátku v jeho špičce nebylo třeba nic odšroubovávat a bylo snadné nastavit i míru dávkování. Řídké mazivo šetrné k přírodě okamžitě zateklo do čepů a při klasickém mazání řetězu by tak nabídlo nesnadnější setření přebytků z jeho povrchu. Během testu se usadilo s odolností vůči korozi na deváté pozici, imunita vůči nalepování nečistot jej ale udržela v první pětce.

Balení: kapátko 120 ml

Cena: 234 Kč

R.S.P. Blue Oil

mazani-rsp-blue-oil

Rakouský výrobce maziv, cyklokosmetiky, ale i masážních přípravků je na našem trhu známý hlavně jím sponzorovanou ikonou českého MTB Michalem Marošim. Modrý olej je nově nahrazován černou verzí s červeným obalem, ale základ a teflonová aditiva jsou stejné. Mazivo svojí hustotou zůstane na povrchu řetězu a trvá trochu déle, než zateče do všech citlivých kontaktních míst. Během testu patřilo odolností vůči korozi k lepšímu průměru, ovšem imunita vůči nalepování byla spíše z té nejslabší pětice. Plochý tvar lahvičky se dobře umístí i v menší kapse dresu, aplikace je klasika.

Balení: 50 ml

Cena: 99 Kč

TF2 Extreme

mazivo-tf2-extreme

Tato značka patří do skupiny výrobků anglické firmy Weldtite a jde o mazivo na olejové syntetické bázi, které by mělo být odolné vůči vymývání, a zároveň nenachytávat na ošetřený povrch nečistoty. Větší balení je vhodné spíše do dílny, v kapse dresu hrozí povolení víčka kapátka, kvůli nízkému závitu. Aplikace byla standardní, jde o hustší mazivo s celkem příjemnou vůní. Odolnost vůči korozi byla spíše ze dvou nejslabších, imunita vůči nalepování nečistot se pohybovala za průměrem.

Balení: kapátko 125 ml

Cena: 159 Kč

Holmenkol Lube Extreme

mazivo-holmenkol-lube-extreme

Firma Holmenkol je světovým výrobcem maziv pro lyžaře, ochranných prostředků pro jachtaře či outdoor nebo právě maziv pro cyklisty či jiné sporty. Mazivo do mokrého prostředí jsme použili jen ve formě vzorku ve speciálním sáčku, ale výrobce samozřejmě dodává mimo jiného i klasické 50ml kapátko. Hustota bílého maziva byla nejvyšší v testu, ovšem odolnost vůči smytí z povrchu řetězu byla bezkonkurenční a i po dvaceti dnech s několikerým protřepáváním sklenice s řetězem uvnitř byl jeho povrch stále pokrytý silnou vrstvou maziva. Odolnost vůči korozi byla naprosto nezpochybnitelná, ovšem nabalování nečistot bylo hned na prvním místě, spolu s Joe’s Road. Do bláta tedy jasný vítěz, ale s nutností perfektního ošetření povrchu.

Balení: kapátko 50 ml

Cena: 195 Kč

Joe’s To Go

mazivo-joes-togo

Mazivo na teflonové bázi je šetrné vůči životnímu prostředí, jde variantu do mokrých podmínek. Aplikace hustšího maziva je snadná, jeho ochrana vůči korozi ale nebyla tak silná jako u dvou verzí téhož výrobce doplněných nanočásticemi. Na druhou stranu, nalepování nečistot bylo z této trojice od Joe’s nejslabší, přesto ale v celkovém testu až na šesté pozici.

Balení: kapátko 30 ml

Cena: 129 Kč


Joe’s MTB

mazivo-joes-mtb

Stejně jako se ukázalo účinné toto mazivo pro silniční kola, verze pro terén je rovněž poměrně hustá, ale proti silniční je nepatrně řidší. Proti korozi byla ochrana nepatrně slabší než u silničního maziva, ale nalepování nečistot bylo na hodně podobné úrovni.

Balení: kapátko 30 ml

Cena: 159 Kč

Hustota a lepivost

Porovnali jsme jednotlivá maziva vůči sobě, dle hustoty, odkapáním stejného množství na nakloněnou podložku a sledováním rychlosti stékání každého jsme určili, které je nejhustší. Následné srovnání je tedy řadí od nejřidšího (WD-40) až po nejhustší (Holmenkol).

WD-40

ProGold

Pells

BikeWorkX

Pure

TF2

Joe’s To Go

Joe’s MTB

Joe’s Road

RSP

Holmenkol

Odolnost vůči nalepování nečistot

Po dvaceti dnech v lázni a na vzduchu jsme řetězy protáhli postupně miskou s pískem, aby se ukázalo, jak moc se mazivo spláchlo z povrchu řetězu a dovolí mu nabalit na sebe nečistoty. Po vytažení z písku to bylo dost vyrovnané, ovšem po opětovném ponoření do lázně, protřepání a vyjmutí řetězu se ukázalo, kde je mazivo na povrchu ještě lepkavé, a kde naopak nedokáže nabalit ani zrnko písku. Zajímavé bylo, že zatímco řetězy před tímto testem vykazovaly známky koroze povrchu, písek jako brusivo ve vodě lehkou korozi odstranil, a zůstala jen ta hlubší, která ukázala účinnost maziv mnohem přesněji. Maziva řadíme od nejmenšího množství nabalených nečistot (WD-40) až po největší (Holmenkol).

WD-40

Pells

BikeWorkX

ProGold

Pure

Joe’s To Go

TF2

RSP

Joe’s MTB

Joe’s Road

Holmenkol

Odolnost vůči korozi

Hlavním cílem našeho testu bylo zjistit míru ochrany řetězu proti korozi, samozřejmě spojenou s testováním odolnosti maziva vůči vymývání. Po dvaceti dnech, kdy byly kousky řetězu střídavě ve slané lázni a na vzduchu, prošly i pískem a opět lázní, jsme došli k tomuto srovnání. Řadíme maziva dle nejméně zkorodovaného řetězu (Holmenkol) až po ten nejvíce zrezivělý (Joe’s To Go). Paradoxem je, že bychom měli výsledky rozdělit spíše na tři skupiny, kde to bylo hodně vyrovnané, a následoval mírný odstup od další skupiny s o něco silnější korozí. První dvě skupiny by byly ovšem po pěti a čtyřech dle pořadí a poslední jen po dvou. Rozdíly ale ve výsledku nebyly tak markantní, jak jsme čekali. Nicméně jsme čekali, že hustší maziva vydrží déle, ale nebylo to tak úplně pravdou, takže zvítězilo hlavně složení.

Holmenkol

Pells

BikeWorkX

WD-40

Joe’s Road

RSP

Joe’s MTB

Pure

ProGold Extreme

TF2

Joe’s To Go

 

Tři týdny v lázních

Náš srovnávací test probíhal dvacet dní a spočíval v základním namočení řetězů ve slaném roztoku, kde si pobyly dva dny, pravidelně po oba dny dvakrát s důkladným protřepáním obsahu uzavřené sklenice. Tím jsme chtěli otestovat náchylnost ke smývání maziva z povrchu pouhým působením vody, v tomto případě slané. Něco jako jízda za deště, kdy se vám mazivo postupně vymývá. Jízda v dešti samozřejmě trvá déle než několikavteřinové třepání s lahvičkou, ale i tak bylo před vyjmutím řetězů z lázně jasně patrné, které mazivo se částečně rozpouští a které drží zcela beze změny. Po dvou dnech v roztoku jsme řetězy zavěsili nad lahvičky a čekali na první známky koroze. Někde to přišlo už po dvou dnech na vzduchu, jinde ani náznak. Po týdnu řetězy opět putovaly na dva dny do lázně a absolvovaly protřepávání a pak zase na vzduch. Dva týdny už ukázaly značné rozdíly a po dvaceti dnech následovala kontrola koroze, finální protažení řetězů pískem a opět s nimi do lázně a protřepat. Částečně spláchnutý písek odhalil, kde byla koroze hlubší, a kde naopak šlo jen o lehké povrchové rezivění. Měli jsme tedy jasno v tom, které mazivo odolalo soli a vymývání nejlépe a také, které nabaluje nejméně, a naopak nejvíce nečistot. Už jen srovnat vše do tabulek a naservírovat vám pravdivý obraz o účinnosti maziv do mokra.

Galerie s popisky

mazani-retezu

V reálu to samozřejmě může vypadat trochu odlišně, protože každý jezdí v jinak mokrém terénu, na jiném podkladu a i to má vliv na rychlost vymývání maziva. Každý maže trochu jinak, ale ve finále můžeme být klidní. Žádný řetěz nezkorodoval do takové míry, že by nebylo možné s ním pohybovat v čepech, nebo byl z poloviny pokrytý rzí, jen testovaný kousek bez maziva, ten téměř ztvrdnul. Podle výsledků je jasné, že hustá maziva vydrží nejdéle, řidší méně nabalují a teflonový základ je lepší spíše do suchého terénu. Překvapila dvojice Pells a BikeworkX, která se ukázala být univerzály v obou případech. Celkově všechna maziva obstála slušně a lze říci, že propastné rozdíly jsme nenašli, vše bylo poměrně vyrovnané, takže jsme museli zkoumat všechny kousky řetězu dost podrobně, abychom mohli s určitostí potvrdit výsledný verdikt. Ve finále tedy při výběru vhodného maziva rozhodne nejspíše i cena za balení, ale to už je na vás, cyklistech jezdících za mokra.

Jiří Uždil

aplikace-pisekmaziva-pisekmazani-prvni-densolny-roztokmaziva-tyden

datum: 28.02.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign