LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Karbonový úchop PRO náročné

V shimanovském portfoliu mají komponenty značky PRO jasný punc kvality, jelikož si jejich výrobce stojí za tím, že musí projít testy nikoliv na 100 % odpovídajících norem, ale minimálně na 110 %, aby byla zaručena maximální bezpečnost jezdce. Snad i díky tomu si může dovolit poskytovat na některé z nich doživotní záruku, aniž by uváděl nějaké hmotnostní omezení jezdce, což obojí platí pro testovaná řídítka PRO Tharsis 3Five Carbon, která jsme provětrali na redakčním mulletu.

 

 

Tohle karbonové „brčko“ má sice i svoji levnější hliníkovou variantu, ale pokud chcete to nejlepší, je třeba připravit něco pod čtyři tisíce korun a do představce s 35mm průměrem objímky si můžete přes pojistnou montážní pastu (je součástí balení) namontovat jen 201 gramů vážící karbonový kousek. Délka 800 mm, zmiňovaný průměr 35 mm, hloubka 20 mm a 4° horní zahnutí s komfortním 9° zahnutím směrem k jezdci. A na tohle všechno samozřejmě doživotní záruka, jak se výrobce chlubí na krabičce, jejíž obsah tvoří nejen připnutá řídítka, ale také montážní pasta a návod pro montáž řídítek. Ten vysvětluje přesný postup, jak utahovat čtveřici šroubů objímky, ale i to, že to nesmí být nad 5Nm, aby se nepoškodila stěna řídítek.

 

 

Demontovali jsme tedy hliníková řídítka se šířkou 780 mm a nasadili přes pastu karbon od „PROčka“. Stupnice vyznačující střed řídítek je na obou stranách představce dobře vidět a nechybí ani označení předozadního natočení řídítek. Kdo má rád co nejrovnější řídítka bez prohnutí a zvednutých konců se zadním zahnutím, ať dál nečte, tohle je kousek hrající kromě náročného ježdění také na komfortní notu a zápěstí z něj rozhodně nebolí. To jsme poznali během několika testovacích jízd, kdy by jeden neřekl, že dva centimetry šířky navíc můžou být tak znát. V ostrých vracečkách přece jen byla šířka znatelná a ruce 190 cm vysokého jezdce i tak musely opisovat větší kruh, byť zní dva centimetry rozdílu jako banalita. Výrobce ale vyznačuje na obou koncích řídítek stupnici pro jejich možné seříznutí. Neřezali jsme, zkusili jsme si zvykat, i když to chvilku trvalo. Samotný tvar zahnutí ale zvyk nevyžadoval, ten byl k zápěstí vyloženě přátelský, a co se týká celkové tuhosti nebo absorpčních schopností, konce řídítek sice v terénu projevily nepatrnou flexi, ale tuhost je zde dominantní, rozhodně to není nějaký pružící kousek pro navýšení komfortu, to od daného průměru nečekejme. Nejtěžší metrákový jezdec tyhle řídítka potrápil dostatečně, abychom mohli potvrdit, že opravdu drží, takže pokud chcete odlehčovat zrovna na tomto komponentu, nebo prostě chcete jen pohodlně tvarovaná a lehká řídítka, Tharsis 3Five umí obojí.

 

(už)

Plusy: pohodlné zahnutí, hmotnost, tuhost

Minusy: nenalezli jsme

datum: 27.10.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign