LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Kde se bere energie pro váš sportovní výkon?

Kde se bere energie pro váš sportovní výkon?

Energetické tabulky uvádějí, že během dvouhodinového cyklistického tréninku při průměrné rychlosti 21 km/hod vydáte zhruba 1.180 kcal. Jeden energetický gel (Enervit Gel, 25 ml) přitom obsahuje 81 kcal. Kde tedy tělo bere všechnu energii pro pokrytí velmi vysokých energetických požadavků v tak krátkém čase?  Základ je, že naše tělo umí ukládat energii do zásoby. Navíc ji má uloženou v několika různých formách, které se liší svojí velikostí i rychlostí využití.

 

Podívejme se na kontrakce svalových vláken při vytrvalostním sportu, jakým je třeba cyklistika:

 

1) V úplném začátku je energie doplňována ze dvou uskladněných sloučenin, a to ATP (adenosintrifosfát) a CP (kreatinfosfát). Jedná se o opravdu velmi rychle dostupnou (de facto pohotovostní) energii, ale ze stejného důvodu jde v obou případech o velmi omezené množství. Svalu by tak brzy došla energie, pokud by činnost nezajistil jiný proces.

 

2) Zhruba po 10 sekundách sportovní aktivity začne sval využívat uskladněné sacharidy (v podobě svalového glykogenu), který slouží pro tvorbu dalšího ATP (ATP je jediná forma využitelné energie pro kontrakci svalových vláken).

  • Nejdříve je to formou tzv. anaerobní glykolýzy, kvůli které se brzy začíná objevovat vedlejší produkt štěpení glykogenu – kyselina mléčná. Ta může narušit tvorbu energie a síly.
  • Po několika minutách se ale tělo na sport adaptuje, oběhový a respirační systém zajistí dostatek kyslíku k účinné výrobě ATP oxidativní cestou, tedy aerobní glykolýzou (zdrojem energie jsou sacharidy) a lipolýzou (tuky).

 

3) Během výkonu nastane mnohokrát situace, kdy je sval nucen zvýšit tempo (úniky, krátké kopce, protivítr atd.), a proto aktivuje „rychlá“ vlákna, která se spoléhají výhradně na svalový glykogen. Tuk nemůže být při velmi intenzivním pohybu hlavním energetickým zdrojem, protože vyžaduje více kyslíku ke svému spalování a právě dodávka kyslíku je při vysoké intenzitě limitujícím faktorem.

 

Sacharidy rozhodují

Glykogen je tedy velmi strategickou surovinou každého sportovce, protože se zapojuje vlastně do celého sportovního výkonu. Oproti tukům jsou ale jeho zásoby velmi omezené, a když se glykogen vyčerpá (což je během 1-2 hodin dle stupně trénovanosti sportovce a intenzity sportovního výkonu), jsou svaly odkázány už výhradně na tuk. Tím však tempo citelně poklesne, protože energetický metabolismus je po vyčerpání sacharidů méně efektivní – ke spalování tuku je totiž třeba více kyslíku.

 

Důležitost sacharidů ve stravě potvrzuje fakt, že proces regenerace po sportovním výkonu, trvající v případě vytrvalostních sportů v řádu dnů, je založen z největší části na obnově vyčerpaných glykogenových zásob tvořených z přijímaných sacharidů.

 

Co z toho vyplývá?

  • Bílkoviny jsou málo využitelný zdroj energie pro svaly. Účel bílkovin spočívá spíše v tom, že jsou nezbytné pro tvorbu, udržování a opravu tkání, stejně jako pro stavbu svalů a doplnění enzymů.
  • Strava bohatá na bílkoviny a chudá na sacharidy není pro aktivně žijící jedince, natož pro sportovce, doporučována.
  • Bez dostatku energie nedokáže sportovec svůj trénink adekvátně využít. Proto je důležité jít do tréninku s dostatečně připravenými energetickými zásobami (myšleno zásobami glykogenu, které se obnovují správnými regeneračními procesy) a během tréninku přijímat sacharidy (energetické gely, iontový nápoj, energetické tablety). Tím se zvyšuje množství využívaných sacharidů a současně se i oddaluje doba úplného vyčerpání glykogenu.

 

Seriál Sportuj lépe pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.

 

Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značky ENERVIT a ROYAL BAY v ČR.

 

 

 

 

datum: 03.01.22 - kategorie: Strava
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign