LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Lisovací sada od BBB

I když se řada výrobců postupně vrací k závitovým středovým pouzdrům, přece jen lisované provedení Press-Fit tak nějak vládne většině rámů. Misky s ložisky nalisované jednoduše do středového pouzdra, které je díky tomuto provedení širší, a tudíž mohou být karbonová vlákna tažená více přímo, přináší určité výhody konstruktérům. No a misky Press-Fit složení je třeba do rámu nějak nalisovat, tedy nějak kultivovaně, přece je nebudeme narážet přes kousek dřeva, jako kdysi dávno misky hlavového složení.

 

 

Lisovací sada by vždy měla obsahovat vložky s rozměry odpovídajícími standardu ložisek, tedy klikám a ose. V případě testované sady BBB BTL-95 Bracket Kit za 1990 korun je součástí balení v odolném plastovém kufříku s kovovými zámky i hlavním čepem vše potřebné. Tato sada pro instalaci středových misek obsahuje dva hliníkové adaptéry pro ložiska na standardní 24mm osu, které mají každý na opačné straně profil pro 30mm osu klik. Navíc má jeden z adaptérů na straně pro 24mm osu ještě ocelový prstenec, po jehož sejmutí je průměr osazení jen 22 mm, což odpovídá ložiskům pro kliky Sram. Oba adaptéry se jednoduše nasadí na středové misky, přiloží na středové pouzdro a skrz ně se provlékne 190mm ocelový šroub s hlavou pro 8mm imbus. Na druhý konec se nasadí podložka a matice na 17mm plochý klíč a stahováním matice se postupně misky lisují do rámu. Imbusový klíč s dlouhou rukojetí potaženou plastem je součástí sady, takže je nutné mít jen 17mm plochý klíč. Osazení na hliníkových adaptérech perfektně drží misky rovnoběžně, a přitom netlačí na ložiska uvnitř, protože vnější okraj adaptérů dosedá na vnější hranu misek. Lisování vyžaduje oproti velkým profi nástrojům s vratidlem s dvojicí rukojetí nutnost držet dva klíče a současně hlídat souosost misek, ale neznamenalo to v praxi téměř žádné omezení. Naprosto jednoduchá je pak demontáž, nebo přesněji vyrážení misek z rámu.

 

 

K tomu slouží těžší ocelová vyrážečka, na jejíž užší kónický konec se nasadí jeden z nástavců pro vyrážení misek, opět podle provedení, tedy trojdílný pro 24mm osu klik a dvojdílný elipsový pro 30mm osu. Adaptéry jsou jištěné gumičkou a nasadí se na úplný konec vyrážečky, aby prošly hladce skrz ložisko otvorem pro osu. Na druhé straně je nutné pak prstem na adaptér zatlačit, aby se za současného zasouvání vyrážečky roztáhl a zapřel o misku zevnitř. Pak už jen udeřit paličkou do vyrážečky a miska je venku. Přesné, jednoduché a přitom precizní, bez jakéhokoliv poškození misky, což jsme v praxi rovnou prověřili.

 

 

Tohle luxusně zabalené dílenské provedení je ideální pro domácí i profi dílnu, případně pro týmové využití někde na závodech, protože je díky absenci masivních rukojetí vratidel skladné a současně plně funkční. Hodně jsme si libovali při používání vyrážečky, tam je provedení opravdu geniálně jednoduché a práce s ním je blesková.

 

(už)

 

datum: 08.12.20 - kategorie: Nářadí
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign